Jan Kubice před volbami rozvířil politickou scénu.

Jan Kubice před volbami rozvířil politickou scénu. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Kubiceho zpráva: výbušná směs pravdy a drbů

  • 319
Před dvěma týdny otřásla Českem tajná zpráva plukovníka Jana Kubiceho, šéfa zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V pondělí 29. května ji Kubice předal poslancům branného výboru. Vzápětí unikla do médií a stala se politickou rozbuškou.

ČTĚTE TAKÉ:
Bublan neodvolá Kubiceho, přestože by chtěl
Vesecká nařídila otevřít kauzy z Kubiceho zprávy

Do voleb totiž zbývaly pouhé čtyři dny. MF DNES přináší recenzi policejní zprávy. O co v ní vlastně jde?

V drtivé většině popisuje dvě největší kauzy z poslední doby: vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka a korupční aféru biolíh.

Přestože nejvážnější podezření spočívalo v tom, že ruská mafie prorostla přímo do vládní ČSSD, ve vnímání zprávy převážilo něco jiného, něco, co lze nazvat kauzou Paroubek. Proč?

Co míří na Paroubka?
Premiér se totiž cítil pohoršen tím, že se ve zprávě mluvilo i o něm - a to velmi nelichotivě. Jde o dva údaje z celé zprávy. Jeden je založen na tvrzení lidí z podsvětí, že "vykonavatelem vraždy Mrázka je osoba Kočka", člověk blízký Paroubkovi.

Druhá nelichotivá věta vychází z dokumentů nalezených při domovní prohlídce Mrázkova přítele, podnikatele Tomáše Pitra. Vyplývá z ní, že "Paroubek má při letních dovolených na jachtě u svého přítele Bohumíra Ďurička k (sexuální) dispozici i jeho nezletilou dceru".

Paroubek uspořádal den před volbami tiskovou konferenci a označil Kubiceho za lháře a "hnusného člověka" a informace o něm, Ďuričkovi a Kočkovi za pomluvy. Po prohraných volbách pak premiér dokonce řekl, že Kubiceho zpráva ovlivnila voliče, a proto ČSSD neuspěla.

Obě výše popsané informace o Paroubkovi skutečně nejsou ničím doložené. Nicméně v celkem třicetistránkové zprávě jsou další závažné informace, které jsou doloženy vcelku dobře.

Jak vypadá "chobotnice"
Jestli je někde zpráva silná a závažná, pak je to prvních 14 stránek. Policie tu do naprostých detailů rozepisuje, jak byl olomoucký lobbista z řad ČSSD František Vybíral v těsném obchodním kontaktu s pohlaváry té nejobávanější ruské mafie - takzvané Solncevské skupiny - a jak udržoval důvěrné styky s vlivnými úředníky ČSSD na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Vybíral je tu na základě odposlechů vykreslen jako člověk, který sbírá informace o státních zakázkách, ovlivňuje personální obsazení ve státní správě, a hlavně korumpuje.

Nejdetailněji zpráva popisuje vztah Vybírala s Janem Hanáčkem, ředitelem kabinetu místopředsedy vlády a ministra Zdeňka Škromacha. Důkazy jsou to velmi průkazné - odposlechy.

"Vybíral volá, jestli na dárky stačí 20 (tisíc). Hanáček říká, že by chtěl víc, že by chtěl koupit ještě foťák. Vybíral se tedy ptá: Tak 30? A Hanáček souhlasí," popisuje odposlechy zpráva. Policie pak zjistila, že Vybíralova sekretářka vložila na Hanáčkův účet 30 tisíc.

Policie odposlechla i to, jak se oba muži domlouvali na ovlivnění zakázky Úřadu vlády na provozování internetového portálu Euroskop.cz za 10 milionů korun nebo jak ovlivní zakázku na ministerstvu dopravy za 68 milionů korun.

Ale Vybíralovy korupční aktivity jsou daleko rozsáhlejší - v odposleších figuruje řada politiků ČSSD. Policie přišla při odposlouchávání Vybírala i na "vedlejší produkty". Zjistila například, že Vybíral udržuje kontakty s poradcem expremiéra Miloše Zemana Miroslavem Šloufem.

Kdo zabil Mrázka?
Na dalších dvou stránkách pak Kubiceho zpráva popisuje, co se zjistilo při vyšetřování vraždy Františka Mrázka, který patřil k nepřátelům ČSSD. Policie tvrdí, že ze čtyř vyšetřovacích verzí "je velmi pravděpodobná" ta, která mluví o politickém motivu, tedy že Mrázka nechal zabít kdosi z politiků.

Ve zprávě je třeba zmínka o tom, že "Robert Hrabý (osoba z příbramského podsvětí) při vytěžení uvedl, že se všeobecně v kriminálně závadovém prostředí hovoří o tom, že za vraždou stojí lidé z okolí Jiřího Paroubka". (Ale Hrabý v pátek MF DNES řekl, že "o tom nic neví".)

Všechny informace o politickém podtextu jsou jen sbírkou tipů od "lidí z podsvětí" nebo nedoložené výpovědi několika podnikatelů a úředníků.

Co dělal Grossův přítel
Daleko průkaznější je následujících osm stránek zprávy, v nichž jsou hojně citovány odposlechy "pravé ruky" expremiéra Stanislava Grosse, Pavla Přibyla. Toho začala policie odposlouchávat v kauze Mrázek, protože podle Kubiceho spustil akci proti jeho útvaru.

Na jejím konci měla být podle Kubiceho "účelová kriminalizace" detektivů ÚOOZ. Kubice píše, že Přibyl nastartoval "protiakci" ve chvíli, kdy detektivové začali prověřovat právě politický motiv Mrázkovy vraždy.

Z odposlechů je zřejmé, že se Přibyl stýkal s důstojníkem Inspekce ministra vnitra, jenž pak vedl trestní spis proti důstojníkům ÚOOZ.

Na zbývajících šesti stránkách jsou pak informace o tom, co všechno se našlo při květnové domovní prohlídce Mrázkova přítele Tomáše Pitra. V Pitrově igelitové tašce policisté našli zlomek Mrázkovy "pozůstalosti".

V drtivé většině to byly informace, které si Mrázek kupoval od policistů. Jejich důvěryhodnost je však z celé zprávy úplně nejnižší. Proč Kubice do dokumentu zapracoval i tyto "drby"? Říká, že prý chtěl ukázat, co si také Mrázek kupoval.

Kubiceho zprávu nyní prověřují dva analytické týmy: jeden na policejním prezidiu a jeden na Nejvyšším státním zastupitelství.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video