Vlak je plný cizinců, napsal člen SPD. To příspěvek bez vysvětlení stáhlo

  14:28aktualizováno  14:28
Královéhradecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila v úterý příspěvek o tom, že vlakem cestují zejména cizinci. Na fotce přitom byli vidět jen dva lidé. Příspěvek z jejich sociální sítě už zmizel. Podle mluvčí SPD se jednalo o nešťastnou osobní iniciativu.

Tomio Okamura na celostátním sjezdu SPD (14. července 2018). | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Dnešní ranní cesta z Hradce Králové do Prahy. Poměr cestujících 99 % cizinci. Čechů ve vagónu asi 6. Kravál, mobily vyřvávají. Ještě si tu pořád někdo myslí, že se nás to netýká?“ stálo v příspěvku uveřejněném na stránce královéhradecké SPD. 

Na fotografie byli jasně vidět muž v brýlích a mladá dívka zahalená v šátku. Kromě jiného vzhledu obou cestujících ovšem nic nenasvědčovalo tomu, že by šlo o cizince. 

Dle občanského zákoníku lze ovšem vyfotit někoho tak, aby z fotky nakonec šlo určit jeho totožnost, pouze s výslovným svolením dotyčného. Sama dívka se dívá přímo směrem autora fotografie a lze jasně rozeznat její tvář (redakce iDNES.cz fotografie upravila a tváře obou cestujících rozmazala, pozn. red.)

Zveřejněný příspěvek na stránkách SPD v Královéhradeckém kraji

Fotografie z Facebooku královéhradecké SPD bez vysvětlení zmizela během 24 hodin. Královéhradecká pobočka se k příspěvku nevyjádřila. Nereagovala na žádný telefonát redakce iDNES.cz.

„Příspěvek byl vložen na základě nešťastné osobní iniciativy a jeho obsah a formulace nevyjadřovaly oficiální postoj ani regionální, ani celostátní organizace hnutí SPD,“ odpověděla na dotaz iDNES.cz mluvčí strany Barbora Zeťová. 

Podoba a soukromí (občanský zákoník)

§ 84

Zachytit jakýmkoli způsobem podobu člověka tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením.

§ 85

(1) Rozšiřovat podobu člověka je možné jen s jeho svolením.

(2) Svolí-li někdo k zobrazení své podoby za okolností, z nichž je zřejmé, že bude šířeno, platí, že svoluje i k jeho rozmnožování a rozšiřování obvyklým způsobem, jak je mohl vzhledem k okolnostem rozumně předpokládat.

„Situaci bude řešit regionální organizace našeho hnutí a budou podniknuté kroky, aby oficiální Facebook hnutí vyjadřoval ve svých příspěvcích pouze názory a závěry hnutí,“ dodala.

Kdo konkrétně zveřejnil fotografii, případně z jakého důvodu nakonec z Facebooku zmizela, nechtěla mluvčí komentovat.

Redakce iDNES.cz oslovila i předsedu strany Tomia Okamuru, ten na dotazy zatím nereagoval. 

Vzhledem k tomu, že autor následně fotografii sdílel na Facebooku, porušil tak další část občanského zákoníku hovořící o tom, že rozšiřovat podobu člověka je možné pouze jen s jeho svolením.

Není to poprvé, co regionální pobočka SPD na svém Facebooku uveřejnila něco, co později stáhla. V červenci letošního roku liberecká buňka vyvěsila na svém Facebooku komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční stráže. Příspěvek nechal stáhnout sám předseda strany, který obsah v příspěvku zásadně odmítl.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz