V šíření rasové a náboženské nenávisti dominuje SPD, píše ve zprávě vnitro

  14:24aktualizováno  14:24
V šíření projevů rasové, etnické a náboženské nenávisti hrálo loni v České republice hlavní roli hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Ve zprávě o projevech extremismu za rok 2018 to uvedlo ministerstvo vnitra.
Předseda SPD Tomio Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Někteří jeho členové byli velmi aktivní v šíření informací zaměřených proti muslimům, imigrantům či Romům,“ uvádí zpráva. SPD podle ní záměrně cílí na skupiny obyvatel, u kterých předpokládá, že manipulativní informace nebudou podrobovat kritické reflexi.

Podle dokumentu ministerstva vnitra hnutí Tomia Okamury zastínilo tradiční pravicové extremisty, jejichž význam podle zprávy upadal. 

Okamura řekl,  že zprávu považuje za nesmysl a politicky motivovanou s ohledem na to, že vnitro vede ČSSD.  „Využívá ho k plácání nesmyslů a výmyslů, aby před volbami do Evropského parlamentu poškodil politickou konkurenci nepodloženými nesmysly. U SPD je zcela jasné, že nic takového nedělá,“ prohlásil předseda SPD s tím, že hnutí pouze říká názory v souladu se svým programem.

Podle tiskové mluvčí SPD Barbory Zeťové ministerstvo vnitra vedené předsedou ČSSD Janem Hamáčkem zprávu zneužilo k politickému boji proti hnutí SPD. „Upozorňování na negativní jevy migrace či islámu není šíření nenávisti, ale holá skutečnost, na kterou je třeba upozorňovat,“ uvedla.  

Jde podle ní o dokument hrubě popírající politické právo na demokratickou pluralitu názorů. „ Zpráva je součástí snahy zlikvidovat dnes jedinou parlamentní politickou opozici,“ poznamenala mluvčí. 

Česká policie eviduje 16 zahraničních bojovníků

Policie také ve zprávě uvádí, že eviduje 16 lidí s vazbou na Českou republiku,  podezírá z toho, že se jedná o takzvané zahraniční bojovníky. Čtyři jsou českými občany, další lidé měli jinou formu pobytu nebo v Česku například měly příbuzné.

Fenomén zahraničních bojovníků se týká cizinců zapojených v různých ozbrojených konfliktech. Pět lidí bylo obviněno, z toho jeden člověk je ve vazbě a čtyři jsou na útěku. „Jedna osoba se nachází ve výkonu trestu odnětí svobody. U třech osob se předpokládá, že zahynuly,“ píše se ve zprávě.

Policisté loni řešili i 11 trestních oznámení souvisejících s obsahem konspiračních webů. Nejčastěji kvůli podezření na šíření poplašené zprávy, hanobení národa, rasy či jiné skupiny osob a podněcování k nenávisti proti skupině obyvatel. 

Mediální projekty cíleně šířící konspirační teorie a dezinformace se podle zprávy ministerstva vnitra o extremismu v minulém roce, kterou má ČTK k dispozici, významně podílely na šíření rasistických a xenofobních myšlenek.

„Tato média podkopávají demokratické principy a oslabují sociální soudržnost v České republice,“ uvedli autoři zprávy s tím, že některé weby mají komerční charakter, další ale vytvářejí vlastní konspirační teorie či dezinformace. 

Informační chaos

Některá média se stala tiskovým orgánem extremistů a populistických subjektů. „Přejímají jejich nenávistné myšlenky, tyto multiplikují a snaží se z nich vytvořit legitimní politické téma,“ uvádí zpráva s tím, že příkladem může být spolupráce webu Aeronet a předsedy strany Národní demokracie Adama B. Bartoše.

Znalci extremismu ve zprávě konstatují, že ve virtuálním prostoru sdílí produkty těchto webů řada skupin. U lidí bez kritického uvažování dokážou takto šířené desinformace vytvářet pocity paniky, strachu, či ohrožení, což dokumentuje trestní řízení s Jaromírem Baldou, uvádí zpráva. 

Vrchní soud potvrdil seniorovi čtyři roky za kácení stromů před vlaky

Odkazuje na seniora, který si má po úterním pravomocném rozsudku pražského vrchního odpykat čtyři roky vězení za teroristický útok na železnici a za vyhrožování teroristickým trestným činem. 

Jedenasedmdesátiletý muž předloni pokácel dva stromy na železnici a způsobil tím dvě nehody vlaků, při nichž se jen shodou náhod nikdo nezranil. Sympatizant hnutí SPD chtěl své skutky svést na muslimské migranty, a vyvolat tak ve společnosti strach z migrace.

Z dlouhodobé obsahové analýzy konspiračních webů podle analytiků vyplývá, že tato média často nesledují jednotnou informační linii, ale pouze vyvolávají informační chaos. „Výsledkem je vymýcení racionální diskuse prostřednictvím argumentů a její nahrazení emotivními konspiračními polemikami,“ uvedli.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Společnosti Jaromíra Soukupa navýšily kapitál. Na 110 a 486 milionů

Jaromír Soukup

Jaromír Soukup a čínská společnost China International Group Corporation Limited navýšili základní kapitál firem Médea...

Jarní potravinová sbírka byla úspěšná, Češi darovali 235 tun potravin

Více než tři stovky prodejen po celé ČR se zapojily do Národní potravinové...

V sobotu ve více než tři sta prodejnách potravin konala Potravinová sbírka. Od osmi hodin ráno do šesti hodin večer...

Stát nepodporuje mimořádně nadané děti. Z peněz na inkluzi dostaly zlomek

Ilustrační snímek

Nadané děti, které se dostanou k psycholožce Šárce Portešové, obvykle ještě na prvním stupni vystřídají tři nebo čtyři...

Najdete na iDNES.cz