Kraji vadí, že nesmí vybírat ředitele škol

Olomouc - Ačkoli Olomoucký kraj už od státu převzal většinu středních škol, pořád nemá důvod cítit se jejich zřizovatelem. Nemůže si totiž vybrat ani ředitele. Nejenže kraj nesmí bez souhlasu ministerstva školství nakládat s majetkem škol, ale dokonce nemůže ovlivnit ani to, kdo v nich bude šéfovat. Ve výběrových komisích při konkurzech na uvolněná místa ředitelů totiž legislativa s účastí kraje nepočítá.

"Je to pro nás nepřijatelné. Kraj by měl mít významné zastoupení v konkurzních komisích. Ministerstvo školství na to vůbec nazareagovalo," upozornil zástupce hejtmana Vladimír Válek (4K-US).

Přestože konkurzy organizují zaměstnanci kraje, musejí se řídit vyhláškou starou deset let, která s kraji nepočítala. Podle ní mohou do komisí zasednout například zástupci školských úřadů (které už od konce minulého roku neexistují), České školní inspekce, zástupce pedagogů školy a představitel obce, v níž škola sídlí.

Kraji také vadí, že komise nestanoví pořadí uchazečů, ale pouze je rozdělí na vhodné a nevhodné. Na problém krajská rada narazila nedávno, když musela ze dvou jmen bez bližších údajů vybrat ředitele střední školy ve Šternberku.

"Pokud se neudělá pořadí, není jasné, kdo byl nejlepší. Takový konkurz není zcela průkazný a svádí k podezření z protekcionizmu," podotkl zástupce hejtmana Vladimír Válek (US), který rovněž prosazuje, aby zájemci o ředitelské místo povinně procházeli psychologickými testy. "Ředitel školy by měl být zároveň manažerem. Proto jsou psychotesty klíčové," míní Válek.

Ministerstvo školství včera reagovalo jen obecně. "U škol, které byly předány, probíhají konkurzy zcela v režii kraje. U škol, které ještě pod kraj nepřešly nebo je zřizovatelem ministerstvo školství, zajišťuje konkurz rezort. Při jmenování komise se ministerstvo řídí vyhláškou o sestavování konkurzních komisí," odpověděla Dagmar Němečková.

Krajští radní se se současnou situací nechtějí smířit, a proto uložili vedoucímu odboru školství kraje Miroslavu Gajdůškovi, aby navrhl způsob, jak zástupce kraje do konkurzních komisí dostat. Kraj chce také jednat s ministerstvem.

Konkurzy přitom nejsou prvním sporem mezi krajem a státem. Krajští zastupitelé už na rezort školství podali dvě žaloby a ústavní stížnosti kvůli tomu, že kraj nesmí bez souhlasu ministerstva prodat nebo pronajmout školský majetek na dobu delší než jeden rok.

Olomoucký kraj už převzal od státu školy z Olomoucka, Přerovska a Prostějovska. Od příštího měsíce, kdy pod něj přejdou i školy jesenické a šumperské, bude spravovat asi 170 zařízení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video