„Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covid-19. Ani u nás (v Česku), ani kdekoliv jinde,“ varovala pražská pobočka WHO na Facebooku.
„Také lidé bez příznaků nemoci mohou přenášet virus. I když se jedinec stává nakažlivějším, jakmile se u něj projeví symptomy, všichni nakažení mají schopnost přenášet tuto infekci,“ dodává.
To je podle ní důvod, proč je důležité všechny pozitivní a jejich blízké kontakty včas diagnostikovat, respektive identifikovat, a také izolovat a poskytnout jim zdravotní péči, pokud ji potřebují.
„Většina nakažených má mírnou formu nemoci, ale významná část nemocných trpí dopady této choroby týdny a někteří z nich ještě mnohem déle,“ upozorňuje také WHO.
Zdravotnictví chce trasování zmírnit
WHO reagovala na vyjádření Krajské hygienické stanice v Praze, že její kapacity v trasování jsou přehlceny a že až 30 procent kontaktů pozitivně testovaných osob zůstává neidentifikovaných.
„Řešením není zastavit trasování, ale rychle navýšit kapacity a rozšířit služby, což je vždy možné,“ domnívá se WHO.
Je podle vás koronavirová situace v Česku znepokojivá?
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí informoval vládu o tom, že hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19.
WHO se domnívá, že se jedná o jediný nástroj, který je k dispozici, aby se společnost vyhnuli závažnému narušení běžného života a ekonomiky, k jakému došlo letos na jaře.
„Bez kontroly šíření nemoci není možný bezpečný návrat do zaměstnání a škol, ani není možné efektivně chránit zranitelné osoby,“ pokračuje.
Trasování jen u vážných případů. Před karanténou ochrání FFP2, jako Babiše |
Mezi 55 stranami dohody o Mezinárodních zdravotních předpisech z roku 2005, které jsou evropskými členskými zeměmi WHO v Evropě, zaujímá Česká republika 16. místo v čtrnáctidenním výskytu covid-19, což znamená nárůst o 75 procent oproti předchozím dvěma týdnům. Pouze sedm zemí v evropském regionu WHO má nyní vyšší nárůst v tomto období.
Počet hospitalizovaných pacientů a také těch, ve velmi vážném stavu, kteří musí být připojeni na respirátor nebo mimotělní dýchání, vzrostl ze 125 na 214, respektive z 31 na 53 v posledních čtrnácti dnech. České nemocnice i tak mají stále dostatečnou kapacitu, aby byly schopné poskytovat odpovídající péči.