Diskuze

Ženy pracují o 51 dní více, aby vydělaly co muži, říká zpráva Jourové

Platy mužů a žen v Evropské unii se vyrovnávají velmi pomalu. Letos ženy dostaly za stejnou práci zaplaceno o 14,1 procenta méně než muži. Loni to bylo ještě méně, dokonce 14,5 procenta, uvedla dnes Evropská komise. Při současném tempu může sjednocení trvat i stovky let. Koronavirus situaci ještě zhoršil.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PM

Už zase tento pay gap mýtus, asi tisíckrát vyvrácený. Muži a ženy nedělají stejnou práci a proto nevydělávají stejně. Pokud jde o postupné boření stereotypů, tak klidně, ale o to marxistům nejde.

1 0
možnosti
JS

Genderová aktistka Jourová by nám měla vysvětlit co to znamená "stejná práce".

Pokud je to řidička autobusu, nebo tramvaje je stejné vysoká odměna v pořádku.

Pokud však pracuje např. jako skladnice je její výkon snižován možností např. zákonem omezenou možností zvedat jen lehčí břemena než muž.

Ženy také v průměru pracují na nižších pozicích než muži, ale ne proto, že by byly diskriminovány, ale protože vzhledem k péči o narozené děti dochází k jejich opožděnému zapracování a kariernímu postupu než u mužů.

Stejně tak i jejich další péče o děti jim většinou neumožňuje věnovat se práci v takovém časovém rozsahu jako mužům a proto je jejich uplatnění na vyšších pozicích nižší.

Bruselská aktivistka a komisařka Jourová by měla více používat mozkovou dutinu, aby ještě náhodou v rámci genderové rovnosti nechtěla, aby stejné množství žen jako mužů pracovalo v kamenolomech případně těžilo uhlí v dolech a vykonávalo tam "stejnou práci" jako muži.

4 0
možnosti
MZ

Jourová opakuje pouze to, co je známo desetiletí ... Za "bolševika" existoval systém tarifních tříd v D i THP profesi, v rámci jednotlivých rezortů se ovšem mohla částka přiřazená k jednotlivé třídě mohla lišit. Pokud byla žena v T 10 tak měla stejný základ jako muž.

Rozdíl mohl být v pohyblivé složce = prémie, kdy žena mohla brát více než muž. Kromě "základu" existují příplatky za odpracovaná léta, mzdové podmínky jsou v současnosti zpravidla předmětem kolektivního vyjednávání.

V současnosti ovšem "tramvajanda" v Praze má základ vyšší než tramvaják třeba v Olomouci .... přičemž v Praze i Olomouci mají muži i ženy základ stejný.

0 0
možnosti
Foto

H33o35n84z41a 89Š51u10p

7. 11. 2020 17:30

A on někdo ty její "chytrosti" potřebuje? Za ty prachy? Rv

1 0
možnosti
JM

Již se nemohu dočkat až ženy budou platit vyšší sociální a zdravotní pojištění, protože žijí o pět roků déle než muži a používají zdravotní systém o 30% více. Když spravedlnost, tak všude.

1 1
možnosti
MK

Tolik teorie, a ted praxe - kdo se setkal v realu s tim, ze firma nebo stat plati na stejne pozici za stejnou praci zenam systematicky mene?

Cely statni sektor jede na tabulkovych platech - ty zcela prekvapive nejsou ruzne podle pohlavi.

V soukromem sektoru je obri mnoystvi pozic taky v podstate podle tabulek (jen vnitrofiremnich, ne statnich) a taky ty tabulky nejsou rozlisene podle pohlavi. Takze bud na tech zbyvajicich pozicich delaji zeny zadarmo, aby to takhle vychazelo, nebo jde proste spatnou interpretaci dat.

3 0
možnosti
MP

Až budou muži rodit děti, budou ženy dostávat stejný plat jako muži, soudružko Jourová.

1 1
možnosti
JP

J40a62n 42P89a52v23e43l43k62a

7. 11. 2020 10:38

Tak s tím jsem se ještě nesetkal. Kam na ta moudra chodí.

1 0
možnosti
TP

ne, nepracují, je to lež

1 0
možnosti
Foto

Ženský svět je zkrátka odlišný od toho mužského. Ženy preferují jiný přístup k životu než muži, a preferují také jiná zaměstnání. Jistě, i chlap může mít skříň plnou šminků, hromadu oblečení, které je úplně k ničemu, 50 párů bot a může každý večer sledovat Ulici, ale je to tak nějak neobvyklé.

2 1
možnosti
LB

To je teda blábol hodný hodně odlišného chlapa.

1 0
možnosti
PB

Moc by mě zajímala ta metodika, podle které se vypočítávají ty nižší mzdy pro ženy.

Dovedu si klidně představit, že je to poměřováním průměrných mezd. Ovšem ženy mají obecně nižší průměrné mzdy kvůli mateřské a nemocenské kdy jsou s dětmi doma. A když to europoslankyně hodí do kalkulačky, tak jí možná k popukání všech vyjde, že ženy mají nižší mzdy právě proto, že pracují v průměru o těch 51 dní méně. A pak u toho bude sama Jourová.

4 0
možnosti