ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Plagův úřad má plán návratu maturantů do škol. Od března a s testy

  • 133
Závěrečné ročníky středních škol by se mohly vrátit do lavic 1. března se zavedením pravidelného testování žáků i zaměstnanců škol na covid-19. Vyplývá to z návrhu, který by měl ministr školství Robert Plaga v pondělí předložit vládě. První fáze se týká zhruba 130 tisíc lidí. Materiál, který má redakce iDNES.cz k dispozici, se zabývá například pravidly odběru.

Testovat by se podle návrhu mělo každých sedm až 14 dnů takzvanými neinvazivními RT-PCR testy, tedy například ze slin. Odběr by si měl ve škole dělat každý sám. V další fázi by se testování mohlo rozšířit i na středoškoláky v oborech s praktickou výukou. Pro základní školy by se podle úřadu měly zvážit neinvazivní antigenní testy.

Pravidelné plošné testování by podle materiálu ministerstva mělo umožnit bezpečné znovuotevření škol i v nepříznivé epidemické situaci.

„Pro testy ze slin či přední části nosu je nutné zajistit vhodnou místnost s možností větrání. Ideálně s navázaným prostorem s možností čekání testovaných v dostatečných rozestupech jako je například nevyužívaná třída, tělocvična, sál apod., ideálně venkovní zastřešený prostor v podobě přístřešku či mobilního stanu bez bočnic,“ píše se v materiálu, který má redakce iDNES.cz k dispozici. Kloktací testy mají probíhat jen venku a každý by si ve škole měl dělat samoodběr bez zdravotnické asistence.

Závěrečné ročníky středních škol považuje úřad v tomto smyslu za prioritní, protože je na jaře čekají maturitní a závěrečné zkoušky a riziko šíření nákazy je v jejich případě větší než u mladších žáků.

Maturanti jako první, další můžou následovat později

Návrh návratu dětí do škol má ministr Plaga předložit při pondělním jednání vládě. Po otevření škol volá několik stran, KSČM to měla jako podmínku pro podporu prodloužení nouzového stavu. Ministr vnitra Jan Hamáček v Otázkách Václava Moravce řekl, že o návrhu nevěděl.

„Že ministr Plaga něco takového má, je pro mě novinka, na vládě nic takového nepředložil. Pokud MŠMT takové strategie má, mělo to přijít už na Ústřední krizový štáb, protože to zřejmě bude přesahovat resort. Plaga má navíc ve štábu svoji náměstkyni a nechápu, že o tom nevím,“ řekl Hamáček, který Ústřednímu krizovému štábu předsedá.

Organizace testování by však podle ministerstva přitom neměla být tak náročná, protože jde o menší počet škol než třeba základních. Středních škol je v ČR kolem 1 200 a základních zhruba 4 200.

Vadí mi zkouška z toho, co se doma nenaučím. Maturanti protestovali svíčkami

Testování závěrečných ročníků by se v první fázi týkalo zhruba 98 tisíc středoškoláků a 30 tisíc zaměstnanců škol. Podle návrhu ministerstva by mohlo fungovat od 1. března a mělo by vyjít na 80 až 180 milionů korun týdně. Otázkou financování se ale materiál víc nezabývá.

Zajištění testování by podle něj měly mít na starosti kraje, které střední školy nejčastěji zřizují. Negativní test by podle návrhu měl být podmínkou pro účast na prezenční výuce. Studentům, kteří by testování odmítli, by školy nemusely poskytovat distanční výuku. Žáci by se ale mohli se školou dohodnout na individuálním vzdělávání.

V další fázi by se podle návrhu mohlo testování rozšířit na 150 tisíc středoškoláků z oborů s praktickou výukou v nižších ročnících. Pro základní školy by se mělo zvážit použití neinvazivních antigenních testů, které nyní posuzuje Státní zdravotní ústav. Současné antigenní testy s výtěrem z nosohltanu se liší od PCR testů tím, že ukážou výsledek na místě, ale jsou méně přesné.

Ministerstvo očekává výsledek studií SZÚ do tří týdnů. Pro rozšíření RT-PCR testů na milion žáků základních škol podle něj nejsou v ČR kapacity.

Maturantům se nelíbí úprava maturit kvůli pandemii

Ministr školství Robert Plaga minulý týden oznámil, že se u maturit na jaře podobně jako loni zruší slohy z češtiny a cizích jazyků. U didaktických testů se prodlouží čas a ústní zkoušky zůstanou. To ale maturantům nestačí. Iniciativy Spravedlivá maturita a NE:BRZO chtějí zrušit ústní a praktické zkoušky.

5. února 2021

V průběhu pátečního dne chodili studenti před ministerstvo školství v pražské Karmelitské ulici. U vchodu do resortu rozsvítily desítky svíček, které zapalovali symbolicky za svoje maturity.

Otevřené jsou nyní jen mateřské a speciální školy a také první a druhé třídy škol základních. Ostatní mají kvůli epidemii povinnou výuku na dálku. Možnost testování žáků na covid-19 zmiňoval Plaga už v lednu. Premiér Andrej Babiš v pátek řekl, že jako motivaci k dodržování protiepidemických opatření je nutné připravit mimo jiné podmínky otevírání škol.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video