Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Deset tisíc školáků se vyhýbá výuce na dálku, 50 tisícům chybí technika

  10:00aktualizováno  10:31
Se zapojením do distanční výuky mají problémy tisíce dětí v Česku, vyplývá z šetření České školní inspekce z ledna a února. V loňském roce odhadovali ředitelé počet dětí, které se do distančního vzdělávaní nezapojují, na 10 tisíc. Poslední data podle inspektorů ukazují, že i když školy prohlašovaly, že se počty těchto dětí snížily, nejde to tvrdit plošně.

Na jaře loňského roku, kdy probíhalo první šetření České školní inspekce, byl počet žáků, kteří se neúčastnili online vyučování, odhadovaný na 250 tisíc, škola s nimi však i tak komunikovala. V letošním roce je jich na 50 tisíc. Na online vyučování nebyli žáci třeba i z technických důvodů. Školy v takových případech volily například cestu pracovních listů a učení, které si rodiče či děti mohli vyzvednout ve škole.

„Přibližně 10 500 žáků je úplně mimo vzdělávací systém za uplynulé pololetí tohoto školního roku. Ta situace se nijak významně nezměnila a počet přes 10 tisíc žáků můžeme považovat spíš za tu spodní hranici  kvalifikovaného odhadu,“ řekl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

GRAF: Znaky dokládající zapojení žáků do výuky
GRAF: Porovnání podílu škol s účastí téměř všech žáků na on-line distanční výuce

Důvodem je hlavně dlouhotrvající distanční výuka, zhoršující se rodinné podmínky, které ovlivňují míru zapojení žáků do vzdělávacího systému a také to, že školy už vyčerpaly všechny možnosti navázání kontaktu s těmito žáky. „Tam je velmi nutná spolupráce s dalšími institucemi, které spadají pod jiné rezorty a ten koordinovaný přístup zejména k těmto žákům je nutný,“ dodal ústřední školní inspektor.

Kromě špatného rodinného zázemí je důvodem pro vyhýbání se výuce podle České školní inspekce i malá motivace ke vzdělání. Chybějící motivaci potvrzují i další průzkumy.

„Při účasti na distanční výuce je potřeba rozlišovat dvě kategorie – ti, co byli na jaře úplně mimo vzdělávání a jsou i nyní, a ti, co na jaře nebyli online, ale škola s nimi komunikovala a vzdělávala je jinými cestami. Nyní je těch, co online nejsou, násobně méně,“ říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

„Většinou jde o starší žáky, jejichž vzdělávání je náročné i při prezenční výuce. Tato situace bohužel stále rozevírá vzdělanostní nůžky mezi žáky, kteří mají silnější a slabší zázemí. Z našeho zjištění ovšem jednoznačně plyne, že tam, kde školy hledají cesty, jak žáky vzdělávat, se to v mnoha případech i přes nepříznivé socioekonomické zázemí těchto žáků nakonec podaří, byť třeba ne v plné míře,“ popisuje tématická zpráva inspektorů.

Více učitelů je pro redukci učiva

Někteří učitelé během výuky na dálku změnili názor na redukci učiva. Pro omezení vzdělávacího obsahu je o čtvrtinu více pedagogů a o pětinu přibylo těch, kteří začali využívat vedle známek i slovního hodnocení. Problémem bylo na jaře i takzvané překlápění rozvrhů, které ministerstvo školství nedoporučovalo. Během roku se podle dat České školní inspekce snížil podíl škol, kde se učilo podle běžného rozvrhu.

Kvůli výuce na dálku zjednodušilo nebo vypustilo část učiva například na druhém stupni základních škol v září 27 procent učitelů a v únoru 36 procent pedagogů. Pro redukci celkového vzdělávacího obsahu se v září vyslovilo 15 procent vyučujících a v únoru zhruba 21 procent.

Distanční výuka je lepší než na jaře, říká průzkum. Dětem ale chybí motivace

Při výuce na dálku se učitelé zlepšili v používání počítačů i dalších digitálních kompetencích. Jedním z častých problémů, které se během hodin objevoval, byly vypnuté kamery. Například na gymnáziích nemá podle inspekce zapnutou kameru ani učitel ve 40 procentech online hodin.

Některé školy podle inspektorů překvapilo, že se na podzim opět přešlo na distanční výuku. Menší část škol čekala, že se situace zlepší, a přecházela na online distanční výuku až po delší době. „V některých případech v listopadu 2020, v některých až v lednu 2021, v ojedinělých případech dokonce až od začátku 2. pololetí v únoru 2021,“ vyjmenovává tématická zpráva České školní inspekce.

Zpravidla za tím stálo nekvalitní vedení, které čekalo, že se epidemická situace zlepší a organizace výuky přes internet nebude nutná, vysvětlil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Lepší organizace výuky a asistenti pedagoga

Hlavní roli během distanční výuky hrají děti a učitelé. Na druhém stupni základní školy i na střední škole se pak ukázala podle inspektorů důležitost třídních učitelů a ti se do distančního vzdělávání podle zprávy zapojovali oproti loňsku více. Zlepšení je také vidět u organizace hodin.

Na jaře loňského roku podle inspektorů zhruba třetina ředitelů škol rozhodně svou koordinační a řídicí roli v oblasti poskytování distančního vzdělávání neplnila úspěšně. Letos se ale situace výrazněji zlepšila a podle České školní inspekce méně než desetina ředitelů škol nedokáže výuku na dálku přiměřeně zorganizovat, aby byla pro žáky přínosná.

Zásadní je na distanční výuce technika, která v loňském roce nebyla valná. Finanční podpora ze strany ministerstva školství podle inspektorů situaci ulehčily a  zvýšily se i dovednosti samotných učitelů. „Vzhledem k tomu, že téměř všechny školy realizovaly online distanční výuku, je výrazné zvýšení digitálních kompetencí jedním z velmi pozitivních dopadů jinak komplikované pandemické situace,“ popisuje zpráva.

Prevence přes obrazovku nestačí, distanční výuku si děti ponesou dlouho

Výrazněji vzrostly také počty individuálních konzultací ze strany učitelů a současně ve velké míře využívají školy asistenty pedagoga. Aktuální zjištění inspekce vychází z jejích různých aktivit v základních a středních školách od září do konce února s důrazem na 3 539 kontrol v online hodinách a rozhovory s 3 154 učiteli z 385 základních a středních škol letos v lednu a únoru.

První průzkum související s přechodem škol na výuku na dálku dělala inspekce začátkem loňského dubna, a to formou telefonických rozhovorů s řediteli zhruba pět tisíc škol.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

V kontejneru vzplála stará elektrobaterie, patrně kvůli technické závadě

26. dubna 2024  12:45

Zřejmě závada na staré elektrobaterii způsobila páteční požár kontejneru na skladování...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...