Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Výuka na dálku posílí nerovnost mezi dětmi, varuje expert na vzdělávání

  0:43
Zavřené školy a děti posazené před monitory počítačů. Podle experta na vzdělávání Boba Kartouse má distanční výuka pro některé sociální vrstvy destruktivní dopady.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Vzdělávání v Česku má mnoho bolavých míst. V laických kruzích se šeptá, že to jde s našimi školami (a s našimi školáky) z kopce a situaci nepomáhá ani nucená distanční výuka, která by se snad mohla od 1. března přestat týkat alespoň posledního ročníku středních škol.

Bob Kartous

  • Spisovatel, odborník na vzdělávání, ředitel Pražského inovačního institutu.
  • Od září 2018 vystupuje také jako mluvčí iniciativy Čeští elfové, která si dala za cíl boj s dezinformacemi online. 
Bohumil Kartous

Studenti a zaměstnanci škol by podle plánu ministerstva zdravotnictví měli být pravidelně testováni na covid-19. Spory vyvolává i inkluze nebo povinná maturita z matematiky.

„Diskuze o maturitě z matematiky je často vedena poněkud hloupě,“ říká v rozhovoru pro 5plus2 expert na vzdělávání Bob Kartous, ředitel Pražského inovačního institutu a autor knihy No Future.

Distanční výuka je nejdiskutovanějším tématem současného vzdělávání. Jaký bude mít vliv na kompetence dětí?
Distanční výuka v současné podobě nese jednu zásadní potíž, a to je posilování nerovnosti. Děti na dobrých školách, s prozíravými a schopnými učiteli, budou z této situace spíše těžit, byť ani pro ně to není jednoduché. Středoškoláci na dobrých gymplech, jako je třeba Gymnázium Na Zatlance v Praze, mají plnohodnotnou distanční výuku od března 2020. Jinde stěží zvládají alespoň nějakou formu přímé interakce prostřednictvím digitálních platforem. Vysoce odlišná je realizace – i posuzování vlivu – distanční výuky podle věku.

Pro středoškoláky je mnohem jednodušší než pro děti z prvního stupně.
Ano, ty by měly mít možnost, pokud to situace jen trochu dovoluje, do školy chodit. Zásadní rozdíl je také na středních školách, gymnazisté se mohou vzdělávat distančně vcelku bez obtíží, u učňů s odbornou, praktickou částí výuky to možné není. Vysoce destrukční vliv bude mít distanční výuka zejména na děti a mladé lidi, kteří žijí v nepodnětných sociálních podmínkách a dodnes jsou více méně v izolaci. A nikdo se o jejich osud nezajímá, což je trestuhodné.

Další výzvou pro školy je v posledních letech inkluze, která z pohledu mnohých učitelů nastolila situaci, že když se musí věnovat těm „slabým“, ti „šikovní“ pak slábnou. Neoslabí podle vás inkluze české školství?
Podstatou inkluze je snaha o individuální přístup ke každému žákovi, ne na obětování se určité skupině dětí. V inkluzivních systémech, jako jsou ty skandinávské, mají děti individuální vzdělávací plány, tedy cíle vzdělávání a rozvoje, bez ohledu na to, zda jsou handicapované, talentované či průměrné. To umožňuje – z dlouhodobého hlediska – mnohem vyšší úspěšnost v rozvoji jednotlivců a v celkovém součtu to vytváří vyšší společenský, kulturní a ekonomický potenciál. 

Chápu učitele, kteří se za současné situace cítí bezradně, jelikož nemají dostatečnou podporu v podobě psychologické či pedagogicko-sociální pomoci a příliš mnoho dětí ve třídě. Ano, za dané situace je to často těžké, byť na řadě škol si s problémy dokážou poradit. ZŠ Trmice v Ústí nad Labem, ZŠ Lyčkovo náměstí v Praze, jen namátkou. Nedává žádný smysl rezignovat, smysl dává hledat cesty k řešení.

Co navrhujete?
Zásadní je vyšší investice do vzdělávacího systému, což by umožnilo snížit počet dětí, zvýšit intenzitu rozvoje pedagogické profese a také posílit pedagogické sbory o stabilní přítomnost školních psychologů a sociálních pedagogů. Je to investice s nejvyšší možnou mírou dlouhodobé návratnosti v podobě samostatných, zdravě odvážných a své přednosti využívajících jednotlivců s citem pro veřejný zájem.

Reportáž psaná ve stresu. Jak jsem se doma pokoušela vzdělávat své děti

Hodně se také diskutuje o tom, jestli „chytrý student“ musí být dobrý v matematice. Diskuzi otevřela panika kolem povinné maturity z matematiky.
Diskuze o maturitě z matematiky je často vedena poněkud hloupě. Shoda na tom, že matematika je klíčová pro určitý způsob chápání světa a souvislostí v něm, že je jazykem svého druhu, je v odborných kruzích naprostá. Není to tak, že by proti sobě stáli odpůrci a příznivci matematiky, jak je zjednodušeně prezentováno. 

Velmi odlišné je ale hledání cest, jak v matematice vzdělávat tak, aby vzdělávání v tomto předmětu skutečně vedlo k vyššímu standardu matematické gramotnosti u většinové populace a aby ti, kteří mají pro tento specifický „jazyk“ vlohy, je měli možnost dostatečně rozvíjet. Je nemálo příznivců myšlenky, že povinná maturita z matematiky by k takovému cíli přispěla.

Patříte k nim?
Nepatřím. Doposud neexistuje důkaz o tom, že by povinná maturita z matematiky jakkoliv zvýšila jazykovou gramotnost těch populačních ročníků, které státní maturity skládaly. Naopak lze z dostupných měření znalostí usuzovat, že státní maturita žádný pozitivní přínos v tomto směru nemá. Nelze tedy předpokládat, že pokud zavedeme státní maturitu z matematiky, dopady budou jiné.

Co tedy v budoucnu s matematikou?
O co bychom se měli snažit, to je změna výuky matematiky, řešení nabízí například Hejného metoda, je-li učiteli dobře přejata a využívána. Vede k samostatnému chápání souvislostí, udržuje významně vyšší míru motivace se matematikou zabývat. A to je zásadní, neboť u matematiky největší úskalí vyplývá ze ztráty motivace a nechuti v prvních letech školní docházky.

Autoři:
  • Nejčtenější

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Lenka zhubla 52 kilogramů. Člověka musí jeho životní styl bavit, říká dnes

Lenku Gasnárkovou kdysi považovali za matku jejího o dva roky mladšího bratra. Dnes by se to už ale nestalo. Přivítala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manželka mi nechybí, jen mému tělu se v noci stýskalo, řekl manžel z Výměny

V nové Výměně se tentokrát sešly úplně odlišné osobnosti. Rázná Blanka je zvyklá být už od pěti od rána v pracovním...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Sama sobě milenkou. Ale co když vás masturbace oddaluje od partnera?

Umí být rychlá, efektivní, vzrušující a rozmanitá. To je jen zlomek důvodů, proč má autoerotika v našem sexuálním...

Manželka mi nechybí, jen mému tělu se v noci stýskalo, řekl manžel z Výměny

V nové Výměně se tentokrát sešly úplně odlišné osobnosti. Rázná Blanka je zvyklá být už od pěti od rána v pracovním...

Příběh Renaty: Matka mi hraje na city, abych pomohla bratrovi

Můj o osm let mladší bratr byl vždy favoritem rodičů, čehož už odmala uměl využívat. Já nikdy nedostala nic zadarmo, on...

Jóga mi jeden čas nahrazovala antidepresiva, říká herečka Petra Špindlerová

Herečka Petra Špindlerová má pestrý život, který ji po všech stránkách naplňuje. Vedle své hlavní profese má i řadu...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...