Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Distanční výuka je lepší než na jaře, říká průzkum. Dětem ale chybí motivace

  12:01
Distanční výuka se podle rodičů dětí základních a středních škol zlepšila. Dokládají to výsledky prosincového výzkumu v rámci projektu Život během pandemie. Rodiče oceňují zejména komunikaci učitelů s dětmi. Za problém výuky považují zejména nedostatek motivace dětí a technické komplikace spojené s internetovým připojením a vybavením.

ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Výzkum realizovaný v prosinci 2020 v rámci projektu Život během  pandemie podporovaný organizací Učitel naživo a MŠMT se dotazoval čtyř stovek rodičů dětí na základních a středních školách na vývoj distanční výuky během epidemie koronaviru. Otázky se zaměřovaly na motivaci dětí, překážky v účasti na výuce a také na vývoj volnočasových aktivit dětí. 

Podle více než poloviny rodičů (53 procenta) došlo od jara ke zlepšení distanční výuky, jen podle 15 procent se tento způsob výuky u dětí zhoršil. Ve stejné otázce pak přitom hodnotí tatáž skupina rodičů distanční výuku v listopadu kritičtěji.

Prevence přes obrazovku nestačí, distanční výuku si děti ponesou dlouho

„Distanční výuka je pro nás určitě jednodušší než na jaře, kdy to byl totální zmatek,“ říká Jan D. z Prahy 3, otec žákyně třetí třídy a prvňáčka.

V rámci zmíněného průzkumu rodiče zhodnotili také několik aspektů práce učitelů. Pozitivně vnímali komunikaci učitelů s dětmi, zadávání úkolů a přednášení výkladu. Za slabé strany distanční výuky pak označili potenciální přeplnění výuky fakty, což vadí zejména rodičům s dětmi ve vyšších stupních vzdělání.

Nedostatek motivace ze strany učitelů

Za problém distanční výuky označili rodiče také ztrátu motivace dětí. Většina dotázaných uvedla, že jejich děti jsou v distanční výuce méně motivované než v té běžné. Podle čtvrtiny rodičů jsou pak určitě méně motivované.

Někteří z učitelů nedokážou děti v online prostředí motivovat k práci, i pro ně je to těžká situace. „Přijde mi docela nefér, že si učitelka stěžuje na neplnění zadaných úkolů. Nedávno jsem od ní dostal vcelku hysterický mail, že Anetka nesplnila něco, co mít měla. Učitelka psala, že jí ztěžují distanční výuku a že ona to má o to těžší,“ vzpomíná Jan.

„Vůbec nevím, jak na takové maily mám reagovat. Kdyby učitelé děti trochu víc motivovali a přestali neustále vyhrožovat klasifikací, moje dcera by školní úkoly plnila mnohem raději než teď,“ říká otec devítileté Anety.

Malá schopnost motivovat žáky v distanční výuce může podle organizace souviset s tím, že je to jedna ze slabších profesních stránek českých učitelů vůbec. Problém vidí rodiče také v pregraduální přípravě a systému provázení a uvádění začínajících učitelů do profese.

Zlepšení motivace dětí je i na straně rodičů. Polovina dotázaných ve výzkumu nedokázala v otevřené otázce odpovědět, co motivuje jejich děti k učení. Další řekli, že je nemotivuje nic.

Technické komplikace při výuce

Zhruba desetina rodičů (11 procent) hodnotila jako velmi špatné podmínky v oblasti připojení dětí k internetu či jeho stability. Podle 9 procent rodičů je pak také velmi špatná situace s hardwarovými podmínkami, tedy s dostatkem počítačů v domácnostech i jejich vybavením.

Výrazně častěji mají podle výzkumu problémy s technickým vybavením děti z chudších a méně vzdělaných domácností, to může souviset s vyšší mírou kritiky distanční výuky.

Bez komplikací se podle rodičů výuka neobejde. „Už jen skutečnost, že do školy chodí jen jedno dítě, je pro mě o to složitější. Nedokážu si představit distanční výuku u obou dětí najednou. Už tak mám doma k dispozici jen jeden počítač. Škola to, že někteří rodiče nemají takovou možnost, vůbec neřeší,“ říká Jan D.

Slovní hodnocení na vysvědčení se píše těžko, školy jsou zvyklé na známky

Problém je podle něj také v tom, že učitelé řeší distanční výuku takzvanými pracovními listy, které musí rodiče pravidelně tisknout. „Právě se rozvádíme a nemám v bytě skoro nic, ani tiskárnu, takže úkoly, které jdou, přepisuji na papír, ofocujeme je a posíláme přes aplikaci Teams učitelce,“ dodává tatínek devítileté Anetky.

Souběh výše popsaných faktorů upozorňuje také na to, že distanční výuka může dále vést k nerovnostem v českém vzdělávání. Důležitá je poté investice do programů, které po normalizaci epidemiologické situace nerovnosti sníží. Jde o formy doučování, metodickou a finanční podporu škol ve znevýhodněných oblastech či podpůrné profese.

Sociální izolace a pokles aktivit

Otázky zadané ministerstvem školství v rámci výzkumu Život během pandemie ukázaly, že vzrostla sociální izolace dětí. Počet žáků, kteří se pravidelně věnují sportu a umění, propadl ze záříjových 13 procent na začátku listopadu téměř na nulu.

Počet dětí, které se mimo školu scházely s kamarády, klesl z více než 70 procent na konci září na 33 procenta na začátku listopadu.

Školy ve Zlínském kraji drží tradici, na vysvědčení budou psát známky

Nebýt aplikace Teams, na které děti se spolužáky zůstávají i po skončení výuky, neměly by kontakt prakticky s nikým. „Snažím se, aby měla kontakt s dětmi alespoň virtuální, po spolužácích se jí stýská,“ říká o své dceři Anetce Jan D.

Podle více než poloviny rodičů (55 procent) jsou jejich děti méně šťastné než obvykle. Téměř 40 procent dotázaných pak neregistrovalo výraznou změnu a jen podle malé menšiny rodičů byly děti šťastnější.

Hůře hodnotí pohodu svých ratolestí rodiče, jejichž děti musely v druhé vlně epidemie výrazně redukovat svoji volnočasovou aktivitu. Výzkum tak naznačuje, že nárůst izolace může mít u některých dětí negativní vliv na duševní pohodu a zdraví.

Autor:

Bartoš: Pro Kalouska ve VZP jsem ruku nezvedl, manželství pro všechny se nevzdáme

  • Nejčtenější

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Krejčířová zastavila prodej slavné vily, nová majitelka už přitom zaplatila

Premium Vše se zdálo jasné: známou vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích koupila v dražbě na osmý pokus...

Začne očkování „vakcínou pro odmítače“. První zájemci dostanou Novavax v únoru

Premium Naočkováno některou z vakcín proti covidu-19 je v Česku tři čtvrtě dospělé populace, ale nalákat a přesvědčit další,...

Téměř všichni nakažení mají omikron. Šíří se skandinávská podvarianta

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejtěžší hřích. Západ začíná litovat, že Ukrajině slíbil členství v NATO

Premium Máme se stále ještě tvářit, že Ukrajina skutečně má šanci na vstup do NATO? Nebo by měla vyhlásit neutralitu? Alianční...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Rakušan je loutka staré ODS. Šlachtovi vadí adept na policejního prezidenta

Bývalý policista a nynější předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta se na Twitteru pustil do vicepremiéra Víta Rakušana....

Tmavě zčervenala prakticky celá Evropa, nově Polsko a Rumunsko

Polsko a Rumunsko se s účinností od pondělí 31. ledna přesunou do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy...

Jsme vděčni i za morální podporu a solidaritu, řekl velvyslanec Ukrajiny

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis poděkoval za pomoc, kterou schválila vláda Petra Fialy Ukrajině. „Je to velmi...

Okamurova klička? Gratuluji, vysmíval se SPD šéf poslanců TOP 09 Jakob

Zavedení možnosti korespondenční volby měli v pátek projednávat poslanci. Šéf klubu TOP 09 Jan Jakob se kvůli tomu ráno...

Advantage Consulting, s.r.o.
SAP SPECIALIST (40-65.000 Kč) - KARLOVY VARY

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 40 000 - 65 000 Kč

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...