Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

Distanční výuka je lepší než na jaře, říká průzkum. Dětem ale chybí motivace

  12:01
Distanční výuka se podle rodičů dětí základních a středních škol zlepšila. Dokládají to výsledky prosincového výzkumu v rámci projektu Život během pandemie. Rodiče oceňují zejména komunikaci učitelů s dětmi. Za problém výuky považují zejména nedostatek motivace dětí a technické komplikace spojené s internetovým připojením a vybavením.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Výzkum realizovaný v prosinci 2020 v rámci projektu Život během  pandemie podporovaný organizací Učitel naživo a MŠMT se dotazoval čtyř stovek rodičů dětí na základních a středních školách na vývoj distanční výuky během epidemie koronaviru. Otázky se zaměřovaly na motivaci dětí, překážky v účasti na výuce a také na vývoj volnočasových aktivit dětí. 

Podle více než poloviny rodičů (53 procenta) došlo od jara ke zlepšení distanční výuky, jen podle 15 procent se tento způsob výuky u dětí zhoršil. Ve stejné otázce pak přitom hodnotí tatáž skupina rodičů distanční výuku v listopadu kritičtěji.

Prevence přes obrazovku nestačí, distanční výuku si děti ponesou dlouho

„Distanční výuka je pro nás určitě jednodušší než na jaře, kdy to byl totální zmatek,“ říká Jan D. z Prahy 3, otec žákyně třetí třídy a prvňáčka.

V rámci zmíněného průzkumu rodiče zhodnotili také několik aspektů práce učitelů. Pozitivně vnímali komunikaci učitelů s dětmi, zadávání úkolů a přednášení výkladu. Za slabé strany distanční výuky pak označili potenciální přeplnění výuky fakty, což vadí zejména rodičům s dětmi ve vyšších stupních vzdělání.

Nedostatek motivace ze strany učitelů

Za problém distanční výuky označili rodiče také ztrátu motivace dětí. Většina dotázaných uvedla, že jejich děti jsou v distanční výuce méně motivované než v té běžné. Podle čtvrtiny rodičů jsou pak určitě méně motivované.

Někteří z učitelů nedokážou děti v online prostředí motivovat k práci, i pro ně je to těžká situace. „Přijde mi docela nefér, že si učitelka stěžuje na neplnění zadaných úkolů. Nedávno jsem od ní dostal vcelku hysterický mail, že Anetka nesplnila něco, co mít měla. Učitelka psala, že jí ztěžují distanční výuku a že ona to má o to těžší,“ vzpomíná Jan.

„Vůbec nevím, jak na takové maily mám reagovat. Kdyby učitelé děti trochu víc motivovali a přestali neustále vyhrožovat klasifikací, moje dcera by školní úkoly plnila mnohem raději než teď,“ říká otec devítileté Anety.

Malá schopnost motivovat žáky v distanční výuce může podle organizace souviset s tím, že je to jedna ze slabších profesních stránek českých učitelů vůbec. Problém vidí rodiče také v pregraduální přípravě a systému provázení a uvádění začínajících učitelů do profese.

Zlepšení motivace dětí je i na straně rodičů. Polovina dotázaných ve výzkumu nedokázala v otevřené otázce odpovědět, co motivuje jejich děti k učení. Další řekli, že je nemotivuje nic.

Technické komplikace při výuce

Zhruba desetina rodičů (11 procent) hodnotila jako velmi špatné podmínky v oblasti připojení dětí k internetu či jeho stability. Podle 9 procent rodičů je pak také velmi špatná situace s hardwarovými podmínkami, tedy s dostatkem počítačů v domácnostech i jejich vybavením.

Výrazně častěji mají podle výzkumu problémy s technickým vybavením děti z chudších a méně vzdělaných domácností, to může souviset s vyšší mírou kritiky distanční výuky.

Bez komplikací se podle rodičů výuka neobejde. „Už jen skutečnost, že do školy chodí jen jedno dítě, je pro mě o to složitější. Nedokážu si představit distanční výuku u obou dětí najednou. Už tak mám doma k dispozici jen jeden počítač. Škola to, že někteří rodiče nemají takovou možnost, vůbec neřeší,“ říká Jan D.

Slovní hodnocení na vysvědčení se píše těžko, školy jsou zvyklé na známky

Problém je podle něj také v tom, že učitelé řeší distanční výuku takzvanými pracovními listy, které musí rodiče pravidelně tisknout. „Právě se rozvádíme a nemám v bytě skoro nic, ani tiskárnu, takže úkoly, které jdou, přepisuji na papír, ofocujeme je a posíláme přes aplikaci Teams učitelce,“ dodává tatínek devítileté Anetky.

Souběh výše popsaných faktorů upozorňuje také na to, že distanční výuka může dále vést k nerovnostem v českém vzdělávání. Důležitá je poté investice do programů, které po normalizaci epidemiologické situace nerovnosti sníží. Jde o formy doučování, metodickou a finanční podporu škol ve znevýhodněných oblastech či podpůrné profese.

Sociální izolace a pokles aktivit

Otázky zadané ministerstvem školství v rámci výzkumu Život během pandemie ukázaly, že vzrostla sociální izolace dětí. Počet žáků, kteří se pravidelně věnují sportu a umění, propadl ze záříjových 13 procent na začátku listopadu téměř na nulu.

Počet dětí, které se mimo školu scházely s kamarády, klesl z více než 70 procent na konci září na 33 procenta na začátku listopadu.

Školy ve Zlínském kraji drží tradici, na vysvědčení budou psát známky

Nebýt aplikace Teams, na které děti se spolužáky zůstávají i po skončení výuky, neměly by kontakt prakticky s nikým. „Snažím se, aby měla kontakt s dětmi alespoň virtuální, po spolužácích se jí stýská,“ říká o své dceři Anetce Jan D.

Podle více než poloviny rodičů (55 procent) jsou jejich děti méně šťastné než obvykle. Téměř 40 procent dotázaných pak neregistrovalo výraznou změnu a jen podle malé menšiny rodičů byly děti šťastnější.

Hůře hodnotí pohodu svých ratolestí rodiče, jejichž děti musely v druhé vlně epidemie výrazně redukovat svoji volnočasovou aktivitu. Výzkum tak naznačuje, že nárůst izolace může mít u některých dětí negativní vliv na duševní pohodu a zdraví.

Autor:

Vánoce a advent

Adventní čas začíná v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

Hynek: Rusové v ČR upláceli politiky i úřady, přijížděli s kufry peněz

  • Nejčtenější

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Fiala slíbil, co nemohl splnit. Vyšší platy nemá kdo lékařům zaplatit

Premium Premiér Petr Fiala se pochválil, že dokázal pár hodin před krizí zažehnat protest v nemocnicích, kde odmítli lékaři od...

KOMENTÁŘ: Věřte, že mladí (lékaři) si v práci zdraví nezničí

Premium Nic nebude jako dřív. Na poliklinikách a v nemocnicích vedle sebe dnes pracují čtyři generace, a ne všechny táhnou za...

Obnovme rozvoj jaderné energie, uvedl Fiala s příslibem milionů do nového fondu

Petr Fiala v sobotu na klimatické konferenci COP28 v Dubaji pronesl, že změna klimatu je jednou z největších aktuálních...

Energetická firma dluží na přeplatcích desítky tisíc. Úřady mají svázané ruce

Premium Stovky naštvaných zákazníků má za sebou podnikání společnosti Elgas Energy. Mnohým totiž dluží na přeplatcích často...

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...