Jejich nošení je na veřejnosti zcela dobrovolné, určitá nařízení či omezení platí například v nemocnicích. Na některých odděleních se musí chránit dýchací cesty, případně jsou i omezeny návštěvy.
Denní nárůsty počtu nakažených v mezitýdenním srovnání rostou od začátku září. Horší situaci odborníci očekávají v příštích měsících a lékaři lidem doporučují, aby se nechali proti covidu očkovat či přeočkovat.
Zvažujete či už nosíte roušky či respirátory v MHD?
Dále roste incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní na sto tisíc obyvatel. K dnešku činilo 148, před týdnem bylo 135. Nejvyšší incidence je nyní v Královéhradeckém kraji se 171 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 101 nakaženými.
Laboratoře také více testují na koronavirus. Ve čtvrtek zpracovaly okolo 11 660 antigenních i PCR testů, což bylo dohromady o 720 víc než minulý čtvrtek. Na testy podle odborníků nicméně chodí jen zlomek reálně nakažených.
Jak to vypadalo v době plošných nařízení |
Buď příznaky nemají, nebo se s mírným průběhem vyléčí doma bez návštěvy lékaře. Covid má tedy násobně víc lidí, než uvádějí statistiky.
Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno 4,09 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně.
Dánská královna má covid. Byla na pohřbu Alžběty II. |
Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví téměř 328 tisíc, ve čtvrtek takových případů bylo 1 214. Za celou dobu epidemie zemřelo v zemi bezmála 41 tisíc lidí s prokázaným covidem. Statistiky v poslední době uvádějí jednotky úmrtí za každý den.
Bezdomovec nemocný covidem utekl z izolačního centra, dostal podmínku |
Proti nemoci bylo v Česku plně očkováno 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo přes 4,3 milionu lidí a druhou asi 264 500, tedy daleko méně, než kolik jich na ni má nárok. Zájem o očkování ale v poslední době roste. Ve čtvrtek si pro vakcínu přišlo zhruba 9 700 zájemců, asi o 1 160 víc před týdnem. Většina z nich dostala posilující dávky.