Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konec komunismu v Evropě umožnila Gorbačovova politika „nezasahování“

Seriál   18:56
Jedna tryzna na moskevském Rudém náměstí rychle střídala druhou. Vojenská přehlídka, věnce s rudými stuhami, červené sametové polštářky plné řádů a vyznamenání, delegace soudruhů z porobených států, plamenné projevy a slzy, ať už upřímné, nebo falešné. Během tří let tři státní pohřby tří vůdců Sovětského svazu - Brežněva, Andropova a Černěnka.
Generální takemník KSSS Michail Gorbačov (vlevo) a předseda východoněmecké

Generální takemník KSSS Michail Gorbačov (vlevo) a předseda východoněmecké komunistické strany (SED) Erich Honecker na XI. sjezdu v NDR. (21. dubna 1986) | foto: Deutsches Bundesarchiv

Prominentní hřbitov u kremelské zdi přijal všechny jmenované generální tajemníky KSSS. A najednou se začaly hýbat věci, které byly do té doby nemyslitelné. Stranické vedení si dlouho mezi sebe nevpouštělo nové členy. Mnozí se drželi v čele SSSR do pokročilého věku. V březnu 1985 měla přijít nečekaná změna, která otevřela cestu ke svobodě nejen Čechoslovákům, ale i dalším státům východního bloku.

V „pouhých“ čtyřiapadesáti letech byl zvolen generálním tajemníkem Michail Sergejevič Gorbačov. Stal se prvním vedoucím představitelem, který se narodil až po Velké říjnové socialistické revoluci z roku 1917.

„Dělejte si, co chcete“

Gorbačov se pokusil reformovat stagnující Komunistickou stranu Sovětského svazu a státní ekonomiku změnami, pro něž se vžila hesla glasnosť (otevřenost) a perestrojka (přestavba). Neplánovaně tak odstartoval rozpad Sovětského svazu a pád komunismu v zemích východní Evropy.

Po postupných pokusech o liberalizaci poměrů přišel v roce 1988 zlom. Sovětský svaz pod Gorbačovovým vedením opustil klíčovou Brežněvovu doktrínu omezené suverenity – čili hlavní ideu zahraniční politiky, podle níž řídil své satelity.

11. března 2015

Mimochodem na základě této doktríny nařídil Brežněv v srpnu 1968 invazi do Československa. Ostatně vždy považoval možnost, že by se některá země východního bloku odvrátila od socialismu, za hrozbu pro všechny ostatní socialistické státy.

Sovětský režim si tím vyhradil právo zasáhnout silou všude, kde hrozilo socialismu nebezpečí. Kromě Československa to potkalo v roce 1979 Afghánistán a hrozba invaze visela na počátku 80. let i nad Polskem. Nicméně Gorbačov na rozdíl od svých předchůdců přestal do politiky východoevropských zemí zasahovat. A to nakonec spustilo řetězec událostí, které před 30 lety vedly k pádu komunismu v Evropě.

Polsko mělo náskok

„Demokratická revoluce se prohnala střední Evropou. Najednou byly změny ve východním bloku rychlejší než v Sovětském svazu,“ popisuje převratné události historik Ondřej Matějka, náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů.

Jako první se začal hroutit komunismus v Polsku, kde už v červnu 1989 proběhly první „polosvobodné“ volby. Zvítězilo opoziční hnutí Solidarita, které obsadilo i post polského premiéra. To bylo do té doby nepředstavitelné. Hlava hnutí, pozdější polský prezident Lech Walesa, přitom už vroce 1983 získal Nobelovu cenu míru.

Po Polsku následovalo Maďarsko, kde se poměry liberalizovaly postupně. Již na jaře 1989 byl odvolán ze všech svých funkcí letitý šéf maďarských komunistů János Kádár. Zemřel záhy – 6. července 1989. Symbolicky v den, kdy Maďarsko rehabilitovalo jeho předchůdce Imre Nagyho, maďarského „Dubčeka“ popraveného za revoluci v roce 1956. Tehdy ji rozdrtily sovětské tanky.

Maďarsko se zároveň omluvilo za účast na invazi do Československa v roce 1968 a cestu ke svobodě a demokracii završila nová ústava a vyhlášení třetí maďarské republiky v říjnu 1989. Krátce poté byla z budovy parlamentu odstraněna rudá hvězda. Tím skončila 40 let trvající existence Maďarské lidové republiky.

Zatímco naši sousedé prožívali společenský převrat, Československo zůstávalo dlouho pozadu. Kosmetické změny, jako byl odchod Gustáva Husáka z čela strany, nemohlo společnost čekající změny uspokojit. Přesto konec přišel nečekaně rychle – po brutálním potlačení studentské demonstrace 17. listopadu 1989.

Už na konci prosince byl zvolen disident Václav Havel prezidentem. Přitom ho ještě na jaře poslala komunistická justice za mříže za účast na demonstracích k výročí sebeupálení Jana Palacha.

Pád Berlínské zdi, poprava diktátora

V listopadu téhož roku se začaly rozpadat komunistické režimy i v dalších státech. Pravým opakem událostí v Polsku nebo Maďarsku bylo Rumunsko. Vliv na to měla i katastrofická ekonomická situace. Tamější autoritářská vláda Nicolae Ceausesca byla poražena až po několikadenní občanské válce, kdy se střetly jednotky armády a tajné služby. Skončilo to popravou rumunského diktátora a jeho ženy Eleny.

Jedním ze symbolů pádu komunismu se nakonec pro celý svět stal pád Berlínské zdi, která rozdělovala východní a západní Berlín. Východoněmecký režim Ericha Honeckera dlouho odmítal jakékoliv reformy, ale s uvolňováním poměrů v Československu a Maďarsku začalo tisíce Němců prchat přes tyto státy na Západ. Režim ještě potlačil masové demonstrace v Lipsku a Berlíně, ale v listopadu 1989 se spolu s Berlínskou zdí definitivně zhroutil. Tím se otevřela cesta ke sjednocení Německa rozděleného od druhé světové války.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Dostával jsem balíčky, ne peníze, řekl Bystroň ke kauze úplatků od Rusů

26. dubna 2024  16:37,  aktualizováno  16:50

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň v kauze možných úplatků od proruské sítě řekl v...

Wau, skvělé, úžasné. Podvodníci imitují známé weby, falešné jsou i komentáře

26. dubna 2024  16:39

Internetoví podvodníci zneužívají zavedené značky a snaží se tak z lidí vylákat peníze. Podvrhnuté...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...