Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Před šestašedesáti lety začal komunismus. A neskončil

  14:02
Minulost se nedá smazat a rozhodnutí soudu o trestech pro útočníky na disidenta Petra Placáka ukazuje, že naše komunistická minulost není promlčena. Proto je také důležité připomínat si výročí komunistického převratu z roku 1948, píše v komentáři Luděk Navara.

Na Klamovce. Krystyna Krauze dělá na pražské Klamovce rozhovor se spisovatelem a opozičním aktivistou Petrem Placákem pro polský samizdat, rok 1988. | foto: Archiv Krystyny Krauze

Městský soud v Praze potvrdil tresty v případu tří bývalých příslušníků StB, kteří v červnu 1989 unesli a zbili tehdejšího disidenta Petra Placáka. Soud dvěma z nich uložil nepodmíněné tresty jeden rok a 1,5 roku, jednomu trest podmíněný.

Je to jasný, téměř symbolický vzkaz: den před připomínkou neslavného únorového komunistického převratu z roku 1948 soud rozhodl, že případ tří estébáků, kteří v roce 1989 zbili disidenta Petra Placáka, není promlčený. A tresty pro ně tedy platí. Pro dva z těch tří posluhovačů minulého režimu to znamená, že jim soud uložil trest vězení.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Pavel Švec: Opencard: škodovka v ceně bentleye, která nedojede do servisu
  • Pavel Páral: Jurečka na kradeném koni
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Pro třetího je to jen zdvižený prst: dostal podmínku. A pro Petra Placáka je to konečně zadostiučinění: ti, kteří mu nesmyslně a neprávem ublížili, budou potrestáni.

Jenže co to znamená pro nás ostatní?

Někdo řekne: Nic, byla to jejich soukromá válka. Estébáci šli tehdy proti demonstrantům, kdyby nebylo demonstrantů, nebylo by zbitých. A kdyby nebylo zbitých, nebylo by dnes odsouzených. Ostatně nebylo by ani těchto dnešních palčivých otázek; je možné vůbec najít spravedlnost po pětadvaceti letech od události?

Minulost se nedá smazat

Jenže další to vidí jinak, namítne: kdyby nebylo komunismu, nebylo by ani té "Placákovy" demonstrace a nebylo by ani zásahu tajné policie a nebylo by zbitého Placáka. Na světě neexistují soukromé války. Ani střety na kyjevském Majdanu jimi nejsou; nic z toho, co se odehrává (zdánlivě) daleko od nás. Je jedno, jestli daleko v minulosti, nebo daleko od nás.

Vzpomínka na únor 1948

Zločinci minulosti se vrátit nesmějí vrátit, prohlásil Přemysl Sobotka

Možná ten vzkaz od soudu zní takto: stejně jako nebyl promlčený případ Placák, není promlčená ani naše komunistická minulost, která začala tak dávno.

Komunismus nás zasáhl víc, než sami tušíme, a hlouběji, než cítíme. Jsme svým způsobem jeho děti - ne děti Husáka nebo Novotného, Zápotockého či Gottwalda. Jsme děti minulého režimu i tehdy, když si na něj sotva vzpomínáme.

Rodiče se s ním museli potýkat, anebo aspoň babička i dědeček. Není to promlčená minulost, stejně jako to není minulost za tlustou čárou. Co na tom, že o tu minulost jen občas pohledem zavadíme a nechceme se k ní vracet. Pak jen překvapeně zíráme, když slyšíme například podivná slova z úst komunistky Marty Semelové, a začneme přemýšlet o tom, co se asi tak učí naše děti ve školách.

Pořád padají Leninovy sochy

Avšak boj za demokratické hodnoty, které jsou v takovém rozporu s tím vším, co reprezentoval minulý režim, nikdy nemůže skončit.

Všimli jste si, že na Ukrajině nepadl jen Janukovyč, ale padaly i sochy Lenina? Byly symbolem nesvobodného systému, který má vždy tváří více; a některé přitom (stále či ještě) vůbec neznáme. Není to boj s minulostí, s komunismem, který padl, je to boj o to, co přijde. Samozřejmě, že všichni ti Leninové a Gottwaldové jsou dávno mrtví, ale neviditelná tyranie stále (ještě) někde v koutě přežívá. Bude mít nové tváře a nové symboly, jen ten boj možná budeme vést podobně jako ho (ne)vedeme nyní.

Proto je dobré, když všichni vidíme, že jsou některé trestné činy nepromlčené. Proto je dobré, když si připomínáme, jak snadno v únoru 1948 padl demokratický režim. To výročí je důležité pro budoucnost, nikoli pro minulost.

Boj člověka s tyranií je boj paměti se zapomněním, psal Milan Kundera. Měl pravdu. Zapomínání je nebezpečím, ze kterého může těžit jen jedna strana. A vůbec nejde o to, že se shodou okolností jmenuje komunistická.

Česko-americký historik Igor Lukeš právě vydal v češtině pozoruhodnou knihu o tom, jak byli američtí diplomaté v Československu překvapivě nepřipravení na komunistický převrat v únoru 1948. Dějiny tyranií nejsou prostě nikdy jen dějinami tyranií, jsou i dějinami těch, kteří se tyraniím (ne)stavěli na odpor.

S dějinami jsme se nevyrovnali

A dějiny tyranií nemusí být jenom plné krve. Byly doby, kdy se tyran spokojil s ponížením, ale vždy pracoval se strachem. To je klíč k pochopení, proč naše české i slovenské dějiny jsou tak různorodě matoucí, proč si nevíme rady s pohledem na (ne)stejný komunismus padesátých, šedesátých, sedmdesátých či osmdesátých let. A ani tento pohled není úplný.

Komunistický převrat v únoru 1948 otevřel doširoka dveře, které už dávno byly pootevřeny a které z druhé strany skoro nikdo nezamykal. Dost možná, že ty dveře nešly zavřít už v sedmačtyřicátém, možná už za války, snad to někteří tušili; jeden tyran sice prohrál válku, ale pomohl druhému. Tomu, který jej porazil.

I to je součást poselství výročí "února 48": nesvobodné režimy se navzájem posilují, i když to tak na první pohled nemusí vypadat.

Klíčem k pochopení toho všeho je však nepromlčení v tom nejširším slova smyslu. Stejně jako jsou zločiny, které nelze nestíhat, jsou dějinné události, kterými se nelze nezabývat: nezkoumat je a nehledat v nich klíč k budoucnosti. I když to někdy na první pohled vypadá jako naprostá ztráta času.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...