Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

KOMENTÁŘ: Pyrrhovo vítězství. Novotný udělal radost ruské propagandě

  15:49
Provokatér, bavič, bulvární novinář a také starosta MČ Praha - Řeporyje Pavel Novotný se v posledních týdnech mimořádně zviditelnil. Našel zlatou žílu, která spolehlivě rozpoutá vášně a přitáhne pozornost médií i veřejnosti. A to i daleko za českými hranicemi. Napadlo ho postavit v Řeporyjích pomník vlasovcům.

Pavel Novotný | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Vlasovci, tedy vojáci takzvané Ruské osvobozenecké armády (ROA), byli většinou příslušníci Rudé armády, kteří se po zajetí Němci v druhé světové válce nechali přesvědčit k boji proti Sovětskému svazu. Mohli to udělat z různých důvodů. Možná věřili, že bojem proti komunistickému režimu pomohou obnovit carské Rusko. Nebo se chtěli vyhnout bídě zajateckých táborů, ve kterých nechávala německá armáda umírat hladem miliony zajatců. 

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu. 

Z pohledu Sovětského svazu i západních spojenců to však byli zrádci. Na konci války byly některé z jejich jednotek dislokovány v okolí Prahy a v průběhu květného povstání se postavily na českou stranu. V průběhu bojů proti Němcům padlo 300 vojáků a důstojníků ROA. Jejich podpora významně posílila vyjednávací pozici České národní rady, která 8. května 1945, tedy ještě před příchodem Rudé armády, dosáhla kapitulace německých branných sil v Praze pod velením generála Toussainta.

Starosta Řeporyjí má jistě právo navrhnout, aby se postavil pomník vojákům, kteří na konci války padli, aby přispěli k záchraně jeho obce. A pokud s jeho plánem vyjádří souhlas místní samospráva, je záležitost uzavřena. Bez ohledu na případné protesty politiků s jiným názorem, nebo představitelů cizí moci.

A představitelé nejméně jedné cizí moci, v tomto případě Ruské federace, si jistě podobnou příležitost nenechají ujít. Vedení Ruska se i téměř tři desítky let po pádu Sovětského svazu cítí vázáno základními dogmaty sovětské historiografie do té míry, že bojuje se všemi pokusy o verifikaci mýtů a pravdivější výklad dějin. Na domácí frontě se dokonce snaží takové pokusy kriminalizovat. 

O tom se mohl přesvědčit například petrohradský historik Kirill Aleksandrov, který sice obhájil svou doktorandskou práci na téma Vlasovců, aby byl následně konfrontován s návrhy na trestní stíhání, které může skončit i vynesením trestu 5 let odnětí svobody. Ostatně jiná práce stejného autora na podobné téma již byla ruskými soudy označena za „extrémistickou“.

Ruská strana proti postavení pomníku vlasovcům protestuje a bude protestovat – když ne z jiných důvodů, pak proto, aby neztratila svou tvář před vlastními občany. Přesvědčování vlastních občanů, že Rusko je obklíčená pevnost, za jejímiž hradbami žijí zlé síly, které dnem i nocí nemyslí na nic jiného, než jak přemoci ruského medvěda a jeho kůži si pověsit ke krbu, je jedním ze základních kamenů ruské vnitropolitické propagandy. Její sdělení jsou jednoduchá. Možná se nemáme tak dobře jako jinde, možná jsou naši vládci na nás tvrdí, ale nelze jinak. Pokud budete chtít změnu, pokud budete volat po demokracii, pak oslabíte Rus a zahnívající Západ nás přemůže. Musíme být jednotní a vy musíte poslouchat.

Tato propaganda je samozřejmě lživá, ale bojovat s ní není snadné. Mimo jiné proto, že prokremelské síly mají v Rusku téměř úplný informační monopol a pro porážku svých protivníků se nestydí používat jakékoli manipulace, nebo nepravdy. S velkou oblibou také používají postup, kdy dehonestují nositele nějaké myšlenky, aby přesvědčili své publikum o tom, že i samotná myšlenka je špatná. Diskutovat s ruskou stranou je proto vždy složité a jednou ze základních podmínek smysluplnosti takového rozhovoru je úzkostlivé trvání na pravidlech korektnosti. Žádné urážky, žádné odbíhání od tématu, žádné skandalizování, nebo emoce. Fakta a nic než fakta.

Mediální profesionál Pavel Novotný se přesto do podobné diskuse pustil. 29. listopadu vystoupil v rámci pořadu 60 minut na kanále Rossija 1. Tento pořad je jakýmsi křížencem zpravodajství a bulvární pavlače, na níž se překřikují baviči, maskovaní za odborníky. Pořad paní Jílkové v České televizi je proti němu nudnou akademickou besedou.

Pomník u masového hrobu příslušníků ROA na Olšanských hřbitovech v Praze

Pomník u masového hrobu příslušníků ROA na Olšanských hřbitovech v Praze

Těžko říct, s jakým úmyslem pan Novotný do pořadu vstoupil. Možná chtěl ruským divákům vysvětlit svůj pohled na věc, možná jim chtěl ukázat, jak lživá je ruská oficiální propaganda. Nic z toho se mu ale, podle mého názoru, nepovedlo. Ruský divák neuslyšel o raněných Vlasovcích, vražděných ruskými jednotkami přímo v nemocnicích. 

Nikdo mu neřekl příběhy jejich, možná opožděného, hrdinství, se kterým bránili Pražany. A nedozvěděl se ani, že v Praze už jeden pomník vlasovcům máme. Stojí na Olšanských hřbitovech a světe div se, ruskou ambasádu nechává v klidu. Proč tedy najednou Kreml tak křičí v případě ještě neschváleného a neexistujícího pomníku v Řeporyjích? Třeba proto, že mu humbuk kolem Vlasovců slouží jen jako záminka k něčemu jinému?

Ovšem tato příležitost ukázat absurditu ruské propagandy zůstala nevyužita – mimo jiné proto, že pan Novotný přišel s hrubou záplatou na hrubý pytel a emoce zkusil přetloukat emocemi. Ve výsledném hospodském tartasu se však celkem zákonitě neprosadil. Už jenom proto ne, že musel používat služeb tlumočníka a jeho argumenty nutně přicházely „s křížkem po funuse“ a také proto, že nemohl ovlivnit obrazový doprovod, vkládaný ruskými redaktory na obrazovku. A ten byl pro pana Novotného opravdu nelichotivý. Ostatně i jeho zjev a chování během „diskuse“ měl daleko k čemukoli, co by mohlo být respektováno ruským divákem. 

Jediné čeho dosáhl, byla nechutná překřikovaná, ve které se účastníci předháněli ve vzájemných urážkách. Pokud se vystupující vzájemně označují za opilce nebo feťáky, pokud se ptají, z jakého blázince kdo přišel, pak nezůstává místo pro věcnou debatu. A přesně o to ruské propagandě šlo.

Výsledný dojem, který si z takové „diskuse“ odnesl ruský divák, je přesvědčení, že ten, kdo prosazuje postavení pomníku vlasovcům, je blázen, a proto i samotná myšlenka si nezaslouží jakoukoli podporu. Věcné argumenty zanikly v hospodském řevu a oficiální prokremelská propaganda si připsala další malé vítězství.

Autor:

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kandidátka Zelených na kancléřku má další problém. Řekla slovo na N

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková má další problém. V přednášce použila takzvané slovo na...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Policie obvinila dva členy Zemanovy ochranky, údajně kradli střelivo

Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila ze zpronevěry dva členy policejního Útvaru pro ochranu prezidenta...

Přežila řádění tornáda zaklíněná v autobusu. Dívka teď opustila nemocnici

Čtrnáctiletá školačka, která před měsícem zázrakem přežila řádění tornáda ve zdemolovaném linkovém autobuse u Mikulčic,...

Po dosazení poslankyně Oborné na kandidátku padají v ANO výzvy k rezignaci

Hnutí ANO na Vysočině se před podzimními volbami štěpí. Problém začal eskalovat po jednání republikového výboru hnutí...

Češi už zase můžou letecky do Ruska. Kvůli covidu tam nesměli přes rok

Ruská vláda rozšířila seznam zemí, ze kterých mohou lidé letecky přicestovat do Ruska. Oznámila to v pátek agentura...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...