Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Novotný napsal dopis Putinovi, o pomníku s Ruskem diskutovat nehodlá

  10:01aktualizováno  15:18
Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) se pustil do sporu s ruskou ambasádou. Té se nelíbí, že chce vybudovat na území městské části pomník vlasovcům. Rusko tvrdí, že by došlo k porušení mezinárodních závazků Česka, které vyplývají z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Novotný napsal ambasádě a prezidentovi Vladimíru Putinovi dopis, v němž vzkazuje, že s nimi o svém záměru diskutovat nebude.

V dopise adresovaném Putinovi starosta Novotný uvedl, že Řeporyje jsou suverénní městskou částí, která o budování pomníků rozhoduje sama, a to po veřejné diskusi.

Plné znění dopisu Pavla Novotného ruské ambasádě

„Nebudeme o našem záměru zbudovat jim (vlasovcům) pomník ani o jejich historické roli s nikým zvenčí diskutovat a už vůbec o tom nebudeme diskutovat s Ruskem, symbolem okupační moci, lži a porušování lidských práv,“ píše Novotný, který chce ve středu odpoledne dopis osobně doručit na ruskou ambasádu v Praze.  Záměr vybudovat pomník bude projednávat zastupitelstvo městské části 16. prosince.

Fotogalerie

„Považuji to za naprosto nevhodné,“ říká k dopisu adresovanému ambasádě a ruskému prezidentovi bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Upozorňuje, že si často neuvědomujeme, že Rusko vnímá období druhé světové války velmi citlivě. „Samozřejmě že to bude mít dohru, dotýkáme se tím ikon ruské hrdosti, ruského vnímání velké vlastenecké války; pozitivního hrdiny a negativního hrdiny. My na postavy může mít třeba další pohledy, ale v ruském vnímání jsou osobnosti tohoto válečného konfliktu buďto hrdinové anebo ne,“ vysvětluje Svoboda. 

Proti záměru Řeporyjí se vymezila ruská ambasáda už v pondělí na své oficiálním facebookovém profilu. „Pokud by byl pomník vlasovcům postaven v městské části Praha-Řeporyje, stalo by se to porušením závazků České republiky jako účastníka Úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů a zločinů proti lidskosti z roku 1968,“ vysvětluje ambasáda v prohlášení s tím, že vlasovci byli kolaborantská armáda.

„Považoval jsem za vhodné odpovědět, nebyl jsem si jistý, jestli by současné ministerstvo zahraničí odpovědělo správně. Tak jsem odpověděl,“ řekl pro iDNES.cz Novotný. Ve svém dopise zdůraznil, že Řeporyje jsou suverénní městskou částí, která o tom komu se postaví pomník rozhoduje sama prostřednictvím svých demokraticky zvolených zástupců.

25.listopadu 2019 v 18:18, příspěvek archivován: 27.listopadu 2019 v 11:01

Комментарий Посольства России в Чехии в связи с инициативой установки памятника «власовцам» в районе Прага-Ржепорые

Хотели бы напомнить, что Русская освободительная армия являлась коллаборационистским вооруженным формированием, созданным нацистским руководством Третьего рейха. В соответствии с Уставом Международного военного трибунала в Нюрнберге злодеяния А.А.Власова и его приспешников квалифицируются как участие в совершенных нацистами военных преступлениях и преступлени...ях против человечности и пособничество им (принципы Нюрнбергского трибунала подтверждены с участием ЧСР в резолюции 95(1) Генассамблеи ООН от 11 декабря 1946 г.).

K dění se vyjádřil také mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Máme pamětní desku doktora Emila Háchy, máme pamětní desky obětí anglo-amerického bombardování Prahy, máme sochu maršála Koněva, můžeme mít připomínku vlasovců,“ napsal na svém twitterovém profilu.

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády (ROA). S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, na konci války ale pomohli osvobodit Prahu. Zemřelo jich při tom zhruba 300. O jejich přispění k osvobození hlavního města se za minulého režimu mlčelo. Rusko jejich zásluhy neuznává. Velitel Andrej Vlasov byl po skončení války Sověty popraven.

Novotný ve zveřejněném dopise uvádí, že si nedělá přehnané iluze o generálu Vlasovovi a ROA. Řeporyje si však podle něj pamatují vlasovce jako zachránce, jejichž útok na východní břeh Vltavy v květnu 1945 byl jedním z rozhodujících okamžiků Pražského povstání a zásadním způsobem rozhodl o tom, že Praha neskončila v rozvalinách.

„V okolí vsi je dodnes řada neoznačených, nedůstojných hrobů zachránců Prahy z řad ROA a stydím se, že jsme se rozhodli napravit historickou křivdu, zásadně ovlivněnou bolševickou propagandou, až teď,“ uvedl Novotný. „Řeporyje mají tisíckrát lepší historickou zkušenost s vlasovci, než s vámi, vy karikatury sebe sama s atomovým kufříkem za zadkem a hlavou plnou vodky a černého svědomí,“ dodal.

„Starosta má podporu koalice,“ řekl místostarosta Řeporyjí David Roznětinský (Zelení). Podle něj má nápad umístit v jejich městské části plaketu, která by připomněla zásluhy vlasovců při pražském povstání, širokou podporu, a bude na zasedání 16. prosince schválen. Právě v Řeporyjích sídlilo velení vlasovových jednotek, předtím než vytáhli na pomoc Praze.

Zároveň upozorňuje, že jsou si zastupitelé dobře vědomi také negativní role, kterou vlasovci při druhé světové válce sehráli, a že rozhodně nehodlají glorifikovat válečné zločiny. Přesto si podle něj plaketu zaslouží. „Chceme říci, že pro Prahu a Pražany udělali hodně tím, že vyslyšeli názor vedení povstání a povstání pomohli, v Praze jich zahynuly stovky, úplně při tom chápeme, že tím třeba chtěli vykoupit zločiny, které napáchali,“ vysvětlil Roznětinský.

Ruské velvyslanectví letos v srpnu kritizovalo Prahu, že nechce na Staroměstskou radnici vrátit pamětní desku upomínající na osvobození hlavního města Rudou armádou v čele s maršálem Ivanem Koněvem. Podle Vojenského historického ústavu je ale text historicky nepřesný.

Reakce Ministerstva zahraničních věcí

Zdůrazňujeme, že zahraniční politiku provádí vláda, nikoliv samosprávné celky. V tomto případě se jedná o iniciativu starosty Pavla Novotného, ze které není zřejmé, zda jde o iniciativu městské části, nebo samotného starosty. Pan starosta svou aktivitu s MZV nijak nekonzultoval. Nicméně připomínáme, že úlohou diplomatických misí ve smyslu čl. 3 Vídeňské úmluvy je mimo jiné podporovat přátelské vztahy mezi vysílajícím a přijímajícím státem a rozvíjet jejich hospodářské, kulturní a vědecké styky. Nepovažujeme tedy za neobvyklé, že se občan ČR či reprezentant samosprávy na zahraniční diplomatickou misi obrátí s vlastní iniciativou.

Kdo je podle vás nejvýznamnější českou osobností?

celkem hlasů: 1551

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 4. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

Jára Cimrman 395
Karel IV. 328
Václav Havel 295
Tomáš Garrigue Masaryk 191
Karel Gott 159
Miloš Zeman 63
Jan Hus 32
Jan Ámos Komenský 28
Jaromír Jágr 24
Václav Klaus 21
Jan Žižka 15
Autoři: ,

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Trikolóra by se poprvé dostala do Sněmovny, láká voliče ANO, SPD a ODS

Hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího by se podle listopadového modelu agentury Kantar CZ dostala do Sněmovny. Podle...

Zemřela nejstarší Češka Magdalena Kytnerová. Bylo jí 108 let

Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová, letos v březnu jí bylo 108 let, žila v Kroměříži....

Voda zdarma na hlavním nádraží nebude. Lidé si ji mohou koupit, říká správa

Ochladit se v parných dnech. Napustit si pitnou vodu do lahve. Dát napít svému psovi. Veřejná pítka fungují ve městech...

Pole v Česku rychle mizí. Za deset let jich ubylo přes 70 tisíc hektarů

Když přijíždíte autem k městu, nemůžete je přehlédnout. Plechové haly lemují české silnice na okrajích měst a...

Najdete na iDNES.cz