Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Historik: Češi nebyli kolonialisté, ale stereotypy z dob rasismu v nás zůstaly

Vysíláme   11:00
Generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast se blýskla kontroverzním výrokem. V anketě Lidových novin řekla, že galerie bude muset najít nové způsoby, jak diskutovat a řešit koloniální minulost, a to i v zemích střední Evropy. Podle historika Ondřeje Crháka z Náprstkova muzea Češi nikdy žádnými kolonialisty nebyli, a proto se nemusí nikomu omlouvat.

„Opravdu neneseme nějakou kolektivní vinu. Na druhou stranu některé stereotypy z této doby s námi zůstaly až dodnes,“ myslí si historik, a to zejména s ohledem na to, že obyvatelé střední Evropy v době vrcholícího kolonialismu, tedy v 19. století, měli tendenci podceňovat lidi s odlišnou rasou.

„Bylo to vidět i během migrační krize v roce 2015, kdy se kromě strachu z neznámého objevovaly přesně ty civilizační narativy, že sem přicházejí nějací primitivové, lidé bez kultury. A následně se k tomu přidaly i přímo rasistické narážky. A tady je vidět, že s tím máme nějaký problém, že to veřejně nediskutujeme, ale přitom bychom měli,“ řekl historik v Rozstřelu.

Český vztah ke globálnímu otroctví

I proto s generální ředitelkou Národní galerie souhlasí a výstavu o vazbách střední Evropy na éru kolonialismu nebo otrokářství si dokáže v Praze představit. „Samozřejmě český vztah ke globálnímu otroctví je velmi přenesený, ale je třeba si uvědomit, že i my jsme byli součástí tohoto systému.“

Podle něj jsme na něm dokonce profitovali. „Sice ne přímo, ale je často dávaný příklad, že v pohraničí se vyráběly lněné košile, které se přes několik prostředníků dovážely do Spojených států amerických. A tam je otrokáři dávali svým otrokům.“

„V Národní galerii si zároveň dovedu představit výstavu uměleckých děl, která byla nějakým způsobem ovlivněna tímto obdobím, ať už zobrazují nějaká koloniální témata nebo ukazují způsob, jakým se tehdy nahlíželo na jiné kultury,“ konstatuje historik.

Česko, případně habsburská říše, jejíž součástí české země byly, podle Ondřeje Crháka žádné skutečné kolonie v 18., 19. nebo 20. století neměly. Až na drobné obchodní državy v Číně. „Samozřejmě by se dalo diskutovat o různých periferních oblastech monarchie, například o Haliči. Nebo v době Československa i o Podkarpatské Rusi.“

To je ale podle něj výrazně závislé na tom, jak dnes tyto historicky propojené oblasti vnímáme. „Ale mnoho Čechů studovalo v Německu a pravdou je to, že mnoho z nich v koloniích žilo.“

Koloniální myšlení, nadřazené vnímání západní civilizace i představy o jiných národech a kulturách se dostávaly i na naše území. „A proto by podobnou tematickou výstavu bylo zajímavé připravit.“

Bez omluv a vracení

Navíc řada Čechů v 18. a 19. století cestovala po světě. A právě ti se s důsledky kolonialismu setkali na vlastní kůži. Na arktický sever pronikl například Julius von Payer, kterému se podařilo objevit ostrovy, které dodnes nesou jméno Země Františka Josefa. A dodnes tam lze díky němu nalézt místa jako Teplický záliv nebo Brněnský mys.

Emil Holub zase cestoval po Africe, odkud si dokonce přivezl botswanskou dívenku Bellu, kterou pak ukazoval Pražanům jako kuriozitu. A právě jako „kuriozity“ nebo cestovatelské perličky vnímali informace z koloniálního světa Češi. Na druhou stranu žádný z českých cestovatelů se nedopouštěl násilí na domorodcích nebo vyložených krádeží cenných předmětů.

„Proto naše muzea nejsou v situaci britských muzeí, která (s těmito předměty z bývalých kolonií) mají velký problém,“ říká historik s tím, že v Česku by se více než o koloniálních sbírkách v muzeích dalo hovořit o sbírkách českého cestování.

„U nás jsou to skutečně spíše předměty denní potřeby, které byly na cestách řádně zaplaceny nebo vyměněny. Bývalé koloniální velmoci většinou vrací věci, který souvisí se státní identitou, s místní kulturou, s náboženstvím nebo jde například o lidské ostatky. A tento problém v Česku nemáme,“ uzavírá historik.

Dopouštěli se tedy Češi v minulosti něčeho, za co by se měli zemím „globálního jihu“ omlouvat? Nechovali se naopak k naší zemi v minulosti koloniální velmoci „imperialisticky“? A jak to bylo v minulosti na našem území s otrokářstvím? I na to odpovídal v Rozstřelu historik Ondřej Crhák z Náprstkova muzea.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Soud začal řešit podvod století za 2,4 miliardy. Okradených jsou tisíce

29. dubna 2024  6:21

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Přijíždí německý prezident Steinmeier. Setká se s Pavlem, uctí oběti střelby

29. dubna 2024  6:03

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zahájí dvoudenní návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...