Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana
21:44
Miroslav Svoboda z ČSSD zakončil své vystoupení apelem na poslance ODS Jana Floriána. "Prosím kolegu Floriána, protože jsem viděl, že zničil náš propagační materiál, aby ztrátu nahradil," vyzval kolegu Svoboda.
21:35
Sociálnědemokratické desetiminutovky se střídají jedna za druhou. Občas se mezi ně vklíní mezihra v podobě reakce některého z minstrů nebo koaličních poslanců.
21:01
Zástupci ČSSD se vystřídali za řečnickým pultíkem, poslance Holíka vystřídal jeho kolega. Střídání proběhlo i na předsednickém místě. Vedení schůze se po Kateřině Klasnové z VV ujala Vlasta Parkanová z TOP 09.
20:41
"Jsem si toho vědom. Mám ještě jendo vystoupení k témuž," prohlásil Holík na závěr svého proslovu, když ho předsedající schůze Kateřina Klasnová upozornila, že jeho čas na vystoupení už vypršel. Holíka vystřídal u pultíka jeho kolega Pavel Antonín, poté přijde opět Holík.
20:39
Poslanec Pavel Holík, který pracoval jako ředitel záchranné služby, vzpomíná na to, jaký vozový park kdysi záchranka měla. "Když dnes někomu řeknu, že jsme jezdili avií, nevěří," prohlásil poslanec. Zákon o záchranné službě navržený ministrem Hegerem podle svých slov nepodpoří.
20:20
Jiří Paroubek "prošvihl" okamžik, kdy měl jít k řečnickému pultíku, a protože v sále nebyl, dostal šanci sociální demokrat Antonín Pavel.
20:10
Pátý den obstrukce s nočními seancemi, to je zřejmě velká porce i pro ČSSD. Zcela odpadl jeden z prvků zdržování, který v minulých dnech využívala, když velmi často svolávala poslance k hlasování o přerušení schůze. Ta přitom pro opozici končila blamáží, ale smysl "poplachů" byl z pohledu sociální demokracie v tom, že se vládní poslanci nemohli jít vyspat.
19:45
František Bublan citoval většinu svého vystoupení papežské encykliky a pastýřské listy. Šéf ČSSD Sobotka se přitom před hodinou ohradil, že sociální demokraté rozhodně nepředčítají telefonní seznamy.
19:30
Václav Votava je dvanáctým poslancem ČSSD, který má za sebou už obě dvě "povolená" desetiminutová vystoupení. V nejbližších desítkách minut si svá vystoupení odkroutí František Bublan, Jan Chvojka a Robin Böhnisch. Pak už budou mít pro dnešek prakticky padla, protože na hlasování o zákonech by mělo dojít nejdříve zítra odpoledne.
19:02
Premiér se podivil volání šéfa ČSSD po věcné diskusi. "Dosud jste deklarovali, že děláte obstrukci v zájmu této země," řekl Petr Nečas. Poté připomněl, že u zákonů vrácených Senátem už není možné dělat změny, ale jen hlasovat o jejich přijetí či nepřijetí.
  • Vlasta Bohdalová a Michal Hašek při jednání Sněmovny.

    Vlasta Bohdalová a Michal Hašek při jednání Sněmovny. / Autor: ČTK

18:28
"Opakovaně jsem v únoru jako ekonomický ministr volal po jednání s opozicí. V té době vás ale pouze zajímalo, zda budete předsedou strany," reagoval na vystoupení Bohuslava Sobotky Vít Bárta. Vystopení šéfa sociálních demokratů, který kritizoval Drábkovy reformy, označil za populismus.
18:14
Poslanci zatím počítají s tím, že by i v sobotu měli rozpravu skončit okolo půlnoci. Sociální demokracii mezitím vypadávají poslanci, které ještě bude moci nasadit do řádné diskuse. Vyčerpali totiž už svá dvě vystoupení po deseti minutách. "Out" už tak jsou poslanci Hulínský, Tejc, Orgoníková, Koskuba, Emmerová, Váhalová, Neubauer, Látka, Michalík, Váňa... Postupně budou vypadávat další. Poslanecký klub ČSSD má po dezerci Paroubka se Šlégrem do nově vznikající strany 54 členů, straně chybí nemocní poslanci Jalowiczor a Klučka.
17:49
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se domnívá, že se v budoucnosti najdou tací, kteří budou současnou debatu studovat. Na začátek vystoupení proto poznamenal, že za chaos témat nemohou sociální demokraté. "Na vině je vládní koalice, která sesypala všechny body do jednoho pytle," vysvětlil Sobotka budoucím badatelům. Nyní "boří" mýty Drábkovy důchodové reformy.
17:28
Ministr zdravotnictví Leoš Heger obhajoval zdravotní reformy. Mimo jiné se věnoval i navrhované změně dojezdových časů záchranky. "Změna z patnácti na dvacet minut není změkčení. Realita se nijak nezmění," uvedl. Zákon je podle něj navíc lépe vymahatelný, než vyhláška, která určuje časy v současnosti. "Musíme dbát i na záchranáře, bez kterých se neobejdeme. Není možné, abychom jich většinu měli ve vězení," dodal Heger.
16:40
Obstrukce pokračuje v uspávacím tempu. Kdyby Marcel Proust psal Hledání ztraceného času se stoletým zpožděním, inspirace v české Sněmovně by měl spoustu.
14:45
Místopředsedkyně VV a Sněmovny Kateřina Klasnová iDNES.cz řekla, že v souladu s tím, co říkají i právníci Sněmovny doporučovala, aby se sloučila rozprava v několika blocích, k obsahově blízkým věcem - k zákonům zdravotní reformy, druhý blok diskuse k penzijní reformě atd. "Koalice se ale přiklonila k tomu, že je třeba to sloučit vše do jednoho bloku," uvedla Klasnová.
14:42
Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS se postavila proti stanovisku právníků Sněmovny, jejichž vyjádření vyznívá spíše ve prospěch argumentů ČSSD. "Jsem přesvědčena, že to stanovisko nemá pravdu. Myslím si, že jsme postupovali správně," řekla šéfka Sněmovny. Podle právníků je možné sloučit rozpravu k více bodům, i když by spíše měly jít o body obsahově blízké, ale i tak by nemělo být omezeno právo poslanců vystoupit k jednotlivým bodům schůze.
14:01
Odpadlík od ČSSD Jiří Paroubek vyzval v tiskové zprávě sociální demokraty, aby místo "dnes už zbytečných obstrukcí" vyvolali hlasování o nedůvěře vládě. Do diskuse ve Sněmovně se v posledních dnech zapojuje spíš výjimečně.
13:53
Vlasta Parkanová se námitkami ČSSD zabývat nemíní. Nechala sociální demokraty domluvit a vrátila diskusi zpět do intencí rozpravy o čtrnáctce reformních návrhů.
13:41
V Zaorálkem citovaném stanovisku také ovšem zaznělo, že formální práva poslance mohou být omezena, pokud jich očividně zneužívá. To bude zřejmě výklad, o nějž se ve své argumentaci opře koalice. Například poslanec ČSSD Michalík jeden den navrhoval jistý bod vyřadit jako neaktuální a jiný den tentýž bod zařadit jako nezbytný.
13:39
Citované stanovisko legislativního odboru dává Zaorálkovi za pravdu.
  • Poslanci jednali o reformách i v sobotu 5. listopadu. Na snímku Kateřina

    Poslanci jednali o reformách i v sobotu 5. listopadu. Na snímku Kateřina Klasnová a Karolína Peake z VV. / Autor: Petr TopičMAFRA

13:34
Hovoří Lubomír Zaorálek a předčítá stanovisko legislativního odboru. Ve stanovisku zaznívá, že obvyklé je sloučení rozpravy u souvisejících tématů, pokud to racionalizuje chod Sněmovny.