Sobota 29. února 2020, svátek má Horymír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. února 2020 Horymír
14:41
ČSSD hlásí, že u pultíku bude mít ještě 24 vystoupení po 10 minutách. iDNES.cz to řekl místopředseda klubu Jeroným Tejc. To znamená, že jen poslanci ČSSD budou mluvit ještě čtyři hodiny. Podle sněmovního oddělení informačních technologií může dvakrát vystoupit ještě 11 sociálních demokratů. Jednoho vystoupení může využít poslanec za ČSSD Adam Rykala, jedno je současné exposé Michala Haška.
14:41
Sněmovna zažívá vystoupení Michala Haška. Hovoří na téma důchodové reformy.
14:27
Poslanec za TOP 09 Jan Husák musel o víkendu narychlo do čistírny. Během dlouhého jednání Sněmovny mu totiž došly čisté košile. Už to ale vyřešil a bude se tak moci účastnit pokračování diskuse, k níž se poslanci vrátí co nevidět.
14:14
Koaliční strany kvůli obstrukcím zvažují změnu jednacího řádu. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura to přiznal v Otázkách Václava Moravce, pro změnu se vyslovil i odborník na ústavní právo Jan Kysela. Podle něj dává současný systém přílišnou svobodu jednotlivým poslancům, zatímco v jiných zemích řád stojí na systému sněmovních frakcí. Původně měla změna jednacího řádu zabránit přílepkům, nyní návrh bude řešit i problematiku obstrukcí. Pracuje na ní speciální podvýbor.
14:08
"O možné ústavní stížnosti rozhodneme, až vše skončí a padnou všechny argumenty," prohlásil v České televizi předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.
13:04
"Náš postup je na hraně zákona, ale přiměřený situaci," řekl v České televizi šéf klubu Gazdík na obvinění, že omezení vystupování a řečnění poslanců je porušením jednacího řádu a obcházením zákona.
  • Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa na nedělním jednání Sněmovny. (6.

    Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa na nedělním jednání Sněmovny. (6. listopadu 2011) / Autor: Petr TopičMAFRA

12:53
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v Otázkách Václava Moravce odhadl, že rozprava může skončit na rozhraní neděle a pondělí.
12:51
Poslanec Jeroným Tejc požádal o přestávku 45 minut na jednání klubu ČSSD. Místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová žádost spojila s přestávkou na oběd. Jednat se znovu začne ve 14:30.
12:34
"Poslanci měli uvědomit, že kopou za společný národní tým," uvedl Milan Urban. To vyvolalo řadu reakcí. "Jedna část hraje defenzivu a druhá se snaží dostat za půlící čáru," řekl například Jan Husák z TOP 09. Při diskusi se pak Milan Urban vzdal svého druhého vystoupení.
12:21
"K vyčerpání příspěvků řečníků dojde mezi 18. až 19. hodinou," je přesvědčen místopředseda klubu ČSSD Jeroným Tejc. Ještě před tím si najdou poslanci zhruba hodinovou přestávku na oběd. Po rozpravě pak budou následovat stanoviska k reformám poslanců pověřených klubem a vystoupení předsedy ČSSD Sobotky a místopředsedy Sněmovny Zaorálka. Tato vystoupení nebudou mít časový limit. Další čas si před hlasováním ukousnou i faktické poznámky. Na samotné hlasování o reformách tak dojde nejspíš v noci.
  • Projednávání vládních reforem ve Sněmovně (6.11. 2011)

    Projednávání vládních reforem ve Sněmovně (6.11. 2011) / Autor: Petr TopičMAFRA

12:08
Ladislav Skopal se ve svém vystoupení zaměřil na to, co si lidé po případném přijetím reforem budou muset odepřít. Mimo jiné to bude i maso, i když to se podle poslance v potravinách už nyní téměř nevyskytuje. "To se pozná podle toho, že když to dáte psovi, tak ten to nežere. My sežereme všechno," prohlásil Skopal.
11:49
V neděli se naplno projevila i taktika v řadách koalice. Ta udržuje v dosahu jednacího sálu na 85 poslanců, kteří musí být k dispozici pro jakékoliv hlasování. ODS proto rozdělila své poslanec do tří skupiny, VV do dvou. TOP 09 prý žádné skupiny nemá, stejně jako VV ale jsou její odpočívající poslanci připraveni být do hodiny ve Sněmovně. "Jsme rozděleni podle abecedy zhruba na třetiny, z toho dvě třetiny jsou určitě ve Sněmovně. Ale bez ohledu na to, jsme tu nakonec skoro všichni," řekla iDNES.cz poslankyně za ODS Lenka Kohoutová. "Čtrnáct poslanců drží službu, sedm odpočívá. I ti jsou ale na telefonu, aby do hodiny mohli přijet," řekl iDNES.cz předseda VV Radek John. Podobně funguje od začátku týdne i opoziční ČSSD, která je rozdělena na třetiny.
11:44
"Byla to trošku taková přetlačovaná, kdo více vydrží. Lidé začali odcházet i na straně opozice, už toho měli všichni dost," komentoval v televizní debatě ministr Heger týden ve Sněmovně, kde se v prvních dnech týdne jednalo až do ranních hodin a až posléze se poslanci začali rozcházet kolem půlnoci. více zde
11:25
Místopředseda klubu ČSSD Jeroným Tejc využil pracovní neděle a Sněmovnou krátce provedl svoji manželku a devítiletou dceru. "Když už mě týden neviděla, ať aspoň ví, kde tatínek pracuje," vysvětlil iDNES.cz Tejc.
11:21
Námitku proti znemožnění třetího vystoupení vznesla i Vlasta Bohdalová a po ní také Jaroslav Vandas. Ani oni neuspěli.
11:07
"Důvody mimořádných bezpečnostních opatření nám přes opakované dotazy přímo na schůzi Poslanecké sněmovny nebyl nikdo schopen sdělit. Vyzval jsem proto ministra vnitra, aby se dostavil na schůzi Poslanecké sněmovny a vysvětlil postup ochranné služby policie," uvedl místopředseda ČSSD Michal Hašek v písemném prohlášení.
10:50
Po šesti hlasováních o námitkách vystoupila jihočeská poslankyně ČSSD Vlasta Bohdalová. "Nikdy jsem se necítila tak bezpečně," prohlásila v narážce na zvýšená opatření policie před Sněmovnou. Předseda KSČM Vojtěch Filip ji po jejich vystoupení pozval na některou z akcí KSČM, kterým se podle něj pravidelně dostává zvýšené pozornosti od policistů.
10:37
Se stejnou námitkou nyní přichází další poslanci ČSSD a vyvolávají opakovaně hlasování.
10:36
Poslanec ČSSD Jan Hamáček podal námitku proti tomu, že mu nebylo umožněno třetí vystoupení. Námitka byla zamítnuta. Stejně dopadla i poslankyně Orgoníková.
10:22
"Vážené dámy a pánové, méně vážená vládo," začal své vystoupení Vítězslav Jandák. "Pochopil jsem, co jsou to ty obštrukce, ale nikoli, co jsou ty reformy," prohlásil mimo jiné. Poté citoval, co o pojmu reformy říkají internetové encyklopedie. Dospěl mimo jiné k závěru, že Česko je rozvojová země a vláda by to podle něj měla přiznat.
10:00
"Kvůli tomu, že se v okolí Sněmovny včera a dnes vyskytovali aktivisté z ProAlt, rozmístila policie v okolí Sněmovny oplocení tak, aby zajistila běžný provoz v okolí Sněmovny," řekla iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková
09:55
Sobotkův dotaz vyvolal ve Sněmovně čilou diskusi. "Nemůžete čekat, že vám tu policie veřejně, před médii sdělí důvod bezpečnostního opatření," vzkázal ČSSD Boris Šťastný z ODS. "Já si tu nechci připadat jako člen ÚV KSČ před listopadem osmdesát devět," uvedl pro změnu Vítězslav Jandák.
09:40
Bohuslava Sobotku překvapila zvýšná bezpečnostní opatření u Sněmovny. Požádal jménem poslaneckého klubu o jejich zrušení. "My jako poslanci ČSSD se necítíme nijak ohroženi," řekl Sobotka. Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová uvedla, že o zvýšené ochraně rozhodla ochranná služba policie. Sobotkovi to nestačí a chce znát konkrétní důvod.