Sobota 22. února 2020, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. února 2020 Petr
13:34
Poslanci se po poradě a obědu začínají opět scházet v jednací síni. Schůze bude pokračovat. Do předsednického křesla si sedá Vlasta Parkanová. Nepouštět k řízení schůze místopředsedu Lubomíra Zaorálka je koaliční taktika - Zaorálek by totiž mohl schůzi ukončit např. s odůvodněním, že je v sále hluk. O tom, kdo bude schůzi řídit, rozhoduje šéfka Sněmovny Miroslava Němcová.
13:17
Podle infomací iDNES.cz si sociální demokraté spočítali, že když se nezmění pravidla pro vystupování poslanců a Sněmovna v sobotu bude jednat do půlnoci, mohlo by na hlasování o zákonech dojít v neděli odpoledne. "Máme ještě 18 hodin, když se nic nezmění," řekl iDNES.cz zdroj ze sociální demokracie.
13:14
Poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath iDNES.cz řekl, že právníci ze Sněmovny přítomní na jednání sociální demokracie potvrdili, že postup vládní koalice, která sloučila rozpravu a omezila možnost vystoupení poslanců, je v rozporu s jednacím řádem. "Řada z nás je přihlášena k více než dvěma bodům," řekl Rath.
12:19
Poslanci ČSSD zkoumají stanovisko legislativců, kterým argumentovala Kateřina Klasnová, když jim upřela právo na třetí vystoupení v rozpravě. Byl to zmíněný případ Jeronýma Tejce. Sněmovna sice odhlasovala dvakrát deset minut na vystoupení, ČSSD ale říká, že to bylo ještě předtím, než poslanci sloučili debatu ke zbývajícím návrhům.
12:05
V hodinové pauze měli poslanci stihnout i oběd. ČSSD ale namítla, že to vzhledem ke schůzi poslanců nestihne, a pauza tak bude trvat hodinu a půl. Poslanci se sejdou ve 13:30.
  • Poslanci jednali o reformách i v sobotu 5. listopadu. Na snímku organizační tým

    Poslanci jednali o reformách i v sobotu 5. listopadu. Na snímku organizační tým Sněmovny. / Autor: Petr TopičMAFRA

12:00
Zaorálek si bere hodinu na jednání klubu ČSSD. Ministr Petr Bendl z ODS ještě připomíná, že na jednání Středočeského kraje komunisté a sociální demokraté také brání zastupitelům ODS, aby se vyjádřili. Středočeský hejtman a velký Bendlův protivník David Rath to pochopitelně odmítá.
12:00
Poslanci dál ztrácejí čas. Aktuálně se hádají o to, zda Kateřina Klasnová nepustila Jeronýma Tejce asi před půl hodinou ke slovu právem či neprávem.
11:50
"Věřte tomu, že i většina má právo bránit se teroru menšiny," nenechal si stále opakovaná slova opozice o právech sněmovní menšiny líbit poslanec ODS Marek Benda. Dal za příklad německý parlament, kde jsou časy na řečnění určeny pro celý klub dohromady podle velikosti klubu a jsou mnohem kratší než v Česku.
11:45
Hlasování dopadlo tradičně. Koalice Zaorálkův návrh zamítla.
11:42
Lubomír Zaorálek navrhuje přerušení jednání Sněmovny na půl hodiny a žádá legislativu, aby zaujala ke sloučené debatě postoj.
11:38
David Rath navzdory své pověsti zůstal při vystoupení klidný. To ale nic neměnilo na obsahu jeho slov. "Tohle je absolutní zvůle většiny," okomentoval sloučenou debatu s omezeným časem na vystoupení poslanců. Ve stejném duchu hovoří i Lubomír Zaorálek.
11:38
Poslanci se vracejí k faktickým poznámkám. Jeroným Tejc se zlobí, že mu nebylo umožněno vystoupit v rozpravě.
11:24
"Reforma dělá z občanů ČR pokusná morčata ministerských alchymistů," zlobí se Orgoníková. Vadí jí snižování mateřské a porodného a to, že změny dopadnou na důchodce. "To je ta mezigenerační solidarita, kterou jste slibovali?" táže se.
11:23
Po Orgoníkové se budou u řečniště střídat Jiří Koskuba a Milada Emmerová, každý se dvěma vystoupeními. Oba jsou lékaři. Že by se konečně debata vracela k věci?
11:20
Orgoníková požádala kolegy, zda by jí místo bavení se mezi sebou přinesli vodu. Té se jí dostalo.
11:20
Poslankyně Hana Orgoníková má dvě vystoupení za sebou, což se jí pranic nelíbí. Požádala o umlčení šéfa poslanců ODS Stanjury, který sedí přímo proti ní. Kateřina Klasnová jí vyhověla a požádala o klid. Orgoníková pak oznámila, že její vystoupení bude trvat celkem dvacet minut a pustila se do rozboru zákona o zdravotní záchranné službě.
11:09
Po dvou hodinách sporů se poslanci vrátili ke sloučené rozpravě o čtrnácti reformních návrzích. Pokud by všech 83 opozičních poslanců (včetně nezařazených Paroubka, Šlégra, Humla) využilo svých dvakrát deset minut, dosáhla by rozprava téměř 28 hodin. Těžko nicméně říci, jak s tímto číslem pohne únava či absence jednotlivých poslanců, přestávky na jednání klubu či množství sporů odehrávajících se v takzvaných "faktických poznámkách". Nelze tedy říci, kdy může dojít na hlasování.
10:53
Zajímavý úkaz. Ministr práce Drábek pochválil včerejší sněmovní debatu za věcnost - včetně opozičních politiků. Následně se Bohuslav Sobotka a Pavel Kováčik začali veřejně dohadovat, komu leží pravicová vláda více v žaludku. Sobotka se podivil, že má vláda blíže ke komunistům, Kováčik opáčil, že jeho strana se s pravicovými partajemi na žádné politické úrovni nespojila. "Takovou chybu, že pochválím opozici, už neudělám," potřásl s podivem hlavou Drábek.
10:40
Michal Doktor z ODS nabídl ČSSD smír výměnou za to, že sama zkritizuje svého "zlého muže" Davida Ratha, kdyby kdykoliv ve Sněmovně urážel ženy-poslankyně. To by u Ratha nebylo nic nového.
10:31
Faktické poznámky by měly skončit - už k ní není nikdo přihlášen. Bohuslav Sobotka se ale vrací k proběhnuvší slovní přestřelce, jakoby měl faktickou poznámku.
10:22
Zaorálek opáčil, že se případ stal v Praze. Ta nemá hejtmana. Vládne jí koalice ODS a ČSSD.
10:19
Boris Šťastný pokračuje v protiútoku ODS. "Odpovědný za to, že stará paní nemá kde bydlet, je kraj. Pane místopředsedo," obrátil se na Zaorálka, "řekněte kraj a pojďme tohoto hejtmana potrestat," vyzval předřečníka. (Všichni hejtmané jsou z ČSSD - pozn. redakce.)
10:19
Poslanec ODS Michal Doktor připomněl Zaorálkovi, že i on sám dříve kázal z řečniště poslancům, když ČSSD měla ve Sněmovně silnější pozici, že "se s nimi nikdo nebaví". Konkrétně to podle Doktora bylo při rozpravách o budoucnosti Evropy.
"Vy si vždycky vezmete nějakou společenskou bolest. Na tomto místě se podpálíte, vezmete si lidi jako rukojmí a ve chvíli, kdy vás to přestane bavit, po vás zůstane jen vypálená díra," vzkázal emotivně Zaorálkovi.