Klausovi radí jeho žáci z VŠE

  2:49aktualizováno  2:49
Jsou čtyři, je jim kolem 25 let – a už radí prezidentovi. Klausovi žáci se zkrátka stali Klausovými rádci. Když prezident loni vyučoval na Vysoké škole ekonomické, vyhlédl si tam čtyři nejtalentovanější studenty. A později z nich udělal své nové externí poradce.

Martin Slaný (vlevo) a Jan Skopeček se z Klausových žáků vyšvihli mezi prezidentovy poradce. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

"Byl jsem u pana prezidenta na zkoušce, a když mi zapisoval známku do indexu, zeptal se, jestli k němu nechci jít pracovat. To mi samozřejmě vyrazilo dech, to se neodmítá," vypráví jeden ze studentů, Jan Skopeček. "Rodiče z toho měli radost," dodává.

Stejně jako jemu, nabídl Klaus práci dalším třem mladíkům, takže tým svých poradců rozšířil o neznámá jména Martin Slaný, Jan Petrůj a Leopold Benda.

Přitom když se hlásili do Klausova semináře nazvaného Principy ekonomického myšlení, byli málem terčem posměchu některých spolužáků coby "šprti".

"Říkali nám: bude tam hodně práce, seminárních prací, a nic moc vám to nepřinese. Myslím, že se to celkem dobře vyvrátilo. Teď jim může být líto, že se nezkusili přihlásit," říká Slaný.

Dobří žáci
Klaus na Vysoké škole ekonomické (VŠE), kterou sám absolvoval a kde později získal profesorský titul, vyučoval půl roku každé pondělí dvacet studentů na národohospodářské fakultě. Pak toho nechal kvůli nedostatku času.

"Byli živí, dobří, kvalitní, nezívali. A myslím, že se nenudili, což je přesně cílem každého učitele," chválil je už tenkrát prezident.

A co dnes Klausovi žáci radí svému o dvě generace staršímu učiteli? Bere jejich připomínky v potaz? Zvlášť když se o Václavu Klausovi říká bonmot, že má poradce jen proto, aby se utvrdil v tom, že jeho názor jen ten správný.

Posudky na zákony
I mladí experti chodí na občasné schůzky sboru externích poradců, jemuž šéfuje ředitel politického odboru na Hradě Ladislav Jakl. Tam dostávají úkoly – nejčastěji zpracovat posudek k nějakému zákonu, který má prezident zrovna na stole a má ho podepsat.

Nejdůležitější úkoly dostali loni před volbami, když se ve Sněmovně rodily levicové zákony protlačené ČSSD a komunisty. Slaný zkoumal zákoník práce a Skopeček zákon o neziskových nemocnicích – oba s kritickým výsledkem. Kontroverzní zákony prezident Klaus později vetoval.

Teď čerství inženýři, kteří mají za svou práci na Hradě symbolickou odměnu, čekají, až k nim dorazí Topolánkovy reformy. Zatím plánují na VŠE pokračovat v doktorandském studiu.

"Na počátku kariéry vás všichni varují: Musíš mít známé, abys ses někam dostal. A tady to šlo bez tlačenky," míní Skopeček.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Letošní zima se podobá té v roce 2006, kdy Česko zasáhly povodně

Australský Queensland trápí rozsáhlé povodně.

Na každý metr čtvereční Česka teď připadá průměrně 45 litrů vody ve sněhu. Na českých a moravských horách leží okolo...

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz