Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klaus osvětlil některé své „slavné“ výroky

  8:24
Že Václava Klause po osmnácti letech v nejvyšší politice už znáte a že už vás nemůže ničím novým překvapit? Dvaadvacet dní před prezidentskou volbou se rozhodl vysvětlovat, co že vlastně myslel některými svými "slavnými" výroky.

Prezident na svém webu vysvětloval některé výroky z minulosti. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Patří mezi ně třeba ten o špinavých penězích nebo přirovnání církví ke spolku turistů. Dozvídáme se též o "překrucování" jeho názorů na EU nebo "zjednodušování" postoje ke globálnímu oteplování.

Proč najednou Václav Klaus vykládá sám sebe? Reaguje na dopis místopředsedy Sněmovny Jana Kasala z KDU-ČSL. Ten na Hrad poslal nejčastější otázky, které od svých voličů dostává.

"Pro řadu lidí odpovědi na některé otázky představují významný moment pro eventuální vaši podporu," píše Kasal v úvodu dopisu s několika nepříjemnými dotazy.

Zajímavé je, že je poslal zrovna Jan Kasal. Patří totiž mezi příznivce současného prezidenta a také ho bude volit – říká "s vysokou pravděpodobností".

Špinavé peníze a Kožený
Kasal svými otázkami Klausovi před volbou tak trochu nahrál. "Některé mýty jsou asi nesmrtelné, proto nepřetržitého a opakovaného vysvětlování není nikdy dost," odpovídá prezident a pouští se do vysvětlování.
Připomíná třeba, že nikdy nic neřekl o neexistenci špinavých peněz, ale jen to, že to na těch penězích není poznat.

Prezidentské volby

Z Klausovy privatizační éry na počátku 90. let zajímá Kasala ještě jedna věc: jak to bylo s údajnou podporou Viktora Koženého. "Ne každý správce fondů se choval poctivě, ale zcela určitě byly ztráty menší než nechat ekonomiku v rukou normalizačních struktur," odpověděl obecně Klaus.

Role církví je nezastupitelná, napsal Klaus
I výrok "církve jsou spolkem turistů" označuje prezident za překroucený. Řekl jen to, že z pohledu práva mají občanská sdružení a církve jeden společný znak.

"Jestliže někdo řekne, že kilo peří a kilo železa váží stejně, nemůže ho přece někdo jiný vinit, že si plete peří se železem," argumentuje Klaus a navrch označí roli církví za "mimořádnou a nezastupitelnou".

To jistě lidovce potěší stejně jako názor na dohady kolem vlastnictví katedrály sv. Víta, o níž se neustále soudí stát s církví. Říká, že rozhodnutí není na soudech, ale na politicích. "Debata o ideálním stavu je debatou věcnou, politickou, nikoli právní. Jsem jí zcela otevřen," píše Klaus v dopise zveřejněném na internetových stránkách.

"Alespoň je možné mu to připomínat," libuje si Kasal.

Nakonec si prezident neodpustí ani šťouchnutí do svého soupeře Jana Švejnara. To když se brání srovnání svého čestného předsednictví v ODS se Švejnarovým americkým občanstvím. "Je to čestný titul. Není spojen s přísahou věrnosti a se slibem nesloužit žádné jiné moci. S tím je spojeno americké občanství."

. Klausův svět

Prezident Václav Klaus dostal od poslance Jana Kasala z KDU-ČSL několik otázek, aby vysvětlil některé své výroky, názory a postoje. Odpovědi zveřejnil Klaus na svých internetových stránkách:

"Neexistují špinavé peníze"
Tento výrok je mi neustále ´přišíván´, ač jsem ho nikdy neřekl a také bych ho nikdy neřekl. Mýtus o tomto výroku pochází z debaty o malé privatizaci, kdy se objevily snahy nějak jednoduše a předem vyloučit z aukcí finanční prostředky získané trestnou činností. Na to jsem odpověděl, že to tak jednoduše nejde, že to na těch penězích bohužel nikdo nepozná.

Čestné předsednictví ODS – není to stejné nebo podobné jako vazba Jana Švejnara na USA?
Z tohoto mého čestného předsednictví neplynou z mé strany vůči ODS žádné závazky. Je to čestný titul. Něco jako čestný doktorát. Není spojen s přísahou věrnosti a se slibem nesloužit žádné jiné moci. S tím je spojeno americké občanství.

Opravdu si myslíte, že globální oteplování je jenom výplodem fantazie či spekulací?
Klima se mění a měnilo se stále. Chovejme se ke svému prostředí maximálně šetrně a kultivovaně, protože je součástí kvality našeho života. Ale nedělejme z ochrany přírody klacek, kterým vyloučíme z debaty všechny oponenty, jimž dáme nálepku, že oni snad přírodu chránit nechtějí.

Velmi neurčitý vztah ke komunismu a KSČM
Na svém vztahu ke komunismu vůbec nic neurčitého nevidím. Vztah ke komunismu jako systému, ve kterém jsem prožil velkou část svého života, mám principiálně jednoznačně odmítavý. Existence zákonodárců KSČM v parlamentu je dána tím, že si to u nás část lidí tak přeje. Přemýšlejme, proč tomu tak je. S tím něco dělejme. Ale silácká slovní gesta v tom moc nepomohou. Těmi se jen rádi někteří lidé předvádějí, protože si myslí, že tak lépe bude vidět jejich ´čistota´. To je dost laciné a dost neefektivní.

Pramen: www.klaus.cz

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Francouzská levice má premiérskou kandidátku. Až po olympiádě, řekl Macron

Jako kandidátku na francouzskou premiérku navrhne levicový blok Nová lidová fronta státní úřednici Lucii Castetsovou, která se zabývala potíráním fiskálních a finančních podvodů. Koalice tento měsíc...

23. července 2024  22:46

Harrisová je v průzkumu před Trumpem, mluví o boji mezi chaosem a svobodou

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká viceprezidentka má v průzkumu agentur Reuters/Ipsos nepatrný náskok dvou procentních bodů. Donald Trump se...

23. července 2024  21:08,  aktualizováno  22:08

Neděle byla nejteplejším dnem v historii měření. Další rekordy jsou na obzoru

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření v roce 1940. V úterý to uvedly agentury s odkazem na sdělení unijní meteorologické služby...

23. července 2024  21:49

Vojenská tajná služba míří na síť X. Symbolicky v den narození generála Moravce

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších mužů historie vojenského zpravodajství a strůjce atentátu na říšského protektora Reinharda...

23. července 2024  21:22

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...