Prezident Klaus a ministr Heger podepsali kondolenční knihu Japonsku

  11:49aktualizováno  15:58
Prezident Václav Klaus a ministr zdravotnictví Leoš Heger dopoledne uctili památku obětí zemětřesení a tsunami v Japonsku. Oba vyjádřili soustrast velvyslanci Čikahito Haradovi a podepsali se do kondolenční knihy. Ministr je s pomocí Japonsku spokojen, prezident ji zpochybňuje.

Čtvrt hodiny před jedenáctou hodinou dorazil na japonské velvyslanectví v Praze ministr zdravotnictví Leoš Heger. Velvyslanci přinesl smuteční fialovou květinu, anglicky mu vyjádřil soustrast a popřál hodně sil na obnovu zdevastovaného východu země.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger podepsal na japonské ambasádě kondolenční knihu

Ministr zdravotnictví Leoš Heger podepsal na japonské ambasádě kondolenční knihu

"Panu velvyslanci jsem vyjádřil hlubokou soustrast s neštěstím japonského lidu a vyjádřil jsem přání, aby si Japonsko zachovalo svou statečnost a organizovanost. Aby všechna neštěstí a velké škody brzy napravilo," sdělil iDNES.cz ministr Heger.

Česká republika podle něj zareagovala dobře. "Myslím si, že byly vyslány signály, že Česká republika má zájem pomoct a organizace, které pomáhají při takových neštěstích, se zaktivizovaly a poslaly tam své zástupce. Jsem rád, že tomu tak je," dodal Heger.

Klaus: Naše pomoci měly sporné efekty

Úderem jedenácté hodiny dorazil na velvyslanectví i prezident Václav Klaus. Velvyslanec Harada jej vítal před japonským kulturním a informačním centrem, poté jej zavedl ke knize, kam se prezident podepsal.

"Vzkázal jsem za Českou republiku, že se cítíme být solidární s tímto jejich tragickým neštěstím a zároveň jsem řekl, že velmi oceňujeme, jak se Japonci s touto tragédií vypořádávají. Myslím, že je to velice obdivuhodné," řekl iDNES.cz prezident po podpisu.

Kam můžete přispět:

ADRA
Číslo účtu 4028 4028/0300, variabilní symbol 394.
Dárcovská sms ve tvaru DMS ADRA zaslaná na číslo 87 777.

Armáda spásy
Číslo účtu 475 335 533/0300, variabilní symbol 222.
Dárcovská sms ve tvaru DMS ARMADASPASY zaslaná na číslo 87 777.

Červený kříž
Číslo účtu 222 826/5500, variabilní symbol 999.
Dárcovská sms ve tvaru DMS CCK zaslaná na číslo 87 777.

Charita ČR
Číslo účtu 55 66 00 22/0800, variabilní symbol 135.
Dárcovská SMS ve tvaru DMS CHARITACR zaslaná na číslo 87 777.

Japonsko podle něj katastrofu zvládat umí. "Nemyslím si, že z České republiky jde v tuto chvíli o pomoc. Japonsko to umí zvládat. Mnohokrát už v minulosti jsem byl rozpačitý z těch našich pomocí, které měly vždy velmi sporné efekty," uvedl Klaus k míře podpory Japonska ze strany České republiky.

Sbírky pro Japonsko se plní

Humanitární organizace, které založily konta pro pomoc Japonsku (Adra, Český červený kříž, Armáda spásy a Charita ČR), vybraly od 12. března celkem 11 798 055 korun. Lidé už zaslali 127 397 DMS.

"Největší nárůst podpory prostřednictvím DMS jsme zaznamenali hned v pondělí 14. března," informovala ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová. Upozornila na projekt Daruj správně, který umožní všem dárcům jednoduše poslat svoji finanční podporu českým charitativním organizacím on-line a zároveň mít jistotu, že věnované peníze putují tam, kam mají.

"Do projektu darujspravne.cz se mohou zdarma zapojit všechny takové neziskové organizace, které splňují kontrolní kritéria a pracují kvalitně a transparentně," dodala Šplíchalová.

Souhrnné informace o aktuální situaci v Japonsku, akcích konaných na podporu země i vybraných penězích najdou lidé na webu projektu. Část peněz už v Japonsku využívají, část je ještě v Česku a do země poputuje najednou.

"Peníze už nyní putují do partnerské kanceláře Adra Japonsko a podpoří aktivity tamních kolegů. V tuhle chvíli se starají o lidi v evakuačních centrech, zajišťují jim teplou stravu, deky, vodu a základní hygienické potřeby. Další projekt bychom měli mít na stole za pár dnů. Adra chce lidem usnadnit podmínky k jejich návratu domů," uvedla mluvčí Adry Tereza Svobodová.

"Sbírkové konto ještě nějakou dobu poběží a poté budou peníze odeslány na konto Japonského Červeného kříže. Jsme v kontaktu s prezidentem tamní organizace. Ten ví přesně, co je potřeba nejvíce a kam je třeba peníze směřovat," uvedla Miroslava Jirůtková z Českého červeného kříže.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Najdete na iDNES.cz