Kaplického rejnok sehnal investora, boj o blob pokračuje

  17:59aktualizováno  18:08
O realizaci dvou svých projektů v Česku usiloval před svou smrtí Jan Kaplický. Koncertní síň v Českých Budějovicích připomínající rejnoka sehnala investora, stavba začne snad na jaře 2010. O blob neboli návrh Národní knihovny, která měla stát na pražské Letné a nad níž úředníci zlomili hůl, se stále vede boj.

Návrh Národní knihovny od Jana Kaplického - Návrh Národní knihovny od Jana Kaplického | foto: Lukáš Bíba

O výstavbu "rejnoka", unikátní koncertní síně za dvě miliardy korun, se zasazuje Jihočeská společnost přátel hudby. Podle jejího předsedy Antonína Kazila projevil o stavbu centra pojmenovaném po Antonínu Dvořákovi zájem soukromý investor z ciziny, který si zatím nepřeje zveřejnit své jméno.

Kaplického nový projekt - Rejnok"Smrt Jana Kaplického mě velmi zasáhla, paradoxně jsme se měli zítra sejít a jednat o dalších podrobnostech. Máme eminentní zájem jeho projekt postavit. Tato osobnost si zaslouží, aby bylo v České republice jeho dílo. Obzvláště poté, co se proti jeho návrhu knihovny v Praze někteří tak nechutně postavili," řekl Kazil.

Centrum ve tvaru trojúhelníku vznikne v Českých Budějovicích na místě čtyřdvorských kasáren. Bude mít dva koncertní sály, do menšího se vejde čtyři sta lidí, větší jich pojme tisíc. V budově najdou i restaurace, kavárny a rozlehlé zázemí pro účinkující.

"Budova je zajímavá tím, že se dívá do přírody a sama bude okolí dotvářet. Vše zde najde své místo. Lidé, hudba, mluvené slovo i tanec," popsal před časem svůj projekt sám architekt, který náhle zemřel ve středu ve věku 71 let na selhání srdce.

Projektů, které mohou podle Kaplického návrhů v Česku vyrůst, je víc. Třeba ekologicky šetrná výšková budova v Brně.

Nejnovější Kaplického projekt pak roste nedaleko zámku Konopiště. Na sto tisících metrech čtverečních se tu staví vila a společenská budova. "Ta jeho vila bude stát, i kdybych se měla rozkrájet," reagovala ředitelka developerské společnosti Resort Living Martina Hollasová. Novým stavbám říkají šťopka či rádiovka.

Odešel slavný architekt Kaplický

Architekt Jan KaplickýCO ZAVINILO KAPLICKÉHO SMRT:
Architekta zradilo srdce, uvedla rodina

Vizualizace blobuCHVÍLE ŠTĚSTÍ, PAK VELKÝ ŽAL:
Kaplický zemřel pár hodin po narození dcery

Blob čeká na verdikt, vzniká nadační fond

Osud blobu (nazývaného i chobotnice), který Kaplický navrhl pro Národní knihovnu (NK), tak šťastný nebyl. K projektu se postavil zády jak pražský magistrát, tak ministerstvo kultury. "Naše pozornost se musí soustředit na revitalizaci Klementina," oznámil v červenci ministr kultury Václav Jehlička. - čtěte Ministr Jehlička: Knihovna bude, ale jinde a jiná

Vlastimil JežekBlob sťal hlavu i řediteli Národní knihovny Vlastimilu Ježkovi. Špatně vypsaným konkurzem, který vyhrál Kaplického návrh, prý způsobil krizi kolem stavby nové budovy. Ježka nahradil Pavel Hazuka, který dříve vedl Památník národního písemnictví. - čtěte Ředitel Národní knihovny padl kvůli „blobu“, ministr ho odvolal

Ježek je ve věci Kaplického návrhu stále optimistický. "Je nutné znát odpověď na otázku, zda firma Future Systems (architektonické studio Kaplického - pozn. red.) je schopna teroreticky zakázku dokončit nebo ji poskytnout někomu, kdo toho schopen bude. Spolumajiteli je nyní kromě manželky a syna Jana Kaplického i jeho dcera. Pokud bude odpověď ne, je to konec," řekl iDNES.cz Ježek.

Komu připadnou autorská práva na české projekty, se teprve vyjasní a jednoduché to nebude: Kaplický na nich nepracoval sám a smlouvy většinou uzavíral jako ateliér Future Systems. "Je možné, že se o práva podělí spoluautoři projektů s dědici. Záleží to na tom, jakým právem se bude dědické řízení řídit – jestli podle českého, či britského," řekl MF DNES právník Vojtěch Chloupek, který se specializuje na autorské právo.

Kdo byl Kaplický a jak ho vnímali

Architekt Jan KaplickýPŘEČTĚTE SI OHLASY ODBORNÍKŮ:
Předběhl dobu, podle Vávry byl věrozvěstem

Vizualizace blobuPODÍVEJTE SE NA KAPLICKÉHO BUDOVY:
Plovoucí most, obchodní středisko i muzeum

O realizaci blobu se zasadí i nadační fond Pro knihovnu, který v těchto dnech zakládají Jan Kasl, Ivo Mathé a Olga Sommerová. "Stav, ve kterém knihovnu zabili, kdy nebyl žádný odhad, žádná projektová příprava, je drzost. Je to ostudné," vysvětlil vznik fondu Mathé.

Zakladatelé již fond zaregistrovali na finančním úřadě. "Teď jsme chtěli podat žádost na magistrát, abychom mohli získat sbírkou peníze na zpracování rozpočtu. Ukázalo by se, zda odhady města nebyly nadhodnocené. Musíme v tom pokračovat, bez tvůrce je to těžké, ale musíme," řekl Jan Kasl.

Jan Kaplický - všechny články

Blob podporuje i nové vedení knihovny

Pavel Hazuka, ředitel Národní knihovnyZa Kaplického projekt se už dříve postavil i stávající ředitel Národní knihovny Pavel Hazuka. "Kaplického návrh patří mezi řešení situace knihovny. Byl projektován na Letnou, měl by tedy stát tam," prohlásil v září krátce po svém jmenování. - čtěte Blob je řešením situace Národní knihovny, říká nový ředitel Hazuka

Podle premiéra Mirka Topolánka se o Národní knihovně bude muset začít znovu jednat. "Jestli se má stavět Národní knihovna, tak ta diskuze proběhne ještě jednou a obávám se, že ty příští plány nebudou z důvodů ekonomických už tak bombastické, nebudou možná tak krásné a provokativní, budou spíše uměřené a budou dávat odpověď na potřeby, které Národní knihovna má," řekl v Impulsech Václava Moravce Mirek Topolánek. 

O blob projevilo na podzim zájem Brno. Primátor Roman Onderka však i přes nadšení připustil, že by to bylo komplikované. "Museli bychom získat státní peníze, a nevím, nakolik je to průchodné," zauvažoval Onderka. - čtěte O Kaplického „chobotnici“ má zájem Brno

Blob zatím nestojí nikde a co je jisté, že 2. března 2009 vyprší lhůta (přesně 24 měsíců od vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže), v níž se měl zadat projekt. Pokud nebude splněna tato podmínka soutěže, musí knihovna vyplatit odstupné ve výši odměny za první místo, tedy 160 tisíc eur (asi čtyři miliony korun).

Vše Národní knihovně

Podaří se v Česku postavit alespoň jednu velkou budovu podle Kaplického návrhu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 29. ledna 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 11510

NE 4652

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Prahou prošlo podle Milionu chvilek deset tisíc lidí. Dorazili na Hrad

V Praze se vzpomínalo na potlačení demonstrací před padesáti lety (21. srpna...

Průvod demonstrantů, který před sedmou hodinou večer vyšel z Václavského náměstí, dorazil na Hrad o dvě hodiny později....

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz