Kanál Dunaj-Odra-Labe podporuje i vznikající koalice, plánuje studii

  1:29aktualizováno  1:29
I když hradní strana SPOZ ve volbách úplně propadla, neznamená to, že se musí prezident Miloš Zeman vzdát svých megalomanských představ. Třeba tu o vybudování říčního kanálu Dunaj-Odra-Labe mu zřejmě pomohou naplnit i strany, které ve volbách uspěly.

Kanál Dunaj-Odra-Labe podporuje i vznikající koalice, plánuje studii. Ilustrační snímek | foto: Vodní koridor Dunaj - Odra - Labe

I když uzavření koaliční smlouvy stále brání daně a církevní restituce, o propojení tří řek a vlastně i tří evropských moří již strany debatovat stihly. Zatím se shodly na tom, že pokud studii nestihne vytvořit ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák, který je v tomto směru velmi aktivní, nechají ji vypracovat samy.

"Třicet milionů nejsou v celkovém rozpočtu žádné peníze, díky studii se konečně uvidí, jaká je realita. Rozhodně to nechceme shazovat ze stolu. Kdyby se tak stalo, už se to nikdy neprosadí, a to by byla rozhodně škoda," říká dopravní expert ANO Pavel Čihák.

Fotogalerie

Stejně se vyjadřuje i šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, pravá ruka předsedy Andreje Babiše. "My ho určitě nezatracujeme, částka je to ale příliš vysoká. Kdyby to spolufinancovala EU nebo my s jinými partnery, dokážu si to představit," uvedl na dotaz MF DNES politik, který je zároveň členem nynějšího vyjednávacího týmu o případné vládní koalici.

Sociální demokraté by také výstavbu kanálu uvítali. Avšak předtím, než dají z ruky první peníze, rádi by o kanálu debatovali se sousedními zeměmi. Projekt se totiž týká všech našich sousedů, přes jejichž území by velké nákladní lodě proplouvaly do Černého, Baltského či Severního moře. "Chtěli bychom tam sezvat státy visegrádské čtyřky, Německo a Rakousko. Chceme zjistit, zda je reálné, aby tato stavba v evropském kontextu získala podporu významných hráčů. Pokud podporu mít nebude, nemyslím si, že je to reálné," uvedl dopravní expert sociální demokracie Milan Chovanec.

Nová vláda stavbu určitě nezahájí

I on stejně jako Faltýnek nyní vyjednává o budoucím kabinetu. "Budeme to určitě analyzovat po nástupu vlády, ale nemyslím si, že to začleníme do koaliční smlouvy, přece je to projekt, se kterým je počítáno až někdy v letech 2025," doplnil ještě.

Stavbu tak tato vláda určitě nezahájí, ale Pavel Čihák by rád svou "stopu" ve vodní dopravě přece jen zanechal. Chce konečně prosadit splavnění Labe až do Přelouče. Boje o vybudování tohoto tříkilometrového plavebního kanálu za více než 3,1 miliardy korun přitom Ředitelství vodních cest vede již 14 let. Soudy však zatím dávají za pravdu ekologům.

Stavba by totiž zasáhla lokalitu Slavíkových ostrovů, kde žijí mimo jiné chránění modrásci očkovaní a bahenní. Podle Čiháka by ale výstavba tohoto kanálu ukázala, zda se firmy přizpůsobí, ušetří se a ze silnic ubude aut.

Otázka ovšem je, že když se čtrnáct let nedaří prosadit tři kilometry kanálu na východě Čech, jak se podaří dotáhnout do konce gigantický projekt dotýkající se šesti krajů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Zastavte stavbu odmítané střelnice, nařídil kraj laxnímu stavebnímu úřadu

Většina obyvatel Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku nesouhlasí se vznikem...

Krajský úřad Olomouckého kraje ostře zkritizoval prostějovský stavební úřad, který už více než rok nijak nezasahuje...

Nejvíce si Češi stěžují na zpožděné lety. Počet uznaných reklamací stoupl

Ilustrační snímek

Méně stížností na objednané zájezdy hlásí za letošní rok Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podíl...

Najdete na iDNES.cz