Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek mluví k novinářům. (24. února 2005) | foto: David Neff, MF DNES

Kalousek: 860 tisíc mi půjčil švagr

  • 260
Šéf lidovců zveřejnil svého věřitele. Na dům si půjčil 860 tisíc od švagra Kašáka. Toho v roce 2002 zastřelil obchodní partner. Dluh jsem splatil, tvrdí Kalousek. Jméno zveřejnil poté, co mu šéf sněmovny Lubomír Zaorálek vytknul, že ho prozradil jemu, ale nikoli veřejnosti.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek zveřejnil dopis, který ve středu poslal předsedům sněmovny a Senátu. - více zde

V něm jim sděloval, že si na výstavbu rodinného domu v Bechyni půjčil od švagra. Za stavbu měl v letech 1997 až 1998 spolu s manželkou zaplatit 2,5 milionu. Částkou 860 tisíc jim vypomohl Kalouskové bratr Lubomír Kašák.

„Půjčka byla poskytnuta bezúročně a režim splátek byl ponechán zcela na naší vůli. V následujících třech letech jsme celou částku splatili, dnes žádné věřitele a žádné finanční závazky nemáme,“ píše Kalousek v dopise s tím, že dluh splatili v roce 2002.

Podnikatel Lubomír Kašák byl majoritním vlastníkem společnosti IDOS Praha. V září 2002 ho zastřelil jeho obchodní partner a spolumajitel firmy Zdeněk Němec. Ten po činu spáchal sebevraždu. - více zde

Přání nezveřejňovat věřitele Kalousek v dopise odůvodnil tím, že švagr už nežije a nemůže mu tedy půjčku dosvědčit. Zároveň si nepřál, aby případ Kašákovy tragické smrti znovu „ožil v tisku“.

Zaorálek dopis Kalouskovi vrátil
Kalousek se léta omezoval na tvrzení, že mu půjčila rodina a nikomu do toho nic není. Po bytové aféře premiéra Stanislava Grosse začal být sdílnější. Svého věřitele ale prozradil jen v dopise šéfům obou komor parlamentu.

Předseda sněmovny ve čtvrtek řekl, že dopis vrátí. Nelíbí se mu, jak Kalousek problém řeší. „Není možné, aby taková věc byla záležitostí osobních vztahů mezi poslanci, aby někteří poslanci informaci měli a veřejnost ne,“ prohlásil Zaorálek.

Podle něj také není dobré, že chtějí Kalouska napodobit další poslanci. Zaorálkovi se totiž nelíbí představa, že by se u něj podobné dopisy hromadily. Na základě Zaorálkova prohlášení se Kalousek rozhodl, že věřitele zveřejní.

„Vzhledem k tomu, že předseda sněmovny Zaorálek rezignoval na lidský rozměr mé prosby k němu, rozhodl jsem se po poradě s rodinou zveřejnit dopis, který jsem adresoval jemu a předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi,“ sdělil Kalousek.

Sobotka byl z dopisu rozpačitý
Z předání dopisu byl rozpačitý i předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS. Kalousek mu totiž dopis přenechal na sekretariátu v nezalepené obálce, což je podle Sobotky „poněkud atypický způsob předání“ důvěrného dokumentu.

Protože byl dopis otevřený, Sobotka nevěděl, zda ho smí zveřejnit. Kalouskovi proto odepsal. Kalousek večer Sobotkovi volal. „Vysvětlil mu, že jde o soukromý dopis, a omluvil se za způsob předání,“ řekl iDNES mluvčí Senátu Petr Kostka. - více zde

Tlustý: Zveřejnit nechtějí věřitelé
Kromě předsedy lidovců Kalouska a premiéra Grosse má problém odkrýt své půjčky i šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Ten dodnes nezveřejnil, kdo mu přispěl na stavbu jeho luxusní vily ve Slaném.

A nehodlá to udělat ani poté, co svého věřitele zveřejnil Kalousek. „Není to mé rozhodování, moji věřitelé před pěti lety rozhodli, že se ta jména nezveřejní. Na rozhodnutí trvají i nadále,“ řekl iDNES Tlustý.

Tvrdí, že má na svou půjčku uzavřeny písemné smlouvy, které jsou kdykoliv k dispozici například finančnímu úřadu. „Úřadům jsou k dispozici, ale zveřejnit je nemohu, protože nemohu ukázat jména, která tam jsou uvedena,“ dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video