Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jsou mladí a bez svého bytu

  11:03
Pořídit si byt je nákladná záležitost. V Praze přijde metr čtvereční nového bytu na 45 tisíc. Právě dostupnost bydlení bude pro některé voliče rozhodující pro to, komu dají hlas. Problémy s bydlením má i Věra Kolihová. Co jí slibuje pět politických stran, které mají šanci ve volbách uspět.

Věra Kolihová bydlí v bytě za tržní nájem - Věra Kolihová bydlí v bytě za tržní nájem. Na koupi vlastního bytu zatím nemá s přítelem dost peněz. | foto: Michal ŠulaMF DNES

VOLEBNÍ SERIÁL: Co strany slibují?

Se svým přítelem Janem Fapšem bydlí Věra Kolihová již více než rok v Praze v bytě s tržním nájemným. Měsíčně za nájem zaplatí deset tisíc korun, tedy asi pětinu toho, co oba vydělají.

"Jsme oba z Prahy, ale chtěli jsme bydlet spolu, takže jsme asi před rokem začali hledat podnájem. Nabídka byla slušná, ale cena většinou neodpovídala kvalitě," vzpomíná čtyřiadvacetiletá Věra Kolihová.

Asi po čtyřech měsících si našli jednopokojový byt s kuchyňským koutem v Praze 5. Cena? Deset tisíc korun měsíčně. "Na Prahu nám to nepřijde přehnaně drahé, naštěstí vyděláváme dost, abychom si to mohli dovolit. Někdy je pohodlnější žít v pronájmu," uvažuje Jan Fapšo.

Přiznává, že jednou by chtěli bydlet ve svém. A jejich představa ideálního bytu? Vlastní třípokojový byt v novostavbě, velký aspoň 80 metrů čtverečních. Takový je však v Praze přijde na 3,5 až 5 milionů korun.

"V nejbližší době se nechystáme kupovat vlastní bydlení. Nemáme totiž dost našetřeno na počáteční vklad," říká sedmadvacetiletý Fapšo, který pracuje jako konzultant v softwarové firmě.

Uvědomuje si, že půjčit si znamená se zadlužit na dlouhá léta. "Myslím, že splácet hypotéku budeme minimálně dvacet pět let," dívá se do budoucnosti Kolihová, která pracuje jako asistentka v nadnárodní firmě.

I přes vysoké ceny zájem o nové byty v Česku roste. Minulý rok jich stavbaři postavili rekordních 33 tisíc. Nejdráž přitom přijde nový byt v Praze, kde metr čtvereční stojí průměrně 45 tisíc korun. Nejlevněji lze naopak vlastní bydlení pořídit na severu Čech. Například v Chomutově stojí metr čtvereční 4,5 tisíce korun.

Kde vzít miliony korun na koupi bytu, teď řeší silné ročníky 70. let, které zakládají rodiny a chtějí bydlet "ve svém". I Kolihová přiznává, že byt si s přítelem koupí, až začnou pomýšlet na rodinu.

Do té doby musí platit tržní nájemné, které několikanásobně přesahuje výši regulovaných nájmů. Deregulace však podle nich nic nevyřeší. "Nevěřím, že s deregulací klesnou nájmy nebo naráz bude spousta levných bytů na prodej," míní Fapšo. Proto slibům politiků, že rychle deregulují nájmy, příliš nevěří.

Naopak ho zklamalo, že si Česká republika nedokázala při jednáních s Evropskou unií prosadit nižší daňovou sazbu na stavební práce. Ty by tak měly od příštího roku podražit. "To logicky zdraží i samotné byty," říká Fapšo.

Pár příliš nespoléhá ani na půjčku mladým lidem, kterou schválila sociálnědemokratická vláda. "Můžete si půjčit maximálně 300 tisíc korun. To je při dnešních cenách směšné," tvrdí Kolihová.

Naopak by uvítala výstavbu městských bytů, v nichž by mohly za rozumné nájmy alespoň dočasně bydlet mladé rodiny, které na vlastní byt zatím nedosáhnou.

Dejte hlas straně, která vás přesvědčila

logo ČSSDČSSD

"Nabízíme takzvané novomanželské půjčky," říká Radko Martínek, ministr pro místní rozvoj za ČSSD. "Chceme zahájit výstavbu neziskových bytových společenství - byla by to výstavba nájemních bytů, ale vzhledem k neziskovosti společnosti by nájemné bylo výrazně nižší. Nezisková společenství bychom podobně jako jinde v Evropě dotovali. I nadále chceme udržet pětiprocentní sazbu DPH na stavební práce. Hodláme dál podporovat stavební spoření a hypotéky. Letos se rozjíždí i projekt, v němž lze získat půjčku 700 tisíc korun na družstevní bydlení se splatností 20 let a také sto tisíc korun nevratné dotace."
>> pro ČSSD hlasujte zde

logo ODSODS

"Nezatracoval bych deregulaci nájmů, než si mladý pár pořídí vlastní byt, musí platit tržní nájem. A ten po deregulaci klesne," slibuje Petr Gandalovič, expert ODS pro otázky bydlení. "Hlavní nástroj podpory nové výstavby bytů je pro ODS hypotéka. Chceme nabízet dotaci do úroků jak ze stavebního spoření, tak z hypotéky. V systému rovné daně sice nebudou odečitatelné položky, jak je tomu nyní, ale my to chceme kompenzovat státním příspěvkem na úrok. Ten je možné dávat již nyní, ale vláda jej nedává, protože úroková sazba klesla pod čtyři procenta. My toto kritérium změkčíme."
>> pro ODS hlasujte zde

logo KDU-ČSLKDU-ČSL
 
"Podle mě má smysl deregulace, protože mladí budou mít nižší nájmy, a víc tak ušetří na vlastní bydlení," tvrdí expert KDU-ČSL Tomáš Kvapil. "KDU považuje novomanželskou půjčku za dobrý nástroj, ale k pořízení bytu je třeba ji nakombinovat ještě se stavebním spořením a hypotékou. Chceme podporovat výstavbu rodinných domů - a to dotací až do výše 250 tisíc korun. Také podporujeme, aby obce měly dostatek pozemků na výstavbu bytů. Dlouhodobě usilujeme o to, aby nejen dostávaly bezplatně vhodné pozemky od státu, ale také peníze na přípravu těchto pozemků k výstavbě."
>> pro KDU-ČSL hlasujte zde

logo KSČMKSČM

"Navrhujeme masivní podporu výstavby družstevních bytů na neziskovém principu. Investorem výstavby by byly neziskové bytové společnosti," říká expert KSČM František Beneš. "Podpora na jeden byt by činila sedm set tisíc korun úvěru. Sto až dvě stě tisíc na každý byt bychom promíjeli. S každým narozeným dítětem za doby, kdy by lidé stavěli, bychom jim odpustili dalších sto tisíc korun. Propočetli jsme, že splátka by pak činila asi 60 korun za jeden metr čtvereční měsíčně. Stát by takové bydlení garantoval dvacet let. K zahájení stavby by tak stačilo jedno stavební spoření."
>> pro KSČM hlasujte zde

logo Strany zelenýchStrana zelených

"Budeme prosazovat výstavbu kvalitnějších bytů pro mladé s postupně se zvyšujícím nájemným," slibuje František Nerad, expert pro bydlení Strany zelených. "Podobně postupují například ve Francii. Mladí mají prvních pět let nízké nájemné s tím, že pak se jim bude postupně zvyšovat. Také se budeme zasazovat o podporu hypoték formou dotací na úroky - ovšem rozdílnou pro různé skupiny lidí. Chtěli bychom také změnit způsob regulace nájemného. Musí být místně dané a zohledňovat ekonomickou situaci v daném kraji a městě. Krajská zastupitelstva stanoví pět úrovní nájemného a obce se samy přihlásí do jedné z nich."
>> pro SZ hlasujte zde

VÝSLEDKY ANKETY NAJDETE ZDE
Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

KOMENTÁŘ: Kam sahají Macronovy ambice? Chce udávat tón, ale naráží

29. dubna 2024

Premium V Evropské unii bez Britů a v éře po Angele Merkelové je jeho hlas slyšet stále silněji....

Ukrajinci zavraždění v bavorském nákupním centru byli vojáci na léčení

29. dubna 2024  11:33,  aktualizováno  14:59

Dva Ukrajinci, kteří zemřeli v sobotu po útoku nožem v nákupním centru v Bavorsku, byli členy...

Přijel německý prezident Steinmeier. Setkal se s Pavlem, uctí oběti střelby

29. dubna 2024  6:03,  aktualizováno  14:55

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zahájil dvoudenní návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho...

Za výbuchy ve Vrběticích stojí Rusko. NCOZ kvůli nespolupráci kauzu odložila

29. dubna 2024  11:12,  aktualizováno  14:24

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložili případ výbuchů skladů...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...