Daniel Cohn-Bendit byl jedním z vůdců pařížských studentů v protestech roku 1968. Přezdívá se mu „Rudý Dan“.

Daniel Cohn-Bendit byl jedním z vůdců pařížských studentů v protestech roku 1968. Přezdívá se mu „Rudý Dan“. | foto: Profimedia.cz

Jsem zvyklý na upřímnost, říká europoslanec, který „vytočil“ Klause

  • 568
Zelený europoslanec Daniel Cohn-Bendit, který se ostře střetl s prezidentem Václavem Klausem, obhajoval své postoje v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. Ani zde nešel pro ostrá slova daleko. Postěžoval si například na "českou aroganci" a europoslance Železného označil za blbce.

"Jako šéf strany Zelených jsem zvyklý pokládat předtím, než určitá země převezme předsednictví EU, otázky upřímně a otevřeně. Pokud si někdo upřímnost vykládá jako provokaci, pak ano, pak jsem provokatér," řekl Daniel Cohn-Bendit v první odpovědi.

DANIEL COHN-BENDIT ON-LINE

Přečtěte si, jak europoslanec, který rozčilil prezidenta Václava Klause, odpovídal čtenářům

Mnoho čtenářů ve svých dotazech dávalo najevo, že zrovna nezbožňují prezidenta Václava Klause, ale jedním dechem Danielu Cohn-Benditovi vzkazovalo, že "to přece jen přehnal".

"Rudý Dan", který vešel ve známost jako studentský lídr při nepokojích ve Francii v roce 1968, si to ale nemyslí. "Česká arogance mě začíná rozčilovat. Neudělal jsem nic jiného, než že jsem položil otázky panu Václavu Klausovi. Srovnání s Hitlerem nebo Brežněvem není pouze zraňující, ale nevhodné. Mí prarodiče zemřeli v koncentračních táborech," hájil se muž, jehož rodina prchla před nacisty z Německa.

Jeden ze čtenářů se ptal na dopis Vladimíra Železného. Český europoslanec se v něm obrací na předsedu europarlamentu Hanse-Gerta Pötteringa s poznámkou, že podobná "nadutost Cohna-Bendita" jde přirovnat k chování nacistického pohlavára Heydricha nebo sovětských okupantů o třicet let později. "Je to blbec," komentoval Železného dopis Cohn-Bendit.

Europoslanec se ale vyhnul přímé odpovědi na připomínku, že Lisabonská smlouva ztíží malým státům sehnání "blokační menšiny" pro zastavení některých rozhodnutí Unie. "Evropa nemůže fungovat ani s blokační menšinou, ani jednohlasně. Lisabonská smlouva přináší demokratický proces rozhodování, který respektuje malé i velké země," prohlásil.

Rozruch vzbudil "neslýchanou provokací" Klause

Daniel Cohn-Bendit přijel minulý pátek s delegací Evropského parlamentu na návštěvu Česka. Z Pražského hradu ho ale vyprovázela prezidentova slova o "neslýchané provokaci". Cohn-Bendit se totiž Václava Klause ptal na jeho vztahy s irským odpůrcem Lisabonské smlouvy, podnikatelem a milionářem Declanem Ganleym.- čtěte Bylo to neslýchané, komentoval Klaus ostrou schůzku s europoslanci

Na schůzce napadal i prezidentovo zpochybňování globálních klimatických změn. Klausovi také měl říci, že jeho názory na Lisabonskou smlouvu ho nezajímají a po ratifikaci parlamentem ji "bude muset podepsat". - čtěte Schůzka Klause se zahraničními europoslanci skončila roztržkou

Dnes ale Cohn-Bendit řekl, že formulace byla poněkud jiná. "Václavu Klausovi jsem řekl, že nechci diskutovat o jeho názorech na Lisabonskou smlouvu, protože vím, že je proti. To není tak zajímavé. Co mě zajímalo, bylo dovědět se, zda potom, co smlouvu případně schválí český parlament, ji podepíše. Zdůrazňuji, že není zajímavé vědět, zda je pro nebo proti, ale jestli se podvolí české demokracii," uvedl.

Daniel Cohn-Bendit

Daniel Cohn Bendit, přezdívaný "Rudý Dan", se narodil roku 1945 ve Francii v židovské rodině, která utekla z nacistického Německa. V květnu 1968 patřil k vůdcům studentských protestů ve Francii, které vedly k pádu vlády válečného hrdiny a prezidenta Charlese de Gaulla.

Daniel Cohn-Bendit ještě jako student během demonstrace v květnu 1968 na Naterrské univerzitě poblíž Paříže.

Později se Cohn-Bendit přidal k německým Zeleným a dnes je šéfem frakce zelených v Evropském parlamentu.

Daniel Cohn-Bendit o sobě v rozhovoru pro MF DNES před dvěma lety řekl, že je "naprostý ateista". Kapitalismus se musí "udržet pod kontrolou, aby se nestal náboženstvím", myslí si zelený politik, který má kromě provokativní politiky také slabost pro fotbal, fandí například Frankfurtu. Mezi jeho oblíbence patří i Rosický a Ribéry.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video