Pražská kavárna je neštěstí české historie, myslí si prezidentův mluvčí

  11:59aktualizováno  13:12
Příslušníci pražské kavárny nejsou odpůrci prezidenta, ale lidé neschopní přijmout jiný názor a diskutovat. Řekl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ve videochatu iDNES.cz. Zkritizoval také premiéra Bohuslava Sobotku, naopak pochválil hnutí ANO.

Ještě před třemi lety pracoval jako novinář. Krátce po zvolení si ho ale prezident Miloš Zeman vybral za tiskového mluvčího. Od té doby je jméno Jiřího Ovčáčka čím dál známější. Výrazněji na sebe upozornil například před rokem, kdy začal hledat údajný článek Ferdinanda Peroutky „Hitler je gentleman“. Dodnes se mu ho ale najít nepodařilo (čtěte také: Spor o Peroutku spěje k soudu...).

Jiří Ovčáček na iDNES.cz

Ve videochatu iDNES.cz Ovčáček řekl, že Peroutkova doba ho dlouhodobě zajímá. „To, co jsem stačil přečíst, objevit, svědčí o krátkodobém selhání. V té době zklamaly takřka všechny elity,“ uvedl.

Další dotaz čtenářů směřoval k pojmu pražská kavárna, který prezident užívá pro své názorové odpůrce. Ovčáček odmítl, že by se tím prezident vyhrazoval proti lidem s odlišnými názory. Je to prý označení pro ty, kteří nejsou schopni přijmout jiný názor. „Je to neštěstí české historie,“ řekl mluvčí.

V poslední době Ovčáčka zaměstnávaly především výroky prezidenta Zemana k premiéru Sobotkovi. Napjatý vztah mezi Bohuslavem Sobotkou a Milošem Zemanem vyostřil prezidentův výrok o pušce kalašnikov (psali jsme zde).

Prezident na mítinku na jižní Moravě v reakci na otázku, jak by se šlo zbavit premiéra Bohuslava Sobotky, odpověděl, že existují dvě možnosti: volby, nebo kalašnikov. Ovčáček prezidentova slova musel následně vysvětlovat tím, že šlo o pouhé konstatování a „nadsázku“. K zabití prý prezident nikoho nevyzýval, jak to premiér pochopil.

O několik dnů později pak Sobotka prohlásil, že prezident rozděluje společnost. A byl to opět Ovčáček, kdo premiérovu kritiku odrážel. „Jestli někdo rozděluje společnost, tak je to pan premiér, který soustavně zostouzí ty, kteří poukazují na nebezpečí migrace,“ řekl. Dodal, že pokud někdo přestal hájit levicové pozice, tak to není prezident, ale právě premiér, který „opustil sociálnědemokratickou politiku směrem k pozici bývalé Unie svobody“.

Levice se prý posouvá do středu

Tento názor zopakoval Ovčáček i ve videochatu. Tradiční levicová témata, jako startovací byty nebo pomoc rodinám s dětmi, se prý dostávají mimo zájem ČSSD. „Mohou se jich chopit jiné strany,“ řekl mluvčí prezidenta a jmenoval hnutí ANO, které nazval „catch-all party“. „Jsou tam různé názory, aniž by to vyvolávalo nějaké pnutí,“ pochválil tuto stranu.

Kritický vztah mezi prezidentem a premiérem vyostřily různé postoje k uprchlické krizi. Nenávistné komentáře a názory Ovčáček jasně odsoudil. Zároveň řekl, že prezident se snaží mírnit extrémistické postoje. „Pokud nechceme, aby zde hovořili extrémisté, ať již leví či praví, musí politici mluvit s lidmi,“ řekl mluvčí. Varoval před tím, aby politici bagatelizovali názor veřejnosti.

Další čtenáři se zajímali, jak se prezident stará o sociální sítě. „Facebook spravuji já, pan prezident ho ale sleduje,“ vysvětlil mluvčí. Zeman prý čte komentáře a má ve zvyku večer sledovat zprávy na internetu. Sám Ovčáček má na Facebooku falešný profil, který mu založili jeho kritici. Prý mu to nevadí, uživatelé se prý už naučili rozeznávat, že nejde o jeho pravý profil. „Byl jsem dekonspirován,“ řekl k tomu.

Padla také otázka, zda prezident pije alkohol. Ovčáček ujistil, že Zeman má rád bílé víno. „Někdy večer při zprávách si dá hruškovici, ale to je asi tak všechno,“ řekl.

Prezidenta prý opilého nikdy neviděl. Jeho problémy s chůzí vysvětlil neuropatií dolních končetin. „Od kotníků dolů chodí na biologických protézách,“ popsal prezidentův zdravotní problém, kvůli kterému Zeman při chůzi používá hůlku.

Od exmluvčího Zemanovy vlády schytal kritiku

Jiří Ovčáček zavedl pravidelné tiskové konference, zpravidla v úterý dopoledne, na kterých tlumočí prezidentovy postoje, odpovídá na dotazy novinářů a také informuje o plánovaných akcích Miloše Zemana. Ve videochatu řekl, že si to přál prezident už ve chvíli, kdy ho přijímal do funkce mluvčího. Aktivní je také na Facebooku a Twitteru.

Ovčáček před několika měsíci napsal o Sobotkovi, že „není hlasem národa a stal se hlasem médií“. Na to zareagoval bývalý mluvčí Zemanovy vlády Libor Rouček, podle kterého by měl Ovčáček ve své funkci okamžitě skončit, protože to, co si dovoluje, nemá v demokratickém světě obdoby (psali jsme zde).

Podívejte se na celý rozhovor s Jiřím Ovčáčkem:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí i...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Najdete na iDNES.cz