Jiří Havel chválil Stalina, teď vede ČSSD do voleb

  3:15aktualizováno  3:15
Kandidátku ČSSD do evropských voleb vede Jiří Havel, který koncem 80. let ve vysokoškolských skriptech pozitivně hodnotil Josifa Vissarionoviče Stalina. Dělal to v době, kdy už ani v komunistickém Československu nebyl bývalý diktátor "v kurzu", protože v SSSR pod vedením Michaila Gorbačova probíhala perestrojka.

Stalina stejně hodnotili i západní ekonomové, brání se Jiří Havel. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Přehlédnout nelze reálné ekonomické úspěchy, které nesou Stalinovu pečeť," napsal Havel do skript vydaných Vysokou školou ekonomickou v roce 1988.

Stalinovy metody i ekonomické experimenty přitom podle historiků vedly ke smrti milionů lidí.

"Nic jiného v té době napsat nešlo. Text jsem psal, aby učebnice mohla vyjít," řekl v pondělí Havel.

Už dříve také přiznal, že učil na Večerní univerzitě marxismu-leninismu, třeba i současného poslance Vlastimila Tlustého. ČSSD se v pondělí za Havla postavila. Jiří Paroubek označil otázku MF DNES na Havla za "nechutné kádrování hodné ÚV KSČ". Jiří Havel nepovažuje svůj dřívější text o přínosu Stalina za problém.

Stalina hodnotí stejně i Samuelson, brání se Havel

"Většina dodnes frekventovaných verzí základního zákona socialismu nejsou nic než dílčí zpřesnění Stalinova výkladu. Historicky musíme ocenit i jeho řešení otázky příčin zbožních vztahů, ačkoliv je dnes již zřejmě překonané," napsal Havel ve skriptech, která vydala Vysoká škola ekonomická pro posluchače Ústavu marxismu-leninismu.

Jako první toto dílo Havlovi připomněl jiný ekonom, Karel Kříž, při přednášce v Centru pro ekonomiku a politiku v roce 2006.

Lídr eurokandidátky ČSSD Havel v pondělí řekl, že podobná hodnocení Stalina jako on volí i autoři jiných učebnic ekonomie. Odkázal na nositele Nobelovy ceny Paula Samuelsona, že i on přiznává Stalinovi, že odfinancoval vznik těžkého průmyslu a bez něj by nepřežil druhou světovou válku.

Místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku dotaz, jak vnímá to, co psal Havel o Stalinovi, překvapil.

"To si ve spojení s ním dokážu těžko představit. Znám ho dlouho jako člověka, který se vždy projevoval kritickým myšlením," řekl Sobotka.

Výjimka pro Falbra

Socialisty v pondělí naštval i dotaz na výjimku, kterou dostala dvojka jejich eurokandidátky – Richard Falbr. Ač strana svým kandidátům ukládá, aby předložili čisté lustrační osvědčení, po Falbrovi, který je už teď europoslancem, ho nepožadují. Nemohl by ho totiž ani předložit, protože má pozitivní lustrační osvědčení kvůli práci pro StB.

Bývalý šéf odborů a později i senátor Falbr to vysvětluje tím, že na jazykové škole ministerstva vnitra v 60. letech vyučoval španělštinu a angličtinu.

"Po panu Falbrovi lustrační osvědčení nechceme, protože už jednou prošel volbami," vysvětluje volební manažer ČSSD Karel Březina.

Šéfa strany Jiřího Paroubka dotazy, jak se strana dívá na minulost svých kandidátů, rozčilily. "Jsem zaskočen náhlým kádrovacím úsilím MF DNES," uvedl Paroubek.

Kdo je Jiří Havel

Lídr kandidátky ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu to zatím nejvýše dotáhl v roce 2006, kdy byl vicepremiérem pro ekonomiku ve vládě Jiřího Paroubka. Dvaapadesátiletý Havel, který je vysokoškolským učitelem, do ČSSD vstoupil v roce 1997. Před rokem 1989 byl v KSČ, počátkem 90. let se podílel na vzniku politické strany Nezávislá levice. V letech 1999 až 2001 působil ve vedení Fondu národního majetku. Prošel i orgány řady firem (například Česká spořitelna, Unipetrol, ČEZ).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz