Hasicí přístroje vybuchly pod svačícími lidmi. I to je historie Ještědu

  12:25aktualizováno  12:25
Od otevření horského hotelu a vysílače na Ještědu uplynulo právě čtyřicet let. Stavba jednoho z nejznámějších symbolů Česka dala dělníkům pořádně zabrat a byla pro ně těžkou zkouškou. Popisují ji sice jako krásnou práci, zažili ale i výbuch, který pohnul celým patrem.

Ještěd patří k nejznámějším českým stavbám. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Na Ještěd přesto vzpomínám rád. Stále se scházím s kolegy, kteří byli u toho, kdy horský vysílač a hotel vyrůstal," říká Jaroslav Morávek.

V létě 1973 mu bylo necelých čtyřicet let a dělal ředitele závodu Pozemních staveb Liberec, který legendární Hubáčkův hyperboloid převáděl z projekčních výkresů do železobetonové a plastové skutečnosti.

U položení slavnostního kamene hrály na konci července 1966 lesní rohy. Morávek však vzpomíná i na jinou "muziku", jež na Ještědu zazněla.

Tlaková vlna pohnula celým patrem

"Vybouchla nám tam baterie požárních přístrojů," prozrazuje letitý malér bývalý ředitel. "Explodovala pod betonovým ochozem, na němž právě svačili dělníci. Nic se jim naštěstí nestalo, ale tlaková vlna pohnula celým patrem a museli jsme ho opravit."

Více než tisíc metrů vysoká hora ukazovala stavbařům hlavně v zimě svou nemilosrdnou tvář. "Podmínky pro práci tam byly někdy opravdu tvrdé," upozorňuje Morávek.

Na druhou stranu se daly na Ještědu zažít nádherné chvíle. Při inverzi se Liberec topil v mlze, zatímco staveniště na vrcholu hory zalévalo slunce.

Liberecké noviny Vpřed v roce 1973 uváděly, že práce na Ještědu komplikovaly vítr o rychlosti přes osmdesát kilometrů za hodinu, mlha i vánice. "Zpočátku se dalo pracovat pouze sedm měsíců v roce," stojí v listu.

Komunistické noviny oslavovaly 13. července 1973 vzornou práci dělníků a techniků na Ještědu. Velkou pozornost věnovaly rovněž funkcionářům KSČ, jejichž přítomnost "ozdobila" slavnostní otevření legendárního vysílače a hotelu.

Uvedly však také řadu zajímavých údajů. Víte vůbec, že Hubáčkům rotační hyperboloid přechází ve věži do tvaru válce o průměru 1,82 metru? A že má Ještěd deset podlaží? A že měří více než 90 metrů?

Redaktor Jaroslav Tvrzník v roce 1973 napsal: "Ani ceny v hotelu nebudou horentní, jak tvrdí zlí jazykové. Spíše naopak."

A jaká je nová doba? O dvě generace později nabízí hotel Ještěd polévku za 49 korun, smažený kuřecí řízek za 148 korun a dvacet dekagramů vařených brambor za 34 korun.

Balený čaj vyjde na 34 korun a za půllitr Pilsner Urquell dáte 39 korun. V pátek a v sobotu zaplatíte za dvoulůžkový pokoj se snídaní 2 150 korun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz