V povolební diskusi se setkali předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS a nový senátor, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

V povolební diskusi se setkali předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS a nový senátor, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. | foto: ČTK

Je tu šance prosadit přímou volbu prezidenta, míní Němcová i Škromach

  • 103
Vzápětí po senátních volbách začali politici opět více mluvit o tom, že by příštího prezidenta mohli volit občané. "Existuje šance přímou volbu prosadit," řekla v televizní diskusi v ČT předsedkyně Sněmovna Miroslava Němcová z ODS. Přímou volbu podpořil i nový senátor, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

"Výsledek senátních voleb dává šanci na přímou volbu," míní Škromach. Tím, že ČSSD ovládla horní komoru parlamentu, vládní koalici se podle něj komplikuje možnost prosadit svého kandidáta v parlamentu.

Podle současného složení obou komor parlamentu mají nyní strany vládní koalice 131 volitelů, opoziční levicové strany ČSSD a KSČM 118 volitelů, zbytek tvoří lidovci, Severočeši.cz a nezávislá Miluše Horská. Pokud přímá volba neprojde, posledních 27 volitelů určí lidé v senátních volbách za dva roky.

Strany vládní koalice si daly přímou volbu do své koaliční smlouvy i do programového prohlášení kabinetu Petra Nečase. Zatím se ale neshodly, jak by měla vypadat. Škromach, jehož ČSSD přímou volbu také podporuje, připustil, že přímá volba by se mohla konat za dva roky na podzim - spolu s krajskými volbami.

V Senátu se může zmínit počet funkcionářů. I Škromach připustil, že by ho mohl vést

Po senátních volbách, v nichž ČSSD získala v Senátu většinu, je jasné, že Přemysl Sobotka z ODS už nepovede horní komoru, ale že svého člověka prosadí sociální demokracie.

Škromach připustil, že by to mohl být on. "Byl jsem vždy disciplinovaný funkcionář," řekl. Už před ním se k možnosti, že by vedl Senát, přihlásil v jiné diskusi na Primě také senátor ČSSD Milan Štěch.

Zatímco dosud měl Senát pět místopředsedů, po letošních volbách by se jejich počet mohl snížit. "I tady by se měly projevit úspory," míní Škromach. Je to podle něj ale ještě otevřená věc. Místopředsedy by mohli být právě Sobotka či lidovec Petr Pithart. KDU-ČSL se podařilo obnovit v Senátu klubu, když byli zvoleni dva noví lidovečtí senátoři.

Velké koalice s ČSSD ve městech by nebyly správné, říká Němcová

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová

Předsedkyně Sněmovny Němcová komentovala také sestavování koalic po komunálních volbách. Tam, kde je to možné, by podle ní měly vznikat pravicové koalice s účastí ODS a strana by se podle Němcové neměla hnát do velkých koalic s ČSSD. Jedna taková byla právě v neděli oznámena v Ústí nad Labem, schyluje se k ní v Brně, Ostravě a vyloučena zatím není ani v Praze.

"Velké koalice mohou přinést krátkodobý zisk, ale dlouhodobě nám to neprospěje," je přesvědčena Němcová.

Škromach se s Němcovou v diskusním pořadu Václava Moravce přel i o to, jak velký vliv může mít "zoranžovění" Senátu na podobu reforem. Většina 118 poslanců vládní koalice ve Sněmovně může veta Senátu přehlasovat, ale nový senátor Škromach očekává trochu jiný scénář. Je podle něj otázkou měsíce, dvou či půl roku, kdy se jednota koalice může začít drolit - i kvůli totálnímu debaklu Věcí veřejných v komunálních a v senátních volbách.

"Všechny klíčové reformní kroky jsme připraveni konzultovat i s demokratickou opozicí," zopakoval v sobotu po sečtení výsledků voleb premiér a předseda ODS Petr Nečas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video