Celá kauza je vykonstruovaná, chtějí poškodit mě i SPD, řekl u soudu Staník

  12:09aktualizováno  12:16
Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek začal řešit případ bývalého tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka, který čelí obžalobě kvůli nenávistným výrokům proneseným ve Sněmovně. Muž podle žalobců loni v říjnu prohlašoval, že příslušníci menšin by měli být posláni do plynu. Podle něj se ale celá událost stala jinak.

„Byl jsem tehdy na večeři s poslancem SPD Jaroslavem Holíkem,“ vedl před soudkyní Helenou Královou extajemník hnutí. Popsal, že tehdy v restauračním zařízení bylo spoustu lidí. 

„Byli tam tehdy nově zvolení poslanci i ti, kteří propadli politickým sítem,“ sdělil a doplnil, že tehdy to pro něj byl první den, kdy mohl oslavit úspěch SPD ve volbách. Podle něj společně s panem Holíkem si dali večeři a vypili láhev vína.

Incident, kvůli kterému státní zástupce obžaloval 19. července bývalého tajemníka SPD, se odehrál na podzim loňského roku ve sněmovním klubu. Staník před soudem ovšem uvedl, že podle něj je celá tato kauza vykonstruovaná a má za cíl poškodit jednak hnutí SPD, jednak i jeho osobu. „Když se podíváte na to, jak jsem probírán v médiích, skoro jako kdybych byl nějaký masový vrah... Celý ten případ je jen o tom, aby poškodili mě a SPD,“ sdělil soudu. 

Podle svých slov Staník tehdy po večeři s Holíkem přešel k baru, kde si dal nějaký další alkohol. S kým přesně se tam tehdy bavil, ovšem neuvedl. „Když jsem stál u baru, začal na mě někdo křičet, nevím kdo, že SPD jsou rasisti a xenofobové,“ popsal. „Zeptal jsem se ho proč a bylo mi bylo řečeno, že bychom chtěli homosexuály, cikány a židy chtěli házet do plynu,“ uvedl Staník a přiznal, že mohl slova dotyčného zopakovat. 

Fotogalerie

„Možná ta slova zazněla, ale v úplně jiném kontextu. Když mě někdo v opilecké hádce osočil, tak jsem snad jeho slova zopakoval, ale určitě ne proto, abych někoho podněcoval. Nepopíral jsem holocaust, neschvaluji ho. Z dějepisu jsem měl jedničku.“

Obžaloba mluví také o dalším výroku Staníka, podle něhož prohlásil, že by se homosexuálové, cikáni a židé měli hned po narození střílet. To u soudu rozporoval. „Nepamatuji se, že bych něco takového řekl. Navíc je to blbost. Jak chcete poznat hned po narození buzeranta? Tedy homosexuála, pardon,“ opravil se.

Celý večer popsal Staník jako klidnější, přirovnal je k typické hospodské debatě, která pro něj končila tím, že ze sněmovní restaurace odešel sám, vzal si taxíka a jel domů. 

Rok stará událost, svědkové popsali večer jinak

Podle svědků z toho večera ovšem opilý Staník vyzýval k likvidaci menšin sám a urážel tehdejší ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD). Ta byla jednou ze svědkyň u soudu, ovšem přiznala, že si rok starou událost již moc dobře nepamatuje a že navíc nebyla přímým účastníkem oné debaty.  

Potvrdila ovšem, že se ten večer se Staníkem potkal a že ji bývalý tajemník SPD oslovoval „Marxová-Engelsová“. „Nebylo to poprvé, kdy někoho tohle napadlo, neřešila jsem to dál,“ uvedla před soudem. Skutečnost, že takto Marksovou tehdy oslovil, potvrdil i sám Staník. 

Situaci z loňského roku ovšem trochu jinak popsal další ze svědků, poslanec Marek Černoch. „Stál jsem tehdy za rohem, hledal jsem signál,“ uvedl před soudem. 

„Na chvíli jsme odešel, když jsem se vrátil, byl tam pan Staník, paní Rychterová, paní Marksová a padla tam slova, která nechci teď opakovat. Následně pan Staník mluvil o tom, jak by se měli buzeranti a lesby, židi střílet a Romové zplynovat,“ uvedl. Černoch nicméně uvedl, že neví, komu tato slova přesně říkal. „Byl to hlouček více lidí.  „Vím, že tam někdo řekl, že to přestřelil. Dohadovali se tam,“ uvedl a znovu zdůraznil, že osobně stál za horem a ne přímo v místnosti.

Osobně tehdy nereagoval na jeho slova, před soudem uvedl, že si je jistý, že byl tenkrát Staník pod vlivem alkoholu. „Vím, jak to vypadá, když se pan Staník napije,“ uvedl. 

Pokračovat se bude v lednu

Soudky Helena Králová další jednání případu bývalého tajemníka SPD odložila na leden. Pozváni by měli být další svědci. 

Kvůli výzvám ke zplynování židů a střílení homosexuálů podal na Staníka aktivista Jan Cemper podal trestní oznámení. Nyní je obžalován z podněcování k nenávisti a popírání, schvalování a ospravedlňování genocidy. V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Soudkyně Helena Králová mu za to na konci července uložila trestním příkazem roční podmínku s dvouletým odkladem a vyměřila mu peněžitý trest ve výši sedmdesáti tisíc korun. Staník však podal proti příkazu odpor, soud proto nařídil hlavní líčení. To se mělo uskutečnit už v září, tehdy ovšem podle informací iDNES.cz Staník zkolaboval a soud byl odročen. Za tuto skutečnost se Staník ve čtvrtek soudkyni omluvil. 

Staník byl tajemníkem SPD do doby, než jej policie na základě jeho výroků obvinila. V tu chvíli od něj dalo SPD ruce pryč a Staník přestal být i členem hnutí.

„Hnutí SPD se programově distancuje od jakýchkoli projevů rasismu nebo antisemitismu. Rozhodnutí o vině Staníka je na soudu a v případě, že bude shledán vinným, je namístě odpovídající trest,“ sdělil už dříve předseda hnutí Tomio Okamura.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Hostem Rozstřelu bude Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL do eurovoleb

Lídr lidovců do eurovoleb Pavel Svoboda

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv bude Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Turecko je důležitý partner, ale dnes do EU nepatří, řekla Charanzová

Lídryně ANO do eurovoleb Dita Charanzová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Hnutí ANO vstupuje do evropských voleb v čele s europoslankyní Ditou Charanzovou a heslem „Česko ochráníme. Tvrdě a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz