Okamura kroutí hlavou nad učebnicí. Odmítá text o mísení lidských plemen

  0:03aktualizováno  0:03
Předseda SPD Tomio Okamura sdílel v neděli na svém facebookovém profilu fotografii a krátký text z učebnice přírodopisu pro základní školy a víceletá gymnázia. Popisek, který vyzdvihuje výhody mísení lidských plemen, označil jako „neuvěřitelný“. Diskutující vzápětí začali hodnotit Okamurův původ.

Předseda SPD Tomio Okamura | foto: MAFRA

„Neuvěřitelný text u fotografie v učebnici Přírodopisu pro 8. třídu základních škol a víceletá gymnázia (autorka Vaněčková I. a kol., 2006), kde se v kapitole „Lidská plemena“ na straně 52 píše: „Mnohonásobné mísení mezi jednotlivými lidskými plemeny je pro lidskou společnost význačným přínosem. Díky tomu se vytváří tělesně i duševně zdravé a vyspělé populace,“ komentoval předseda opoziční SPD obsah publikace určené pro náctileté žáky.

Na fotografii je skupina celkem jedenácti mladých lidí, kteří se dívají do objektivu fotoaparátu a usmívají se. Jsou mezi nimi zastoupeni běloši, černoši i Asiaté.

16.prosince 2018 v 08:00, příspěvek archivován: 16.prosince 2018 v 15:34

Neuvěřitelný text u fotografie v učebnici Přírodopisu pro 8.třídu základních škol a víceletá gymnázia (autorka Vaněčková I. a kol., 2006), kde se v kapitole „Lidská plemena“ na straně 52 píše: „Mnohonásobné mísení mezi jednotlivými lidskými plemeny je pro lidskou společnost význačným přínosem. Díky tomu se vytváří tělesně i duševně zdravé a vyspělé populace."

Co si o tomto textu v učebnici pro děti myslíte Vy? Napište mi do komentářů. Přeji hezký den

„Ten text je z hlediska evolučního poznání platný, ale každá podobná generalizace má samozřejmě své výjimky z pravidla. Podle mého Tomio Okamura tuto výjimku zosobňuje a protože se nebojí podívat pravdě do očí, veřejně na sebe v tomto smyslu upozorňuje. Není to poprvé a není to určitě naposledy,“ říká Bohumil Kartous z organizace Eduin.

Podle něj je to z hlediska relevance výroku stejné, jako když se kdokoliv nedostatečně vzdělaný vyjádří k témuž. „Skutečnost, že je tento jedinec v danou chvíli poslancem, mu neupírá svobodu projevit svou hloupost. Je to ústavní právo,“ doplňuje Kartous odpověď na otázku, jestli je v pořádku, že se politik vyjadřuje k obsahu učebnic.

Dva nesmiřitelné tábory opět stojí proti sobě

Okamurův příspěvek vyvolal řadu protichůdných reakcí. Někteří uživatelé se nad obsahem učebnice otevřeně pohoršovali. „Pak nemají z těch dětí být blbci. Tohle mít v učebnici moje dítě, tak stránku vytrhnu a spálím. A učitelům dojdu vymezit jasné mantinely, co budou moje děti učit a co ne. No fuj tajbl,“ napsala jedna z diskutujících.

„Těžké zneužívání školství. Marie Terezie se obrací v hrobě,“ reagovala další přispěvatelka.

Jiní diskutující, naopak obsah publikace hájili: „Příroda to sama tak zařídila, že si i v rámci jedné rasy podvědomě vybíráme geneticky co nejodlišnějšího partnera, protože genetická různorodost opravdu znamená třeba lepší imunitu nebo nižší riziko genetických defektů,“ uvedl jeden z nich.

Kritici se však pustili i přímo do předsedy SPD a v komentářích se objevila řada poznámek k jeho původu. Jak sám Okamura uvádí, zatímco jeho matka pochází z Moravy, otec je původem asiat. „Pane Okamuro, jen pro připomenutí, i vy jste se narodil díky křížení ‚plemen’,“ upozorňuje jeden z uživatelů sociální sítě. V podobném duchu reaguje také řada dalších.

Učebnice jsou na ředitelích, ministerstvo jen schvaluje

Schvalování knih je na ministerstvu. To uděluje a odnímá učebnicím a učebním textům pro základní a střední vzdělávání schvalovací doložku. A to na základě posouzení, zda jsou v souladu s cíli vzdělávání stanovenými školským zákonem, rámcovými vzdělávacími programy a právními předpisy. 

„Školy mohou při výuce kromě učebnic a učebních textů uvedených v seznamu učebnic se schvalovací doložkou používat i další učebnice a učební texty, pokud nejsou v rozporu s cíli vzdělávání stanovenými školským zákonem, rámcovými vzdělávacími programy nebo právními předpisy a pokud svou strukturou a obsahem vyhovují pedagogickým a didaktickým zásadám vzdělávání. O výběru a použití učebnic a učebních textů rozhoduje ředitel školy, který zodpovídá za splnění uvedených podmínek,“ popisuje celý proces cesty učebnic do školních lavic ministerstvo. 

K samotnému příspěvku Tomia Okamury se ministerstvo nechtělo vyjadřovat, protože nepovažuje za korektní, aby se úřad vyjadřoval k politickým názorům. Redakce iDNES.cz se snažila s Tomiem Okamurou dva dny spojit, ale na vyjádření zatím čeká. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Dlouho nebyla snaha Palachův obraz měnit, říká historik i přítel z dětství

Stanislav Hamr v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (18. ledna 2019)

Jaký byl ve skutečnosti Jan Palach? Historik Petr Blažek dostal od jeho spolužáka z dětství Stanislava Hamra pozvánku...

Policista vysoudil necelých dvě stě tisíc za stíhání, stát se brání

Soud (ilustrační foto)

Policistu obžalovali ze znásilnění dívky z Duchcova na Teplicku, soudy ho ale očistily. Sám se loni začal soudit kvůli...

Voliči všech stran více podporují oddlužení bez podmínky splatit 30 procent

Insolvenční-zákon.cz

Veřejnost se přiklání k tomu, aby podmínkou osobního bankrotu a odpuštění zbytku dluhu nebylo splacení alespoň 30...

Najdete na iDNES.cz