Okamura kroutí hlavou nad učebnicí. Odmítá text o mísení lidských plemen

  0:03aktualizováno  0:03
Předseda SPD Tomio Okamura sdílel v neděli na svém facebookovém profilu fotografii a krátký text z učebnice přírodopisu pro základní školy a víceletá gymnázia. Popisek, který vyzdvihuje výhody mísení lidských plemen, označil jako „neuvěřitelný“. Diskutující vzápětí začali hodnotit Okamurův původ.

Předseda SPD Tomio Okamura | foto: MAFRA

„Neuvěřitelný text u fotografie v učebnici Přírodopisu pro 8. třídu základních škol a víceletá gymnázia (autorka Vaněčková I. a kol., 2006), kde se v kapitole „Lidská plemena“ na straně 52 píše: „Mnohonásobné mísení mezi jednotlivými lidskými plemeny je pro lidskou společnost význačným přínosem. Díky tomu se vytváří tělesně i duševně zdravé a vyspělé populace,“ komentoval předseda opoziční SPD obsah publikace určené pro náctileté žáky.

Na fotografii je skupina celkem jedenácti mladých lidí, kteří se dívají do objektivu fotoaparátu a usmívají se. Jsou mezi nimi zastoupeni běloši, černoši i Asiaté.

16.prosince 2018 v 08:00, příspěvek archivován: 16.prosince 2018 v 15:34

Neuvěřitelný text u fotografie v učebnici Přírodopisu pro 8.třídu základních škol a víceletá gymnázia (autorka Vaněčková I. a kol., 2006), kde se v kapitole „Lidská plemena“ na straně 52 píše: „Mnohonásobné mísení mezi jednotlivými lidskými plemeny je pro lidskou společnost význačným přínosem. Díky tomu se vytváří tělesně i duševně zdravé a vyspělé populace."

Co si o tomto textu v učebnici pro děti myslíte Vy? Napište mi do komentářů. Přeji hezký den

„Ten text je z hlediska evolučního poznání platný, ale každá podobná generalizace má samozřejmě své výjimky z pravidla. Podle mého Tomio Okamura tuto výjimku zosobňuje a protože se nebojí podívat pravdě do očí, veřejně na sebe v tomto smyslu upozorňuje. Není to poprvé a není to určitě naposledy,“ říká Bohumil Kartous z organizace Eduin.

Podle něj je to z hlediska relevance výroku stejné, jako když se kdokoliv nedostatečně vzdělaný vyjádří k témuž. „Skutečnost, že je tento jedinec v danou chvíli poslancem, mu neupírá svobodu projevit svou hloupost. Je to ústavní právo,“ doplňuje Kartous odpověď na otázku, jestli je v pořádku, že se politik vyjadřuje k obsahu učebnic.

Dva nesmiřitelné tábory opět stojí proti sobě

Okamurův příspěvek vyvolal řadu protichůdných reakcí. Někteří uživatelé se nad obsahem učebnice otevřeně pohoršovali. „Pak nemají z těch dětí být blbci. Tohle mít v učebnici moje dítě, tak stránku vytrhnu a spálím. A učitelům dojdu vymezit jasné mantinely, co budou moje děti učit a co ne. No fuj tajbl,“ napsala jedna z diskutujících.

„Těžké zneužívání školství. Marie Terezie se obrací v hrobě,“ reagovala další přispěvatelka.

Jiní diskutující, naopak obsah publikace hájili: „Příroda to sama tak zařídila, že si i v rámci jedné rasy podvědomě vybíráme geneticky co nejodlišnějšího partnera, protože genetická různorodost opravdu znamená třeba lepší imunitu nebo nižší riziko genetických defektů,“ uvedl jeden z nich.

Kritici se však pustili i přímo do předsedy SPD a v komentářích se objevila řada poznámek k jeho původu. Jak sám Okamura uvádí, zatímco jeho matka pochází z Moravy, otec je původem asiat. „Pane Okamuro, jen pro připomenutí, i vy jste se narodil díky křížení ‚plemen’,“ upozorňuje jeden z uživatelů sociální sítě. V podobném duchu reaguje také řada dalších.

Učebnice jsou na ředitelích, ministerstvo jen schvaluje

Schvalování knih je na ministerstvu. To uděluje a odnímá učebnicím a učebním textům pro základní a střední vzdělávání schvalovací doložku. A to na základě posouzení, zda jsou v souladu s cíli vzdělávání stanovenými školským zákonem, rámcovými vzdělávacími programy a právními předpisy. 

„Školy mohou při výuce kromě učebnic a učebních textů uvedených v seznamu učebnic se schvalovací doložkou používat i další učebnice a učební texty, pokud nejsou v rozporu s cíli vzdělávání stanovenými školským zákonem, rámcovými vzdělávacími programy nebo právními předpisy a pokud svou strukturou a obsahem vyhovují pedagogickým a didaktickým zásadám vzdělávání. O výběru a použití učebnic a učebních textů rozhoduje ředitel školy, který zodpovídá za splnění uvedených podmínek,“ popisuje celý proces cesty učebnic do školních lavic ministerstvo. 

K samotnému příspěvku Tomia Okamury se ministerstvo nechtělo vyjadřovat, protože nepovažuje za korektní, aby se úřad vyjadřoval k politickým názorům. Redakce iDNES.cz se snažila s Tomiem Okamurou dva dny spojit, ale na vyjádření zatím čeká. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

Mladíci obraceli koše, zvonili na zvonky. Pak poničili hřbitovní sochy

Vandalové poškodili sochy v Železnici v únoru 2019.

Spoušť za sebou nechali dva hoši při nočním tahu po Železnici na Jičínsku. V opilosti se bavili napřed převracením košů...

Hilšer navrhuje, aby Senát odsoudil porušování lidských práv Čínou

Marek Hilšer složil senátorský slib. (14. 11. 2018)

Senátor Marek Hilšer navrhuje, aby horní komora parlamentu přijala usnesení, jímž odsoudí represe čínského režimu vůči...

Na magistrátu Švachulu nechtěli, na radnici Brna-střed jej ANO nechalo

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti...

Když začali policisté odkrývat kauzu machinací kolem veřejných zakázek na jedné z brněnských radnicí, bývalý primátor...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz