Ministryně práce Jana Maláčová a šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav...

Ministryně práce Jana Maláčová a šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek v diskusním pořadu Partie na Primě. (26. dubna 2020) | foto: TV Prima

Vláda se lekla žalob a zpanikařila, ať se omluví a odejde, míní Kalousek

  • 1711
Po skončení nouzového stavu by se podle poslance TOP 09 Miroslava Kalouska měla vláda omluvit a odejít. Řekl to v diskuzním pořadu Partie televize Prima kvůli rozsudku Městského soudu v Praze. „Zachránili jsme spoustu životů," brání postup vlády ministryně Jana Maláčová.

„Byl to skutečně mimořádný amatérismus, nejprve vláda jela podle krizového zákona, poté, aniž by o tom někoho informovala, přešla pod zákon o ochraně veřejného zdraví,“ řekl Kalousek s tím, že by vláda měla přijmout zodpovědnost.

Koronavirus v Česku

Vláda od pátku zrušila zákaz volného pohybu osob, lidé navíc mohou být nově na...
Druhým dnem pokračují odběry pro testování kolektivní imunity vůči koronaviru....
Lidé v rouškách nastupují do autobusu směřujícího do chebské průmyslové zóny....

„Že se dějí dílčí chyby, je třeba připustit, žádná vláda takové situaci nečelila,“ řekla Maláčová. Dodala, že zachránili svými rozhodnutími tisíce životů a zdůraznila, že soud zpochybnil právní rámec omezení, ne samotná opatření.

Kdo by měl nést politickou zodpovědnost, Maláčová neřekla. „My jsme dostali návrh, který navrhlo ministerstvo zdravotnictví, na vědomí, protože nám to přišlo věcně správně, nezpochybňovali jsme ho. Nejsem právník,” řekla Maláčová.

Podle Kalouska by se vláda měla chovat k podnikatelům férově a nabídnout spoluúčast na fixních nákladech. Jinak podle něj přijde řada žalob, které můžou zahltit soudy. 

„Já si myslím, že vláda zpanikařila, začala se bát žalob o náhradu škody, které v krizovém zákoně jsou, a snažila se to nahradit jiným právním režimem,” míní Kalousek.

Dodal, že tomu se však dalo předejít nabídnutím rozumné spolupráce podnikatelům. „Tahle vláda se k nim nechová fér, protože nechce přiznat například spoluúčast na fixních nákladech,” dodal. Jde o náklady, které podnikatelé mají i po zavření provozoven, tedy například nájem. Podle Kalouska by je měla vláda kompenzovat nejméně z čtyřiceti procent, jinak řada drobných podnikatelů zkrachuje.

Podle Maláčové sociální demokracie takzvaný britský model, tedy kompenzaci kupříkladu osmdesáti procent nákladů, navrhovala od začátku. „My o tom můžeme znovu zahájit diskuzi a pevně doufám, že dospějeme k řešení,“ řekla.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Co se týče prodloužení nouzového stavu, je podle Kalouska poslanecký klub TOP 09 zdrženlivý. „Nevíme, jestli chceme dát do rukou takové pravomoce vládě, která lže svým občanům,” řekl Kalousek.

Prostřednictvím programu Antivirus se do neděle podle Maláčové vyplatilo asi 800 milionů korun. „Ony to jsou malé částky, protože většina firem v březnu ještě reagovala tím, že zaměstnanci šli na dovolenou, takže to bylo několik málo dní,” řekla. Částky za další období tak budou vyšší, nejvyšší nápor očekává Maláčová za duben. Ubude však byrokracie.

Klíčové je nyní podle Maláčové prosadit návrh, podle kterého by firmy mohly odložit či odpustit placení sociálních odvodů. V pondělí to projedná vláda. „Nemyslím si, že v pondělí rozhodneme, ale bylo by to skvělé,” řekla Maláčová.

Další podporu lidí, kteří pracují na dohodu a přišli nyní následkem epidemie o příjmy, ministerstvo práce a sociálních věcí nejspíše neplánuje.

Průzkum o koronaviru

Jak zvládáte omezení spojená s koronavirem právě vy, vaše rodina a děti? Zapojte se do velkého průzkumu portálu iDNES.cz.

„Jsem přesvědčená, že dohodáři by se měli přihlásit na úřad práce,” míní Maláčová. Problém se podle ní netýká příliš vysokého množství lidí, jde zároveň o nízké částky, v průměru kolem 5 000 korun. Nově mají takzvaní dohodáři, kteří platí zdravotní pojištění, právo na ošetřovné.

„Když si lidé požádají o mimořádnou okamžitou pomoc, dosáhnou mnohdy na více peněz, než čekají,“ dodala.

Odhady nezaměstnanosti podle Maláčové vypadají pozitivně, není však důvod k radosti, protože se situace ještě může rychle měnit. „Čísla zatím vypadají dobře. Naše odhady říkají, že bude za duben nezaměstnanost 3,4 procenta, tedy zhruba 250 tisíc uchazečů o práci,“ řekla Maláčová. Kdyby nezaměstnanost skokově rostla, dalo by se zvážit zvýšení podpory pro lidi bez práce.

Návštěvy v domovech důchodců by podle Maláčové mohly být znovu možné za více než měsíc. „Je to naplánované na 8. června, ale může se to měnit,“ řekla Maláčová. „Vím, že to je hrozné pro seniory a pro jejich rodiny. Jediné, co můžu říct, je, prosím, vydržte,“ dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video