Jaké jsou varianty řešení krize

  • 36
Koaliční politici nyní vybírají z několika variant možného řešení politické krize. Jaké jsou přednosti a úskalí jednotlivých řešení? První možností je pokračování současné vlády v čele s Grossem. Takové řešení by mohlo být pro koaliční politiky nejsnazší.

PŘÍLOHA:
Vládní krize:
- varianty vývoje
- rozložení sil poslanců

Do hry by nevstupoval prezident Václav Klaus.

Kategoricky proti je šéf lidovců Miroslav Kalousek a KDU-ČSL si ve vládě nepřeje poslanecký klub ČSSD. Obě strany by jen obtížně po těžké roztržce veřejnosti vysvětlovaly, že se vlastně nic nestalo.

2. Koaliční vláda ČSSD, lidovců a unionistů s jiným premiérem.
Přejí si ji jen lidovci. Už jednou se podobný manévr povedl koalici loni v létě, když Vladimíra Špidlu vystřídal Stanislav Gross.

ČSSD zatím stojí za Grossem.  Kdyby skončil, nemá poslanecký mandát a mohlo by to znamenat jeho úplný konec v politice. Jeho šance na zvolení předsedou ČSSD by klesly.

Koalice by mohla mít problém nasbírat 101 podpisů poslanců, aby dokázala prezidentovi Václavu Klausovi, že by šlo o většinovou vládu.

3. Menšinová vláda ČSSD a unionistů tolerovaná KDU-ČSL.
Kalousek ji pro MF DNES vyloučil již po koaličním jednání 19. února, na němž lidovci oficiálně vyzvali Grosse k demisi. A v neděli šéf lidovců doplnil, že by jeho strana nepřijala ani to, že by místo svých současných tří ministrů do vlády nominovala tři sobě blízké nestraníky.

4. Menšinová vláda sociální demokracie tolerovaná komunisty.
Teoreticky by se mohla opřít o 111 hlasů poslanců ČSSD a KSČM. Část poslanců sociální demokracie by tuto variantu neakceptovala. Jejím příznivcem není ani Gross. Jmenování ministrů do vlády, která by závisela na komunistech, by blokoval i prezident Klaus.

5. Menšinová vláda ČSSD (a případně také unionistů) tolerovaná ODS.
Gross nabízel toto řešení šéfovi ODS Mirku Topolánkovi výměnou za to, že ČSSD podpoří posílení většinových prvků ve volebním systému. ODS to zatím odmítla.

6. Duhová koalice nebo úřednická vláda do řádných voleb.
Šlo by o vládu s omezeným mandátem, zřejmě by odložila privatizace (Telecom, doly). Za možné řešení považuje dohodu koalice i s ODS prezident. "Není to naše priorita," říká šéf ODS Mirek Topolánek.

7. Předčasné volby.
Přeje si je prezident i ODS. Za možné řešení je považuje Kalousek. Kategoricky proti jsou ČSSD i komunisté. Sociální demokracie proto, že jí hrozí volební debakl. Komunisté by po vítězství ODS ve volbách mohli přijít o vliv. Bez souhlasu ČSSD či KSČM Topolánek s lidovci předčasné volby neprosadí.

Před Úřadem vlády se na demonstraci sešly asi dvě stovky lidí. Protestující požadovali demisi premiéra Grosse. Nelíbí se jim jeho aféry s policejním týmem Mlýn, neprůhledně financovaným bytem a podnikáním jeho ženy Šárky. (23. února 2005)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video