Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Jak jezdí policejní šéf do práce? 190 km/h

  1:00aktualizováno  11:18
Je těsně po půl sedmé ráno. Po rychlostní silnici Karlovy Vary – Praha si to bezmála dvoustovkou uhání modrá Škoda Superb. Za volantem sedí policejní prezident Vladislav Husák. Nekompromisně předjíždí auta a po celou dobu jízdy jede nad limitem, který určuje nejvyšší povolenou rychlost.

Policejní prezident v nebezpečném manévru předjíždí autobus. | foto: David PortMF DNES

Až u Unhoště modrý superb odbočuje na okresku a zmizí ve spleti úzkých silniček. To vše necelé tři týdny po přijetí nového silničního zákona, který měl podobné piráty silnic zkrotit.

Dvacetiminutovou divokou jízdu do práce by nový sazebník ocenil třinácti trestnými body, pokutou 22 500 korun a zabavením řidičského průkazu.

Za co konkrétně? Za rychlost nad 180 kilometrů v hodině, nesprávné předjíždění, při němž ohrozil účastníky silničního provozu, i za nebezpečnou rychlost v obci.

Šéf policistů chybu přiznal
MF DNES dvakrát sledovala šéfa policie při jeho ranní cestě do práce. Pokaždé to na dálnici vytáhl až k 190 kilometrům v hodině. V obci překročil povolenou rychlost o dvacet kilometrů. Pokaždé redaktorům nakonec ujel.

Vladislav HusákPolicejní prezident ve středu nejprve trval na tom, že předpisy dodržuje. Když však zjistil, že byl sledován, postupně se k překročení rychlosti přiznal. "Kdybyste řekli kolem sto padesáti, to možná. Tam je totiž takový padák, tak to dejme tomu, ale sto devadesát? To se mi nezdá," říkal nejdříve.

Nakonec však připustil, že mohl jet i rychleji. "Sto sedmdesát to je snad limit," tvrdil. Kdyby byl normální řidič a přistihli ho policisté, přišel by o řidičský průkaz.

Co by tomu řekl? "To by se nedalo nic dělat," přiznává. "Štve mě, že se to stalo. Zapomněl jsem se a je to pro mne velké ponaučení. Už se to nebude opakovat," hájil se Husák.

Husákův přímý nadřízený, ministr vnitra František Bublan, jízdu policejního šéfa komentoval slovy: "Prezident Husák se k rychlé jízdě přiznal s tím, že ho to velmi mrzí. Jeho jednání jsem mu vytkl."

Podobně reagoval premiér Jiří Paroubek. "Jsem rád, že se policejní prezident omluvil, byla to chyba," řekl. Zcela jinak hodnotil Husákovo počínání šéf ODS Mirek Topolánek, který sestavuje novou vládu: "Rychlá jízda pana Husáka není už o bodech, ale o trestu smrti."

Jízda policejního prezidenta

Rychlá jízda policejního prezidenta Vladislava HusákaÚterý, do šesté hodiny ranní zbývá deset minut - parkujeme v poklidné ulici lánských vil, kde bydlí policejní prezident Vladislav Husák. Modrá Škoda Superb ještě stojí před garáží - šéf policistů je doma. Husák kupodivu nemá řidiče, i když by na něj měl nárok. Zřejmě řídí rád.

V 6.20 se otevírá branka a velký vůz pomalu vyjíždí. Ano, ten muž v tmavých brýlích je skutečně šéf českých policistů. Dříve než si nás stihl všimnout, se naštěstí ztratil v uličkách. Jedeme za ním. Husák míří do práce a z Lán na Rakovnicku to je 40 kilometrů.

Zjišťujeme, zda tři týdny poté, co vstoupily v platnost nové předpisy, dodržuje zákon policejní prezident. K ceduli s nápisem "Lány" už Husák míří sedmdesátikilometrovou rychlostí. A to není všechno.

Rychlá jízda policejního prezidenta Vladislava HusákaV půl sedmé odbočuje Husák na dálnici - bez blinkru. Tady na to policista opravdu šlápne. Superb netrpělivě kličkuje, předjíždí všechna auta, která se snaží dodržovat povolenou rychlost. Vladislav Husák, evidentně zdatný řidič, je v danou chvíli jednoznačně jedním z nejrychlejších automobilistů řítících se od západu směrem na Prahu.

Mezi Kamennými Žehrovicemi a Velkou Dobrou jsme u vytržení. Je to možné? Nejvyšší policista v tuto chvíli skutečně jede minimálně sto devadesát kilometrů.

Po chvíli zpomalí na sto sedmdesát a neočekávaně odbočí směrem na Unhošť - známá zkratka místních. Vladislav Husák zná terén lépe než my. Nemáme šanci. Ujíždí.

Druhý den
Rychlá jízda policejního prezidenta Vladislava HusákaVe středu ráno vyčkáváme před lánskou vilou o něco lépe vybaveni. Známe terén a řidič počítá s dravou jízdou policejního šéfa.

Teď je třeba zaparkovat raději o kousek dál, abychom nebyli nápadní. Po čtvrt na sedm se otevře branka a modrá limuzína opět vyráží do ranního provozu.

Padesátikilometrový limit v obci nedodržuje řidič ani dnes - na konci obce jede modrá Škoda Superb opět tradiční sedmdesátkou. Za Kamennými Žehrovicemi začíná modrý superb znovu nabírat pozoruhodnou rychlost.

Husákovo auto jede rychlostí sto devadesát kilometrů v hodině. Po pár kilometrech šéf policistů zpomalí - na sto sedmdesát.

Rychlá jízda policejního prezidenta Vladislava HusákaPolicejní prezident zabočuje směrem na Unhošť a my jsme mu zase v patách. Uličky jsou zrádné - ostré zatáčky a spousta místních lidí, kteří si tudy krátí cestu do zaměstnání. Červený Újezd, projet okraj Hostivic...

Vladislav Husák jede určitě alespoň stotřicetikilometrovou rychlostí. My se snažíme držet za ním. Kdy si nás všimne? V Chrášťanech už začíná být policistovi náš vůz podezřelý - nečekaně zahne do malé uličky. My za ním.

Zničehonic Husákovo auto zlověstně zastaví. Signál jsme pochopili - policejní šéf teď už ví, že za ním někdo jede. Pak se vůz rozjíždí a nadobro zmizí směrem na Prahu.

Jak se Vladislav Husák nakonec přiznal

Policejní prezident Vladislav HusákNejprve policejní prezident Vladislav Husák tvrdil, že on sám nový silniční zákon dodržuje. Když se dozvěděl, že byl sledován, přiznal se, že přece jen jezdí rychleji, než je povoleno.

Jak změnil silniční zákon řidiče?
Situace se zklidnila, dopravních nehod ubývá.

Zmizeli ze silnic závodníci?
Došlo k určitému zklidnění, ale nový zákon není lék na všechno. Jestli je někdo notorický porušovač předpisů, tak si bude těžko zvykat.

Zvýšil byste povolenou rychlost?
Vůbec se nebráním tomu, abychom v některých částech měst, kde jsou komunikace nové a mimo pohyb pěších, do jisté míry rychlost uvolnili. Konstrukce moderních vozů a moderních silnic to umožňují.

Souhlasíte s tím, aby se na dálnicích zvýšila povolená rychlost?
Osobně si myslím, že máme některé moderní dálnice, kde se rychlost zvýšit může.

Vám osobně jako řidiči vyhovují přísnější pravidla?
Musím jezdit o čtvrt hodiny dřív do práce. Všichni zvolnili, zvolnil jsem samozřejmě i já. Na druhou stranu je to realita. Je to zákon a je třeba ho dodržovat.

Daří se vám ho dodržovat?
Mně osobně? Já se poutám, svítím, dávám si na to pozor.

A rychlost?
I rychlost se snažím dodržovat.

My jsme zjistili, že jezdíte docela rychle.
Já osobně? Aha.

Dvakrát jsme na vás čekali před domem a sledovali vaši jízdu do práce. V obci jsme vám naměřili 70 kilometrů za hodinu, na dálnici 170 až 190.
To snad ne.

Měli jsme co dělat, abychom vás dohnali.
Ježišmarjá, snažím se dodržovat předpisy, to byla fakt náhoda.

Naměřili jsme to dvakrát za sebou.
Tak to je náhoda, to mě moc mrzí. To je opravdu věc náhody, a že mě to mrzí, to je prostě na místě.

Neznehodnocuje policejní prezident nový zákon tím, že jede po dálnici sto devadesát?
Sto devadesát jsem snad ani nejel. Kdybyste řekli kolem 150, to možná. Tam je totiž takový padák, tak to dejme tomu... Ale 190? To se mi nezdá.

Spočítali jsme přestupky a zjistili, že kdybyste byl obyčejný smrtelník a chytili by vás policisté, tak už byste neměl řidičský průkaz.
To by se nedalo nic dělat. Ale těch sto devadesát se mi opravdu zdá moc. Sto sedmdesát, to je snad limit, ale sto devadesát, to se mi fakt nezdá. Můžete napsat, že jsem aspoň svítil a byl jsem připoutaný?
Autoři:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Pro STAN chci vnitro i školství, řekl v Rozstřelu Rakušan

  • Nejčtenější

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Buchty na ARO, rodina, nový šéf soudu. A Zeman řekne, co dál s vládou

Prezident Miloš Zeman podle Hradu ve středu zveřejní další postup při sestavování vlády. V pražské Ústřední vojenské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Napadáte a znevažujete naši práci, ohradila se nemocnice, kde leží Zeman

Ústřední vojenská nemocnice v Praze se ohradila proti vlně „spekulací, dezinformací a bohužel někdy i útočných...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Polovina Čechů je pro očkování dětí mladších 12 let. Je předobjednáno

Ministerstvo zdravotnictví předobjednalo 700 tisíc očkovacích dávek. Reagovalo tak na zájem o očkování pro děti ve věku...

Zabraňme paralýze země. Politici se přiklánějí k odebrání pravomocí prezidentovi

Kandidát na premiéra Petr Fiala chce zítra vyjednat společný postup stran ohledně případné aktivace Článku 66....

DOKUMENT: Odpověď Ústřední vojenské nemocnice předsedovi Senátu

Portál iDNES.cz přináší zveřejněnou odpověď Ústřední vojenské nemocnice předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi ke...

Nová posedlost. Odborníci varují před závislostí na obchodování s kryptoměnami

Premium Je to zkrátka adrenalinové investování. To, z čeho by konzervativní investoři třeba do zlata měli infarkt, je ve světě...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...