Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Jak jezdí policejní šéf do práce? 190 km/h

  1:00aktualizováno  11:18
Je těsně po půl sedmé ráno. Po rychlostní silnici Karlovy Vary – Praha si to bezmála dvoustovkou uhání modrá Škoda Superb. Za volantem sedí policejní prezident Vladislav Husák. Nekompromisně předjíždí auta a po celou dobu jízdy jede nad limitem, který určuje nejvyšší povolenou rychlost.

Policejní prezident v nebezpečném manévru předjíždí autobus. | foto: David PortMF DNES

Až u Unhoště modrý superb odbočuje na okresku a zmizí ve spleti úzkých silniček. To vše necelé tři týdny po přijetí nového silničního zákona, který měl podobné piráty silnic zkrotit.

Dvacetiminutovou divokou jízdu do práce by nový sazebník ocenil třinácti trestnými body, pokutou 22 500 korun a zabavením řidičského průkazu.

Za co konkrétně? Za rychlost nad 180 kilometrů v hodině, nesprávné předjíždění, při němž ohrozil účastníky silničního provozu, i za nebezpečnou rychlost v obci.

Šéf policistů chybu přiznal
MF DNES dvakrát sledovala šéfa policie při jeho ranní cestě do práce. Pokaždé to na dálnici vytáhl až k 190 kilometrům v hodině. V obci překročil povolenou rychlost o dvacet kilometrů. Pokaždé redaktorům nakonec ujel.

Vladislav HusákPolicejní prezident ve středu nejprve trval na tom, že předpisy dodržuje. Když však zjistil, že byl sledován, postupně se k překročení rychlosti přiznal. "Kdybyste řekli kolem sto padesáti, to možná. Tam je totiž takový padák, tak to dejme tomu, ale sto devadesát? To se mi nezdá," říkal nejdříve.

Nakonec však připustil, že mohl jet i rychleji. "Sto sedmdesát to je snad limit," tvrdil. Kdyby byl normální řidič a přistihli ho policisté, přišel by o řidičský průkaz.

Co by tomu řekl? "To by se nedalo nic dělat," přiznává. "Štve mě, že se to stalo. Zapomněl jsem se a je to pro mne velké ponaučení. Už se to nebude opakovat," hájil se Husák.

Husákův přímý nadřízený, ministr vnitra František Bublan, jízdu policejního šéfa komentoval slovy: "Prezident Husák se k rychlé jízdě přiznal s tím, že ho to velmi mrzí. Jeho jednání jsem mu vytkl."

Podobně reagoval premiér Jiří Paroubek. "Jsem rád, že se policejní prezident omluvil, byla to chyba," řekl. Zcela jinak hodnotil Husákovo počínání šéf ODS Mirek Topolánek, který sestavuje novou vládu: "Rychlá jízda pana Husáka není už o bodech, ale o trestu smrti."

Jízda policejního prezidenta

Rychlá jízda policejního prezidenta Vladislava HusákaÚterý, do šesté hodiny ranní zbývá deset minut - parkujeme v poklidné ulici lánských vil, kde bydlí policejní prezident Vladislav Husák. Modrá Škoda Superb ještě stojí před garáží - šéf policistů je doma. Husák kupodivu nemá řidiče, i když by na něj měl nárok. Zřejmě řídí rád.

V 6.20 se otevírá branka a velký vůz pomalu vyjíždí. Ano, ten muž v tmavých brýlích je skutečně šéf českých policistů. Dříve než si nás stihl všimnout, se naštěstí ztratil v uličkách. Jedeme za ním. Husák míří do práce a z Lán na Rakovnicku to je 40 kilometrů.

Zjišťujeme, zda tři týdny poté, co vstoupily v platnost nové předpisy, dodržuje zákon policejní prezident. K ceduli s nápisem "Lány" už Husák míří sedmdesátikilometrovou rychlostí. A to není všechno.

Rychlá jízda policejního prezidenta Vladislava HusákaV půl sedmé odbočuje Husák na dálnici - bez blinkru. Tady na to policista opravdu šlápne. Superb netrpělivě kličkuje, předjíždí všechna auta, která se snaží dodržovat povolenou rychlost. Vladislav Husák, evidentně zdatný řidič, je v danou chvíli jednoznačně jedním z nejrychlejších automobilistů řítících se od západu směrem na Prahu.

Mezi Kamennými Žehrovicemi a Velkou Dobrou jsme u vytržení. Je to možné? Nejvyšší policista v tuto chvíli skutečně jede minimálně sto devadesát kilometrů.

Po chvíli zpomalí na sto sedmdesát a neočekávaně odbočí směrem na Unhošť - známá zkratka místních. Vladislav Husák zná terén lépe než my. Nemáme šanci. Ujíždí.

Druhý den
Rychlá jízda policejního prezidenta Vladislava HusákaVe středu ráno vyčkáváme před lánskou vilou o něco lépe vybaveni. Známe terén a řidič počítá s dravou jízdou policejního šéfa.

Teď je třeba zaparkovat raději o kousek dál, abychom nebyli nápadní. Po čtvrt na sedm se otevře branka a modrá limuzína opět vyráží do ranního provozu.

Padesátikilometrový limit v obci nedodržuje řidič ani dnes - na konci obce jede modrá Škoda Superb opět tradiční sedmdesátkou. Za Kamennými Žehrovicemi začíná modrý superb znovu nabírat pozoruhodnou rychlost.

Husákovo auto jede rychlostí sto devadesát kilometrů v hodině. Po pár kilometrech šéf policistů zpomalí - na sto sedmdesát.

Rychlá jízda policejního prezidenta Vladislava HusákaPolicejní prezident zabočuje směrem na Unhošť a my jsme mu zase v patách. Uličky jsou zrádné - ostré zatáčky a spousta místních lidí, kteří si tudy krátí cestu do zaměstnání. Červený Újezd, projet okraj Hostivic...

Vladislav Husák jede určitě alespoň stotřicetikilometrovou rychlostí. My se snažíme držet za ním. Kdy si nás všimne? V Chrášťanech už začíná být policistovi náš vůz podezřelý - nečekaně zahne do malé uličky. My za ním.

Zničehonic Husákovo auto zlověstně zastaví. Signál jsme pochopili - policejní šéf teď už ví, že za ním někdo jede. Pak se vůz rozjíždí a nadobro zmizí směrem na Prahu.

Jak se Vladislav Husák nakonec přiznal

Policejní prezident Vladislav HusákNejprve policejní prezident Vladislav Husák tvrdil, že on sám nový silniční zákon dodržuje. Když se dozvěděl, že byl sledován, přiznal se, že přece jen jezdí rychleji, než je povoleno.

Jak změnil silniční zákon řidiče?
Situace se zklidnila, dopravních nehod ubývá.

Zmizeli ze silnic závodníci?
Došlo k určitému zklidnění, ale nový zákon není lék na všechno. Jestli je někdo notorický porušovač předpisů, tak si bude těžko zvykat.

Zvýšil byste povolenou rychlost?
Vůbec se nebráním tomu, abychom v některých částech měst, kde jsou komunikace nové a mimo pohyb pěších, do jisté míry rychlost uvolnili. Konstrukce moderních vozů a moderních silnic to umožňují.

Souhlasíte s tím, aby se na dálnicích zvýšila povolená rychlost?
Osobně si myslím, že máme některé moderní dálnice, kde se rychlost zvýšit může.

Vám osobně jako řidiči vyhovují přísnější pravidla?
Musím jezdit o čtvrt hodiny dřív do práce. Všichni zvolnili, zvolnil jsem samozřejmě i já. Na druhou stranu je to realita. Je to zákon a je třeba ho dodržovat.

Daří se vám ho dodržovat?
Mně osobně? Já se poutám, svítím, dávám si na to pozor.

A rychlost?
I rychlost se snažím dodržovat.

My jsme zjistili, že jezdíte docela rychle.
Já osobně? Aha.

Dvakrát jsme na vás čekali před domem a sledovali vaši jízdu do práce. V obci jsme vám naměřili 70 kilometrů za hodinu, na dálnici 170 až 190.
To snad ne.

Měli jsme co dělat, abychom vás dohnali.
Ježišmarjá, snažím se dodržovat předpisy, to byla fakt náhoda.

Naměřili jsme to dvakrát za sebou.
Tak to je náhoda, to mě moc mrzí. To je opravdu věc náhody, a že mě to mrzí, to je prostě na místě.

Neznehodnocuje policejní prezident nový zákon tím, že jede po dálnici sto devadesát?
Sto devadesát jsem snad ani nejel. Kdybyste řekli kolem 150, to možná. Tam je totiž takový padák, tak to dejme tomu... Ale 190? To se mi nezdá.

Spočítali jsme přestupky a zjistili, že kdybyste byl obyčejný smrtelník a chytili by vás policisté, tak už byste neměl řidičský průkaz.
To by se nedalo nic dělat. Ale těch sto devadesát se mi opravdu zdá moc. Sto sedmdesát, to je snad limit, ale sto devadesát, to se mi fakt nezdá. Můžete napsat, že jsem aspoň svítil a byl jsem připoutaný?
Autoři:

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo se bude konat 27. a 28. ledna . Do druhého kola postoupili Petr Pavel, který v prvním kole získal 35, 4 % hlasů, a  Andrej Babiš, který skončil v prvním kole druhý se ziskem 34, 99 % hlasů. 

Šance na ukončení konfliktu na Ukrajině letos je relativně malá, říká Šedivý

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Chci být prezidentem všech, řekl Babiš. Většina národa vás nechce, opáčil Pavel

Byla to jedna z klíčových předvolebních debat. Na poslední chvíli pozvání České televize přijal expremiér a šéf ANO...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Manželce přišel ostrý náboj v obálce, oznámil Babiš. Pavel výhrůžku odsoudil

Prezidentský kandidát a lídr hnutí ANO Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že obdržel dopis s ostrým...

Dezinformaci o úmrtí Petra Pavla prověří policie. Lež odsoudil generál i Babiš

V řetězových e-mailech a také na falešných webových stránkách kandidáta na prezidenta Petra Pavla se šíří informace, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec bouřil kvůli Babišovi, v Jablonci ho odpůrci vypískali z náměstí

Kandidát Andrej Babiš v pátek při kampani před druhým kolem prezidentské volby dorazil do Liberce. Přišli za ním jeho...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Zemana vyslýchala na Hradě BIS. Má jít o vyzrazení utajovaných informací

Prezident Miloš Zeman byl na Pražském hradě necelé dva měsíce před koncem mandátu vyslýchán Bezpečnostní informační...

Meteorologové varují před ledovkou, tvořit se má hlavně na jižní polovině Čech

Ledovka se může v noci na pátek tvořit na většině území Česka. Meteorologové rozšířili výstrahu, platí nově pro celé...

Posun po čtyřech měsících, vyjednávání o pražské koalici snad míří k dohodě

Praha se po více než čtyřech měsících od voleb konečně posunula blíž k vytvoření nové koalice. Podle vyjádření...

Celníci v Ruzyni se zaměřili na pašované peníze. Kurýry odhalují i psi

Od začátku roku zjistili příslušníci Celní správy ČR na letišti Václava Havla v Praze téměř tři desítky případů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...