Šestatřicetiletá Borůvková mluví čtyřmi jazyky a má zkušenosti s regionální politikou.

Šestatřicetiletá Borůvková mluví čtyřmi jazyky a má zkušenosti s regionální politikou. | foto: Eva Kořínková, ČTK

Já a barbie? To není trefné, říká žena, která chce do vedení ČSSD

  • 117
Jen hezká blondýna na předvolební billboard, nebo konečně aktivní vzdělaná žena ve vedení politické strany? Názory na Alenu Borůvkovou, šestatřicetiletou členku ČSSD, se liší.

Má se stát místopředsedkyní strany. Manželka diplomata žijící v německém Mnichově mluví čtyřmi jazyky. Ten mateřský však používá velmi opatrně. Odpovídat na otázky přímo odmítla a nechala si je poslat e-mailem.

Proč jste vlastně nedala přednost rozhovoru přímému? Obava, nejistota?
Žádné obavy ani nejistotu nepociťuji. V těchto dnech mám ale poměrně hektický program, začala jsem navštěvovat krajské organizace. Prioritou je pro mne nyní představit se členské základně a získat podporu dalších krajských organizací. Navštívila Královéhradecký kraj a získala podpůrné usnesení tamního Krajského výkonného výboru ČSSD k mé kandidatuře. Jsem si vědoma faktu, že politiku jsem doposud vykonávala na regionální úrovni, proto je přirozené, že jsem pro určitou část členské základny neznámou osobou. Ale to se mi teď doufám podaří změnit.

Jak na vás reagují spolustraníci na schůzích, které nyní objíždíte a přesvědčujete je pro své zvolení?
Zatím reagují vlídně a já jim za to děkuji. Doufám, že se mi podaří je přesvědčit. 

Vadí vám přezdívka "Barbie", jak vám někteří politici v kuloárech říkají? Nabízí se paralela s místopředsedou ODS Davidem Vodrážkou, jemuž přezdívají Ken.
Nemyslím, že je trefná. 

Není to od ČSSD tak trochu marketingový předvolební tah? Nejprve si neví rady, koho udělá místopředsedkyní – a nakonec hezkou mladou blondýnu?
V prvé řadě, ČSSD nikoho "nedělá". Já standardně kandiduji na post místopředsedkyně a je jen na delegátech a de facto celé voličské základně, zda mi svůj hlas a důvěru dají. A skutečnost, že na sjezdu nebyla místopředsedkyně zvolena, je jen odrazem fungujících mechanismů uvnitř naší strany. A v demokratické straně se prostě stává, že ne každá kandidatura je úspěšná.

Mají vůbec v ČSSD ženy šanci uspět?
Proč by neměly? Pochopitelně, že ano. A myslím, že mnoho úspěšných sociálnědemokratických poslankyň, senátorek či starostek jeho toho jasným důkazem.

Kandidátka na místopředsedkyni ČSSD Alena Borůvková a předseda strany Jiří Paroubek
 
Jak jste se vlastně dostala k ČSSD? Kdy a proč jste do ní vstoupila?
Členkou ČSSD jsem od roku 2002 a postupnými krůčky jsem dospěla až k nominaci na místopředsedkyni. Začínala jsem jako řadová členka v místní organizaci v Praze 6 – Suchdol, poté jsem se stala její místopředsedkyní a členkou školské a kulturní komise tamtéž. Po založení místní organizace v Lysolajích jsem byla zvolena její předsedkyní. A následně členkou Obvodního výkonného výboru Praha 6 a SDŽ Praha 6. Takže o žádný raketový nástup odnikud se nejedná. 
V komunální a regionální politice se tedy pohybuji již 7 let. Pocházím z rodiny, jejíž mnozí členové byli kvůli svému původu, levicové orientaci a činnosti v odboji pronásledováni za druhé světové války, babička byla odvedena do koncentračního tábora Terezín v šestnácti letech. ČSSD jako levicová strana s dlouholetou tradicí a otevřeností novým výzvám mi je nejbližší, a proto jsem se rozhodla do ní vstoupit.
 
Žijete s manželem diplomatem čtyři roky v Mnichově, nejste příliš odtržena od české politické reality?
Rozhodně nejsem, jak jsem již uvedla, od roku 2002 se nepřetržitě věnuji komunální politice a regionální politice, v Německu jsem navíc navázala cenné pracovní a přátelské vztahy se členy především bavorské sociální demokracie, měli jsme a máme spoustu společných projektů.
Navíc, já sama jsem zaměstnankyní ministerstva zahraničí a diplomacie je, jak známo, prodlouženou rukou politiky. Vždy jsem stála manželovi po boku při výkonu jeho funkce a prosazování zájmů České republiky v SRN. Diplomacie, stejně tak jako komunální politika, je školou komunikace s lidmi, institucemi a médii. V tomto směru mám celkem dobrou průpravu.

Líbí se vám styl předsedy Jiřího Paroubka? Konfrontační, populisticky se řídí průzkumy veřejného mínění.
To je velmi nespravedlivé hodnocení. Jiří Paroubek je v prosazování zájmů vlastní strany jistě razantní, to však nevnímám jako chybu, ale jako přednost. A stejně tak si nemyslím, že by respekt k názoru veřejnosti a občanů byl populismem, spíš bych to nazvala pokorou, kterou v sobě musí mít každý politik. Často se zapomíná, že politici jsou volenými zástupci občanů a jako takoví mají povinnost prosazovat jejich zájmy. Nikoliv naopak. To souvisí jak s prosazováním programu, kterým politik občany oslovil, tak i s respektem k jejich názorům.
 
Co byste na ČSSD chtěla změnit, co plánujete? Co dnes dělá špatně?
Nekandiduji s pocitem, že ČSSD dělá něco zásadně špatně a já to mávnutím kouzelného proutku změním. Jsem týmová hráčka a spíše než měnit chci přispět s prosazováním a zdůrazňováním témat, jako je rodinná politika, rovné šance a evropská sociální politika.
 
Díky pobytu v cizině máte větší odstup: bylo správné svrhnout vládu uprostřed předsednictví EU?
Myslím, že přechodná vláda má všechny předpoklady pro to, aby úspěšně dokončila české předsednictví EU. Ale i viděno ze zahraničí to není nic dramatického. Například Dánsko udělalo v minulosti stejnou zkušenost.
 
Má se ČSSD po volbách spojit s komunisty? Tak, že vytvoří menšinovou vládu a nechá se KSČM tolerovat?
Ne. Osobně si to nedokážu představit.
 
Měli by lidé platit alespoň některé zdravotnické poplatky?
Ne. Všichni si povinně platíme zdravotní pojištění a v přístupu k lékařské péči by se neměly stavět žádné další bariéry typu poplatků.
 
Souhlasíte s tím, aby byl v Čechách americký radar?
Ne.
 
Neslibuje toho nyní, před volbami, ČSSD až moc? Přece hrozí, že pak sliby buď nebude schopna splnit, anebo se razantně zvýší zadlužení státu.
U veškerých našich předvolebních slibů vždy jasně uvádíme i dopady na státní rozpočet. Je logické, že v době celosvětové ekonomické krize je povinnost státu jak stimulovat ekonomiku, tak chránit před jejími dopady vlastní občany, kteří tuto krizi nezavinili. Naše programové závazky tak vidím jako realistické s přiměřeným dopadem na veřejné prostředky, které jsou navíc zcela srovnatelné s opatřeními, které zavádí státy EU.

OTÁZKY ČTENÁŘŮ IDNES.CZ

Dobrý den. Myslíte, že je v pořádku přijmout nominaci a být volena na místo místopředsedy, na které jste vytipována pouze proto, že jste žena a dle stanov toto místo musí být obsazeno? Protože bez této podmínky nikoho nenapadlo vás nominovat na sjezdu na jakoukoliv vyšší pozici? Trochu by se mne dotklo, být zvolen "do počtu". Děkuji za odpověď. Pavel
Kandiduji standardním způsobem a nevidím v tom žádný problém.

Jsem spíše levicově zaměřený, a proto se ptám, zda budete mít možnost korigovat ve vedení některé výstřelky ČSSD - např. šrotovné. Paroubkovi celkem fandím, ale někdy mě svými vyjádřeními štve, hovoří jako pán světa, trochu pokory by mu slušelo určitě lépe, co říkáte? J. Bílý
I já Jiřímu Paroubkovi fandím.

Opravdu chcete sve jmeno dobrovolne spojovat s takovymi typy politiku, jako je pan Paroubek a pan Rath? Nebojite se, ze jim jde v pripade kandidatky zeny pouze o pritomnost dvou X chromozomu v peknem obalu tak, aby jejich stranicke preference rostly?  Vit Razek
Ráda s nimi své jméno dobrovolně spojím, ničeho se neobávám.

Dobrý den, paní Borůvková. Nezaměstnaným chce ČSSD zvednout dávky. Co uděláte pro nízkopříjmové pracující, aby si proti nezaměstnaným, kteří často pracují navíc načerno, finančně nepohoršili? Damenico

ČSSD stojí na straně pracujících. Náš program je nastaven tak, aby všechny nízkopříjmové skupiny mohly žít důstojně a nikdo finančně nestrádal. To je ostatně základní ideou sociálnědemokratického programu nejen u nás, ale v celé Evropě.

Jste si vědoma toho, že jste neuváženými slovy na adresu KSČM vytvořila trhliny na budoucím strategickém partnerství sociálních stran a možná i na vytvoření koalice? František Potřebný
Vůbec nevím, o jakých výrocích hovoříte.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video