Senátorka Liana Janáčková

Senátorka Liana Janáčková | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Imunitní výbor: Janáčková nemá být kvůli výrokům o Romech stíhána

  • 84
Senátorka Liana Janáčková nemá být podle senátního imunitního výboru vydána k trestnímu stíhání kvůli výrokům na adresu části ostravských Romů. Výbor v souvislosti s tímto případem nedoporučil zbavit Janáčkovou imunity. Konečné rozhodnutí je na Senátu.

Informaci potvrdila tajemnice imunitního výboru Dana Šedivá. "Bylo doporučeno nevydat Lianu Janáčkovou trestnímu stíhání," sdělila iDNES.cz. Konečné rozhodnutí má za úkol Senát, který by se měl kauzou zabývat v nadcházejících dnech.

Janáčkovou, která je v Senátu za nezávislé, podpořilo podle předsedy klubu SNK Josefa Novotného sedm z devíti přítomných. Sám společně s Jiřím Štětinou (za zelené) byl pro její vydání. Někteří senátoři chyběli kvůli výjezdním zasedáním.

Podle Štětiny dal výbor najevo, že je v Česku možné na veřejnosti pronášet rasistické výroky. "Senátoři uváděli, že se domnívají, že se nedopustila trestného činu," řekl iDNES.cz. Argumentovali prý také, že pro romskou komunitu udělala hodně dobrého. Podle Štětiny to ale není v tuto chvíli podstatné, důležitá jsou její slova.

Janáčkovou, která je také starostkou ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, chce policie stíhat pro hanobení národa, etnické skupiny a rasy. Důvodem je její výrok o plotu s elektřinou nebo o dynamitu a odstřelení, který pronesla na předloňském jednání o stížnostech starousedlíků z místní kolonie Bedřiška na chování romských sousedů. - čtěte Senátorka prý chtěla na Romy použít dynamit

Senátor Novotný, ačkoliv zvedl ruku pro vydání Janáčkové, si nemyslí, že by jeho kolegyně byla rasistka. K vydání je podle něj důvod hlavně proto, že v opačném případě vznikne jistá nerovnost před zákonem.

Novotný: Výpovědi hovoří v její prospěch
Státní zastupitelství totiž podalo kvůli stejnému zločinu obžalobu na bývalého místostarostu ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Jiřího Jizerského, který se předloňského jednání účastnil také.

"Debatovali jsme dlouze o povaze imunity. V tomto případě by jeden člověk byl stíhatelný a druhý ne," řekl iDNES.cz. Janáčkovou přesto hájí tím, že podle něj byla na dotyčném jednání ke svým výrokům vyprovokována.

"Výpovědi hovoří v její prospěch. V závěru jednání byla k tomu byla dotlačena. Sama to považuje za nešťastné. Nebylo to oficiální jednání, jednalo se o setkání s občany," dodal.

Janáčková se jednání imunitního výboru zúčastnila. Minulý týden dokonce podle Novotného zvažovala, že se dobrovolně vydá zákonu, nakonec si to ale rozmyslela. Štětina označil její projev na výboru za emotivní. "Zdálo se mi, a myslím, že to myslela upřímně, že se bojí dobrovolně požádat o zbavení imunity." Její strach si ale neumí vysvětlit, protože by její dobrovolný krok situaci zjednodušil.

Vyjádření senátorky Janáčkové se nepodařilo získat. Faktem je, že se už dříve za své výroky opakovaně omluvila a popřela, že by byly namířeny proti celému romskému etniku.

Je to politický boj, tvrdí Pospíšil
Podle předsedy imunitního výboru Jiřího Pospíšila (ODS), který hlasoval proti, je případ součástí politického boje na radnici, kde Janáčková starostuje.

Novotný dal ale postoj občanských demokratů k vydání Janáčkové do souvislosti s tím, že při prezidentské volbě hlasovala pro Václava Klause.

Kauza má prý obecnější význam a Novotnému hlavně vadí, že se nedostane před soud, který by vynesl verdikt, zda výroky Janáčkové byly rasistické. "Vadí mně, že k tomu nedojde," uvedl. Janáčková podle něj mohla mít šanci ukázat, jak probíhá soužití s Romy. Takhle ale prý nebude nadále řešen problém jejich "ghettizace" z předchozích desetiletí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video