Husova socha v centru Prahy chátrá kvůli sporu radnice s firmou

  14:56aktualizováno  14:56
Socha Jana Husa na Staroměstském náměstí je podle památkářů v katastrofálním stavu, přesto se již dva roky s její opravou nic neděje. Důvodem je spor města s reklamní agenturou kvůli smlouvě o restaurování. Radní Milan Richter slibuje, že s opravou pomníku by se mohlo pokračovat už na podzim.

Pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze | foto: MF DNES

Před dvěma lety zkoumali nejznámější pražské sousoší mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí restaurátoři. A výsledek? Do bronzového sousoší zatéká, železné šrouby korodují, vnitřní cihlová vyzdívka je v katastrofálním stavu a potřebuje okamžitý odborný zákrok. Uplynuly dva roky, a nic se nestalo.

Rekonstrukce pomníku přitom byla už naplánovaná, sousoší zakrylo lešení přikryté reklamou. To ale nechal pražský magistrát v prosinci 2007 odstranit.

"Práce na obnově sousoší pro letošek skončily. Je zbytečné, aby lešení rušilo vánoční atmosféru na náměstí, na jaře se sem lešení vrátí," vysvětloval a sliboval tehdy magistrát. K tomu však nedošlo. - čtěte Praha asi odkrytím Husova pomníku porušila smlouvu

Sonda v sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v PrazeSonda v sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze

Opravu zablokovaly spory o smlouvu

Opravu totiž zablokovaly spory mezi magistrátem a reklamní společností Qeep o smlouvu na restaurování sousoší. Smlouvu na opravu šesti soch neuzavřel s reklamní agenturou přímo magistrát, ale Galerie hlavního města Prahy, která má většinu pražských soch na starosti.

Radní Milan Richter však smlouvu považoval za nevýhodnou pro město a kvůli ní odvolal i tehdejšího ředitele galerie Karla Srpa. - čtěte Kladivo úřadu zabušilo na Srpa

Práce na sousoší Jana Husa na pražském Staroměstském náměstí. (22. září 2007)

Práce na obnově pomníku měla zaplatit společnost Qeep z reklamy umístěné na lešení. Teď musí město najít peníze někde jinde, a jak přiznává i Richter, rozpočet na letošní rok s penězi na opravu nepočítá.

Ale podle radního dojde už brzy k nápravě. O zajištění financí nyní vzniká na magistrátu materiál, který poté musí projednat rada města. Radní Richter počítá s tím, že magistrát by měl ze své pokladny uvolnit částku půl milionu korun.

OPRAVY SOCH

Svatý Václav
Kde:
Václavské náměstí Jezdecká socha svatého Václava, doprovázeného čtyřmi dalšími zemskými patrony, byla odhalena v roce 1913, ale úplně dokončena byla až po autorově smrti v roce 1924. Její oprava skončila v roce 2005.

Mojžíš
Kde:
Maiselova ulice Rekonstrukce bronzové sochy od Františka Bílka stojící před Staronovou synagogou skončila v roce 2006. Socha měla smutný osud. Byl odhalena v roce 1937, pak byla zničena nacisty a po skončení druhé světové války se v roce 1947 vrátil na místo nový odlitek.

Práce a Humanita
Kde:
předpolí Hlávkova mostu Na dvou skupinách soch zdobících holešovické předmostí Hlávkova mostu zrovna probíhá obnova. Sousoší byla vytesána Janem Štursou z pískovce v letech 1911-13.

Josef Jungmann
Kde:
Jungmannovo náměstí Oprava sedmimetrového pomníku od sochaře Ludvíka Šimka byla dokončena letos na jaře. Kromě sochy vyčistili restaurátoři i kamenný podstavec.

Alois Jirásek
Kde:
Jiráskovo náměstí Bronzová socha českého spisovatele je umístěna před domem, kde Jirásek žil a v roce 1930 i zemřel. Jejím autorem je Karel Pokorný. Oprava skončí na podzim.

Jan Hus
Kde:
Staroměstské náměstí Rekonstrukce měla začít už před dvěma lety. Sousoší je v havarijním stavu, jeho opravu zablokovaly dohady kolem smlouvy na rekonstrukci. Pokud budou peníze, opravovat se bude napřesrok.

František Palacký
Kde:
Palackého náměstí Autorem monumentálního pomníku z roku 1912 je sochař Stanislav Sucharda. Palacký stejně jako Mojžíš vadil nacistům a za protektorátu byl odstraněn, v roce 1950 se na své místo vrátil. Na rekonstrukci zatím čeká. Měla by začít na podzim.

"Pokud bude převod peněz schválen, dá se předpokládat, že se restaurátoři na sochu vrátí už na podzim," slibuje Richter. Mimo to ovšem pokračují i jednání se společností Qeep, která se zrušením smlouvy nesouhlasí.

"V současnosti hledáme mimosoudní řešení této smlouvy, a to tak, aby eventuální negativní dopady vyplývající z ukončení této smlouvy byly pro galerii a Prahu co nejmenší," dodává Richter.

Restaurátoři se vrátí k nedodělané práci

Restaurátoři před dvěma lety odešli doslova od rozdělané práce. "Je potřeba dodělat průzkum sousoší, práce se zastavily v okamžiku, kdy jsme se měli podívat dovnitř," vysvětluje restaurátor Pavel Filip.
Odborníci také musí prozkoumat, do jaké míry je narušena statika celého sousoší. Pak rozhodnou, jak je potřeba celé sousoší rekonstruovat.

Kostru sousoší totiž tvoří cihly a železná konstrukce, která rezne. Vlivem počasí se rozestupují i mnohatunové bloky podstavce a ve spárách mezi nimi roste mech a tráva.

V dobrém stavu však není ani bronzový plášť pomníku. Po něm doslova kráčely dějiny. "Po pomníku se prošla spousta fanoušků a turistů a je to na jeho povrchu znát. Místa, kudy lidé na pomník lezou, jsou výrazně ošoupaná," posteskl si restaurátor Filip.

Za dobu deseti let, jež uplynula od posledního vyčištění pomníku, jsou také zanesené všechny kanálky pro odtok dešťové vody a na soše se tvoří louže. "Vůbec netušíme, kam vedou a jak je řešeno odtékání vody uvnitř sousoší," podotkl Filip.

Oprava bude mít podobný průběh jako restaurace nejznámější pražské sochy - svatého Václava na stejnojmenném náměstí. Ta postupné restaurování všech známých soch v Praze odstartovala.

Restaurátoři tehdy uvnitř jezdecké sochy učinili několik zajímavých objevů, a našli dokonce nástroje, s jejichž pomocí někdejší dělníci Václava stavěli.

Oprava ovlivní i budoucí podobu náměstí

Výsledky odborného průzkumu sochy a jejího okolí mají také rozhodnout o budoucí podobě okolí Husova pomníku.

"Při nedávných úpravách se před pomníkem objevil květinový záhon, který je umístěn v bývalé protipožární nádrži," upozorňuje Petra Hoftichová z Galerie hlavního města Prahy. Protipožární nádrž na Staroměstském náměstí vznikla za druhé světové války, zasypána byla na počátku 60. let. "Teď se rozhodne, co se stane s jejími zbytky," vysvětluje Hoftichová.

Socha byla naposledy restaurována před více než čtyřiceti lety - v roce 1965. Od té doby galerie pomník Jana Husa pouze udržovala. Do pomníku zatéká, je špinavý a obnovu potřebují i jeho kovové součásti. Naposledy ho restaurátoři vyčistili v roce 2000.

Základní kámen pomníku byl položen roku 1905, ale na odhalení se čekalo až na Husovo výročí roku 1915. Nízký a mohutný pomník několik let vytvářel na Staroměstském náměstí protiváhu vysokému a štíhlému mariánskému sloupu.

Po Husovi Palacký

O něco menší problémy by měly být se zahájením opravy sochy Františka Palackého. "Ještě v letošním roce by mělo dojít k hrubému očištění sochy, bude provedena základní prohlídka sochy, bude zpracována dokumentace a památkáři by měli vydat závazné stanovisko ke způsobu opravy," popisuje plánovaný postup oprav Richter.

U této sochy, na rozdíl od sochy Jana Husa na Staroměstském náměstí, nepředpokládají odborníci problémy se statikou, nicméně z očistné kúry restaurátorů se sousoší bude těšit celý příští rok. Palacký má oproti Husovi také jednu podstatnou výhodu, je totiž o poznání mladší.

Původně ho sice vytvořil sochař Stanislav Sucharda na začátku minulého století, ale za protektorátu ho nacisté zbourali a na své místo na nábřeží se vrátil až po velké rekonstrukci v letech 1947-50.

Pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze chátrá, i když potřebuje opravu. Na podzim by se k soše měli ale restaurátoři vrátit, slibuje radnice

Opravuje se i jinde

Po více než dvou letech zmizely letos na jaře reklamní plachty a lešení, které před zraky zvědavců ukrývaly restaurátory pracující na pomníku obrozence Josefa Jungmanna na stejnojmenném náměstí na Novém Městě.

Restaurátoři se pomníku postarali za dva roky o zbrusu nový kabát. Velká očista totiž nečekala jen na bronzovou sochu, ale i na žulový podstavec a bronzové nápisy.

Restaurátoři Jungmannovu sochu i její podstavec postupně umyli, odlakovali a napravili i drobná poškození a šrámy, jež utržila během stavby metra B, které prochází přímo pod Jungmannovým náměstím. "Bylo třeba malými skalpely centimetr po centimetru odstranit staré konzervační vrstvy a nepoškodit měděnku, která se vytvořila pod nimi," vysvětluje restaurátor Pavel Filip.

Socha byla podle Filipa v pořádku. Na rozdíl od jiných soch totiž nemá železnou konstrukci, a tak v ní nemá co rezivět. Bylo však třeba znovu vyspárovat prostory mezi žulovými kameny tvořícími podstavec. Restaurátoři také doplnili bronzová písmena, která během času z podstavce ulámaly ruce vandalů.

Restaurátoři se od Jungmanna přestěhovali na dalšího bronzového klasika, na sochu Aloise Jiráska. Práce by měly skončit letos na podzim a restaurátoři se právě odtud přestěhují na nedaleké sousoší Františka Palackého.

Spolu s Jiráskem pokračuje i obnova sousoší u Hlávkova mostu. Tu zaregistrovali zejména řidiči projíždějící po mostě. Sousoší totiž dlouhý čas zakrývala plachta ve tvaru sklenice piva.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Tragická nehoda autobusu, představení nové Octavie a pád rakety

Tragická nehoda na Slovensku, při které zahynulo 12 lidí a představení nové Škody Octavia. To jsou dvě nejsledovanější...

Ceny paměti národa získaly osobnosti z pěti postkomunistických zemí

V pražském Národním divadle byly předány Ceny paměti národa. Obecně prospěšná společnost Post Bellum ocenila letos již...

DOKUMENT: Projev premiéra Babiše k výročí 17. listopadu

V rámci slavnostního programu ke 30. výročí sametové revoluce poděkoval premiér Andrej Babiš všem, kteří chodí volit a...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro MF...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz