Hrozí už jen Labe v Ústí

  16:40aktualizováno  16:40
Novoroční povodeň ustupuje. Řeky se zklidňují, ohrožení platí už jen na Labi v Ústí. V dalších dvou kritických místech - v Mělníku a na odtoku z přehrady Hracholusky na Plzeňsku - se hladiny během dopoledne vrátily k druhému povodňovému stupni. Ten platí i na Vltavě ve Vraňanech a na Ohři v Lounech. Kvůli mrazu se však na tocích tvoří kry, které mohou ucpat koryta.

I hladina Labe v Ústí ale klesá. Od sedmi ráno, kdy řeka byla na 738 centimetrech, se snížila o 17 centimetrů. K dosažení druhého stupně však zbývá ještě více než metr. Řeka v pondělí kulminovala na výšce 761 centimetru. 

Pokles hladiny Labe v Ústí zatím ale neumožnil zrušit mimořádná dopravní opatření. Doprava se vrátí k normálu, až hladina klesne pod 5,6 metru.

Na této výšce se vrátí do svého koryta a uvolní zaplavenou Přístavní ulici, která je součástí hlavního tahu z Prahy do Děčína. Kdy to bude, zatím nikdo neví.

Průměrná výška labské hladiny v Ústí je zhruba dva metry. Zatím nejvýš dosáhla v roce 1845, kdy vystoupila na 12,35 metru. Při loňských záplavách Labe kulminovalo 16. srpna na 11,9 metru.

V Mělníku už Labe kleslo pod stav ohrožení
Během dopoledne klesla hladina Labe v Mělníku pod hranici stavu ohrožení.

Druhý povodňový stupeň je na Vltavě ve Vraňanech. "Nejnižší stupeň, bdělost, platí v Berouně na Berounce, v Sánech na Cidlině a v Brandýse na Labi," řekli pracovníci Povodí Labe a Vltavy.

Novoroční velká voda v celém Česku zaplavila stovky domů a přerušila výrobu v neratovické Spolaně. Podle Českého rozhlasu by celková odhadovaná škoda neměla překročit sedm milionů korun.

Spolana ráno odvolala 2. stupeň povodňové aktivity. "Od rána tak můžeme začít postupně testovat zařízení před výrobou na bázi chloru," řekl iDNES mluvčí chemičky Jan Martínek.

V areálu stále platí první stupeň povodňové aktivity, ten však podle Martínka nemá na výrobu vliv. "Už jsme informovali starosty přilehlých obcí, že výrobu rozjíždíme. Obyvatelé z okolí by zahájení výroby neměli nijak pocítit," dodal mluvčí.

Pracovníci Povodí Labe ale varují před krami. Mezi nejrizikovější toky ve středočeském regionu patří Doubrava, Cidlina, Mrlina či Jizera.

Ve Vestci chybějí vysoušeče
Lidé ve Vestci na Nymbursku, přes který se o víkendu přehnala velká voda, vysoušeli celé úterý domy a čistili studně.

Obyvatelům v nejpostiženější obci středních Čech ale chybějí vysoušeče a také dezinfekční prostředky.

Starosta Jaroslav Janata doufá, že se mu podaří získat alespoň propan-butanové zářiče.

Problém je i s pitnou vodou. Její dovoz komplikují silné mrazy.

Zmrzla i voda v domech, kde bylo po kolena vody. Na polích se po rozlití říčky Mrliny objevila obrovská ledová jezera.

Lidé se bojí, že je voda kontaminovaná. "Může skrývat chemikálie nebo nějaké látky z čističky v Křinci, která při povodni přetekla," vysvětlil starosta.

Kvůli velké vodě muselo být 220 obyvatel Vestce v sobotu evakuováno. Pryč ale byli jen den.

Na východě Čech hrozí kry
Většina východočeských toků se už vrátila k běžným průtokům. Řeka se během dopoledne uklidnila i v posledním místě, kde ještě ráno platil nejnižší stupeň povodňové aktivity, na Loučné v Dašicích.

Starosti ale dělají kry, které mohou ucpat koryta řek. Mezi nejohroženější místa na východě Čech patří Metuje, Divoká a Tichá Orlice, Loučná, Doubrava a Cidlina.

Na Labi byla obnovena plavba mezi Chvaleticemi na Pardubicku a Lobkovicemi u Neratovic na Mělnicku. Plavební komoru Obříství ale lodě stále využívat nemohou. 

Meteorologové předpovídají mrazy
Odborníci předpovídají oblačno, místy slabé sněžení, na jihu a východě během dopoledne až zataženo se sněžením. Nejvyšší teploty minus 9 až minus 5 stupňů. Na Moravě a ve Slezsku by měl vát čerstvý vítr, který v nárazech dosáhne rychlost až 25 metrů za sekundu.  
                                         
Meteorologové na svém webu upozorňují, že v jižních Čechách, na Moravě a ve Slezsku začne během středy postupně od jihu sněžit. Na Moravě a ve Slezsku bude zesilovat vítr, v nárazech 70 až 100 kilometrů za hodinu. Místy se mohou tvořit sněhové jazyky a závěje.

DÁLE ČTĚTE

Mráz dělá vrásky zatopeným

Na Labi vrcholí další povodeň 

Povodně střídaly náledí i dříve

Předpověď počasí

Situace na silnicích

V Chlumci nad Cidlinou vyrostly u lávky přes řeku Cidlinu bariéry proti povodni, 7. ledna 2003

Pytle s pískem, které mají v Chlumci nad Cidlinou zabránit řece ve vylití z břehů, 7. ledna 2003

Dům dětí a mládeže v Chlumci nad Cidlinou sevřel ledový krunýř, 7. ledna 2003

Fotbalové hřiště v Chlumce nad Cidlinou, které v sobotu zatopila rozvodněná řeka, 7. ledna 2003

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Demonstranti podpořili Kurdy, petice žádá o ekonomické sankce vůči Turecku

Uvalení ekonomických sankcí vůči Turecku kvůli jeho agresi v Sýrii namířené proti tamním Kurdům požaduje od české vlády...

O událostech roku 89 promluví v Rozstřelu studentský vůdce Šimon Pánek

Šimon Pánek byl roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců Sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před...

Najdete na iDNES.cz