Kasteláni hradů a zámků lákají na řadu novinek. Ale za vstupné si připlatíte

  12:57aktualizováno  12:57
Začíná turistická sezóna a hrady a zámky se probouzejí. Novinkou bude hlavně zdražené vstupné, ceny vzrostou asi o deset až dvacet korun. Na zámku v českém Krulově tak například místo 180 zaplatíte 200 korun. Národní památkový ústav však slibuje návštěvníkům i příjemnější novinky.

Začíná sezona. Kasteláni lákají návštěvníky do hradů a zámků. | foto: David Peltán, MAFRA

Z majestátního frýdlantského hradu vládli po tři století velké části severních Čech. Gallasové odtud tvořili historii střední Evropy, hrabě Matyáš Gallas měl prsty v zavraždění Albrechta z Valdštejna – za jeho vraždu ostatně zámek od císaře získal. Jeho vnuk Jan Václav to dotáhl nejdál – z císařova pověření vládl jako místokrál v Neapoli.

Historii tohoto slavného šlechtického rodu budou letos připomínat památkáři kromě Frýdlantu i v Liberci nebo na Grabštejně a Lemberku, tedy na hradech a zámcích, které rodu patřily. Vlajkový projekt letošní návštěvnické sezony připomene i jejich pokračovatele – Clam-Gallasy, třeba generála Eduarda, který prohrál bitvu u Hradce Králové, nebo posledního Františka, který toužil po pokračovateli rodu, ale místo vytouženého dědice se mu narodilo „jen“ sedm dcer. 

„Naším záměrem je připomenout odkaz šlechtického rodu, který se velkou měrou zasadil o rozvoj kultury nejen na severu Čech. Měli vazby na hudební velikány, jako byli Beethoven či Mozart, stáli u zrodu Vlasteneckého muzea v Čechách nebo pražské konzervatoře,“ vysvětluje ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková.

Mimochodem Clam-Gallasové už v roce 1801 otevřeli návštěvníkům část hradu Frýdlant, který se tak stal nejstarším hradním muzeem střední Evropy. V expozici jsou mimo jiné i osobní předměty Albrechta z Valdštejna.

Fotogalerie

Před rekonstrukcí

O víkendu začíná sezona a Národní památkový ústav, největší správce hradů a zámků, láká návštěvníky na novinky.

Pravidelný návštěvnický provoz zavádí nově od dubna například pražská Invalidovna, nováček mezi přístupnými objekty. Barokní areál získali památkáři loni v květnu. A chystá nezvykle trochu syrovou prohlídku barokního komplexu, který se chystá na velkou rekonstrukci.

První návštěvníci ho ale uvidí až od pátku 5. dubna, Invalidovna bude během tohoto víkendu patřit velkému festivalu jídla.

Zdražení vstupného v některých objektech je podle Goryczkové nutné kvůli vyšším nákladům například na energie. „Nejsou to závratné částky, ale NPÚ to velmi pomůže,“ dodala. 

Zámek Lysice

Pro návštěvníky bude dnes poprvé otevřena restaurovaná sala terrena na zámku Lysice nedaleko Boskovic na jižní Moravě. Obnovy, jež byla zahájena v loňském roce, se tak dočkala její unikátní malířská výzdoba. Námětem byly exotické cesty tehdejších majitelů – zachycují přístavy, mořské živočichy i veduty měst.

Zámek Zákupy

Nový prohlídkový okruh s názvem Zámek za prezidenta Masaryka mapuje osudy zámku – který do roku 1918 patřil Habsburkům – po zániku monarchie. Během sezony bude v rezidenci poblíž České Lípy ve vybraných dnech zpřístupněno i rozsáhlé zámecké sklepení či historické provozní zázemí zámku včetně takových míst, jako je císařská kuchyně nebo prádelna z 19. století.

Zámek Stekník

Nový prohlídkový okruh během léta otevře také zámek Stekník poblíž Žatce. Ten dlouhá léta sloužil jako ubytovna česačů chmele a právě nová trasa ho má představit v jeho největší slávě – když zde až do konce války sídlila rodina švýcarského konzula Gérolda Déteindra. Návštěvníci si prohlédnou salu terrenu, jídelnu a kuchyni či soukromé komnaty tehdejších majitelů. K vidění bude i zrekonstruovaný hlavní sál s odkrytou původní barokní výmalbou od Kryštofa Seckela, který je i autorem maleb ve Španělském sále na Pražském hradě.

Zámek Jindřichův Hradec

Na nový prohlídkový okruh s názvem Černínové – diplomaté, cestovatelé, sběratelé se mohou těšit i návštěvníci zámku Jindřichův Hradec. V renesanční části zámku přiblíží rod jeho posledních majitelů – hrabat Černínů. K vidění nově bude jedinečný diplomatický dar tureckého sultána císařskému vyslanci – ozdobný stan, obrazy slavných italských malířů, vyznamenání a uniformy z 19. století patřící hraběti Eugenovi.

Bečov nad Teplou

V Bečově nad Teplou nedaleko Karlových Varů se otevírá nová vyhlídková stezka kolem hradu s lavičkami i herními prvky pro děti. Interiéry doplní letos nově brnění získaná díky spolupráci s rodinou posledních majitelů zámku – knížaty Beaufort-Spontin. Na zámku bude pokračovat velká rekonstrukce, která se ale návštěvníků nijak nedotkne.

Zámek Svijany

Renesanční zámek poblíž Turnova otevírá do jedné ze svých prvních sezon. Kromě archeologické expozice s bronzovým pokladem nebo pivovarnického muzea si návštěvníci mohou pomocí smartphonů nebo tabletů zahrát dobrodružnou hru Arcana. Ta je provede zámkem a jeho historií. Místo živého průvodce provází herní aplikace, která i zadává úkoly, radí, jak překonat překážky. Je nutno se na ni objednat předem.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

Najdete na iDNES.cz