Na hradech a zámcích o víkendu začíná sezona, mnohé lákají na novinky

  11:47aktualizováno  11:47
Nové exponáty i prohlídkové okruhy, noční prohlídky, současné výtvarné umění či připomínky kdysi významného šlechtického rodu regionu Gallasů a Clam-Gallasů čekají na první návštěvníky. O víkendu za nimi lze letos poprvé vyrazit třeba na Jezeří, Stekník, Krásný Dvůr, do Ploskovic, Děčína či do Velkého Března.

Zámek Libochovice | foto: Martin AdamecMAFRA

Státní zámek Velké Březno je jeden z nejmladších a nejmenších zámků v Česku, podle kastelána Miloše Musila ale i jeden z nejkrásnějších.

„Na zámku je nově instalován Taneční sál, na chodbě v obrazové galerii posledních dvou rodin Chotků přibudou nové závěsy, pokračujeme v obnově chotkovské hrobky ve Valtířově a dokončili jsme poslední část opravy parkových cestiček,“ přibližuje Musil některé zdejší novinky.

Sezona tu začne v sobotu v 10 hodin tradičním Otevíráním okenic. „Jde o speciální prohlídku, kterou návštěvníci mohou zažít jen jednou za rok, když nám sami pomohou s probuzením zámku ze zimního spánku,“ zve kastelán.

V průběhu sezony se pak lidé mohou těšit na dubnovou gurmánskou prohlídku, dále na výstavy květin, noční a kostýmové prohlídky, závody historických aut či ochutnávky historických pochoutek.

Ploskovice zvou na nově zrestaurované nástropní malby

Do doby rakouského císaře Ferdinanda I. Habsburského neboli posledního českého korunovaného krále Ferdinanda V. Dobrotivého se vrátí návštěvníci zámku Ploskovice. Zámek s manželkou Marií Annou využíval především k letním pobytům.

Fotogalerie

„Interiéry jsou vybavené sbírkami skla, porcelánu, obrazů i nábytku a lidé uvidí i nově zrestaurované nástropní malby českého malíře Josefa Navrátila a sochařskou výzdobu Václava Levého,“ vyjmenovává kastelánka Jana Zimandlová.

Právě zrestaurované nástropní malby mají být hlavním letošním lákadlem. Pocházejí z let 1852 až 1853.

„Jde o dekorativní výmalbu ve stylu rokoka s plastickými ornamenty, květinovými zátišími, náměty čtvera ročních období či čtyř denních dob se zvířecími symboly,“ popisuje kastelánka.

Zimandlová dodává, že restaurátoři na nich pracovali v posledních dvou letech. Děti tu zase asi nejvíc zaujme výstava plyšových medvídků.

Zámek Stekník otevírá novou prohlídkovou trasu

Sedmou turistickou sezonu zahájí na zámku Stekník a také zde turisté některé části uvidí v novém.

Tipy na akce během roku, které doporučují kasteláni

  • 20. dubna: Hraběcí čokoládové mlsání – zámek Velké Březno 
  • 22. červen: Keramické trhy – zámek Ploskovice
  • 29. června: Milostný dopis ženě, kterou nemilujeme (experimentální divadlo) – zámek Duchcov 
  • od 3. července: nová návštěvnická trasa – zámek Stekník
  •  6. července: Slavnosti Jana Rudolfa Černína – den levandule a strdí – zámek Krásný Dvůr
  • 14.–15. září: Prohlídky nepřístupných částí – zámek Jezeří

„Prohlídky interiérů nabídnou některé nově zrestaurované prostory, výstavu historických hraček a kočárků v jižním křídle, zámeckou kapli a samozřejmě zahrady,“ zve kastelánka Jana Zajíčková.

Kastelánka doplňuje, že hlavním lákadlem je otevření nové prohlídkové trasy, která představí zámek za doby jeho posledních majitelů, rodiny švýcarského konzula Gérolda Déteindre. Návštěvníci uvidí sala terrenu, jídelnu a kuchyni či pánský a tzv. rohový pokoj.

Součástí nového okruhu je i zrestaurovaný hlavní sál s odkrytou původní pozdně barokní výmalbou. Tyto prostory si ale budou moci lidé poprvé prohlédnout až za dva týdny v rámci Mezinárodního dne památek.

V Jezeří mají nový dalekohled, ukáže vytěženou krajinu

Nový výhled do krajiny poznamenané těžbou uhlí nabídne zámek Jezeří na Mostecku. Na terase jižní věže je nově nainstalován dalekohled. První velkou akcí zde bude Mezinárodní den památek 18. dubna, nakdy se chystají rozšířené prohlídky.

Několik drobnějších novinek nabídne i barokní zámek Krásný Dvůr proslulý svým unikátním krajinářským parkem. Vybudován byl v letech 1783 až 1793 za Jana Rudolfa Černína.

„V zámecké expozici máme dva nově restaurované obrazy a sekretář v japanizujícím stylu, který doplní vybavení vstupního sálu, opraveno je schodiště. Příležitostně zpřístupníme i zahradu na severní terase,“ upozorňuje Šárka Kovaříková ze zámku.

První velkou akcí tu budou již tradičně Pohádkové Velikonoce, akce se uskuteční v sobotu 20. dubna. A i letos tu představí umělecké dílo současných výtvarníků Davida Böhma a Jiřího Franty. Slavnostní odhalení proběhne v květnu.

Duchcov připravil prohlídkové okruhy s výstavou kostýmů

Barokní zámek Duchcov, který je spojen s rodinou Valdštejnů a také s osobností svůdce žen Giacoma Casanovy, připravil na první víkend klasické prohlídkové okruhy s výstavou kostýmů zapůjčených ze Severočeského divadla v Ústí nad Labem.

„Novinkou sezony pak budou zkrácené prohlídky zhruba na 25 minut nazvané Letem světem, které jsou vhodné zejména pro rodiny s malými dětmi. A ve vybraných termínech v létě bude možnost tento okruh navštívit i s princeznou,“ sdělila kastelánka Lucie Šťastná.

Šťastná doplňuje, že od května tu budou probíhat také strašidelné prohlídky nazvané Čarodějnice – den poté, kde se návštěvníci dozvědí, co se s čarodějnicemi děje den po jejich upálení.

Společným tématem řady objektů je Rok Gallasů a Clam-Gallasů

Jak už zaznělo výše, letošním společným tématem řady objektů po celé zemi ve správě Národního památkového ústavu je Rok Gallasů a Clam-Gallasů.

Seznámí s rodem, který je spojen především se severními Čechami a jeho příslušníci byli příbuzensky svázáni s významnými rodinami habsburské monarchie. Za státní památky v Ústeckém kraji se zapojí a speciální akce připraví zámky Krásný Dvůr a Libochovice.

Zámek Děčín patří městu a je otevřený celoročně, i tady ale přichystali na zítra slavnostní otevření – zdejších zahrad. V neděli pak můžete sestoupit do jindy nepřístupných sklepení a nahlédnout v nich do historických dob, kdy ještě na místě dnešního zámku stál hrad.

Nový Hrad v Jimlíně sezonu odstartuje až v úterý 2. dubna

Pro změnu Ústeckému kraji patřící zámek Nový Hrad v Jimlíně sezonu odstartuje netradičně až v úterý 2. dubna. Letos má téma Rok Gustava Adolfa z Varrensbachu.

Zámek mu patřil v letech 1670 až 1689, kdy zemřel. Dostavěl tu kapli sv. Josefa, nechal zasypat obranný příkop na II. nádvoří a vytvořit tam podzemní stáje pro koně a nechal také přestavět celé předhradí.

„De facto vtiskl zámku jeho dnešní podobu. Za jeho působení žil čilým společenským ruchem, často pořádal na panství hony a na zámku vytvořil obrazovou galerii koní,“ připomíná Vladimír Jakub Mitura, pracovník vztahů k veřejnosti.

A další akce? Od května do srpna obsadí zámecké sklepy a podzemní stáje démonické bytosti v rámci výstavy Dracula a ti druzí. I letos zůstane naopak nepřístupný Rytířský sál, kde probíhají restaurátorské práce.

Vstupenky podraží o deset či dvacet korun

ěhem dubna bude většina památek otevřena jen o víkendu, od května se návštěvní doba rozšíří i na pracovní dny. Letos musejí lidé počítat se zvýšením vstupného na některých památkách o 10 až 20 korun.

„Národní památkový ústav promítne do výše vstupného narůstající náklady na provoz objektů. Například základní okruh na zámku v Benešově nad Ploučnicí stojí letos o 10 korun více než loni, na zámku v Libochovicích či na Krásném Dvoře prohlídka základního okruhu podraží o 20 korun,“ uvedl Tomáš Pospíšil z NPÚ.

Nejčtenější

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Obviněný ze znásilnění dívky neúspěšně žádal o azyl v Německu, je ve vazbě

Cizinec, který je podezřelý ze znásilnění 16leté dívky v Terezíně. (20. června...

Cizinec, kterého policie obvinila z úterního znásilnění 16leté dívky u Litoměřic, v minulosti neúspěšně žádal o azyl v...

Plastové jednorázové kelímky může nahradit porcelánová novinka z Dubí

Ředitel dubské porcelánky Vladimír Feix vyzdvihuje kromě opakovaného použití...

V reakci na novou směrnici Evropské unie zakazující plastové výrobky na jedno použití přišla porcelánka z Dubí s novým...

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Denně ušiju i 10 plyšáků, říká vězeň s doživotním trestem za dvě vraždy

Věznice Bělušice. Vězeň Robert šije hračky pro děti, denně nad šitím stráví asi...

Poprvé někoho obdarovat a nikoliv jen brát. I to zažívá stále více odsouzených ve věznicích během charitativních...

Další z rubriky

Teplice elektrifikují MHD, koupí pozemky pro novou trolejbusovou trasu

Nové parciální trolejbusy v Teplicích

Více než jeden a půl milionu korun zaplatí město Teplice za pozemky o rozloze téměř dva tisíce metrů čtverečních v...

Nechtějí do kontejnerů, zničené domy v Chanově si místní opraví sami

Mostecké sídliště Chanov

Zničené panelové domy v mosteckém Chanově, který je známou sociálně vyloučenou lokalitou, by si mohli opravit sami...

Ústecký kraj chce spalovnu, obce však s uzavřením smlouvy váhají

Takto by měla vypadat nová spalovna odpadu u Komořan, zatím na ni chybí peníze.

Skládkování směsného komunálního odpadu možná v Česku neskončí už v roce 2024, ale až o šest let později. To může...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz