Střeží už 100 let. Hradní stráž připomněla výročí slavnostním nástupem

  14:00aktualizováno  14:00
Hradní stráž v pátek slaví 100 let své existence. Její příslušníci připomínají modelky, když ve výrazných barevných uniformách pochodují po přehlídkovém mole, kterým je pro ně Hrad. Ale už několikrát během své stoleté historie tito vojáci vyměnili parádní uniformy za ty polní a místo čepic na hlavy nasadili ocelové přilby. Ale jen jednou museli její příslušníci skutečně bojovat.

Po smrti posledního korunovaného českého krále Ferdinanda I. Pražský hrad osiřel. Přestal být sídlem panovníka a spolu s ním v 80. letech 19. století zmizela i císařská garda. Gardisty nahradila pravidelná armáda, kterou s vyhlášením republiky vystřídali sokolové a příslušníci Střelecké jednoty.

Fotogalerie

Před sto lety, 7. prosince 1918, byla nařízením velitelství branné moci zřízena pro ochranu Pražského hradu pěší setnina pražského 28. pěšího pluku. „Jednalo se o vůbec první vojenskou jednotku, určenou přímo ke střežení Pražského hradu,“ potvrzuje Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu. 

Později ji vystřídali legionáři, kteří bojovali na straně Dohody v Rusku, Itálii a Francii. Ti vytvořili profesionální jednotku Hradní stráže, která v roce 1922 čítala zhruba dvě stovky mužů. Postupně vznikaly i slavnostní ceremoniály, jejichž autorem byl prezidentský ceremoniář Jiří Guth-Jarkovský, které s malými úpravami platí dodnes.

Tři různé stejnokroje pro stejnou jednotku

Dlouhá léta se řešilo, co mají mít příslušníci Hradní stráže na sobě. Teprve v roce 1928 souhlasilo ministerstvo obrany s tím, aby Hradní stráž používala historické uniformy československých legionářů z francouzské, italské a ruské fronty. „Hradní stráž tehdy měla tři čety a každá měla jeden druh stejnokroje,“ popisuje Špitálník.

Poprvé se tak stalo 28. října 1929 u příležitosti oslav založení republiky a tento stav trval až do květnové mobilizace v roce 1938. Stráž nehlídala jen areál Hradu a zámek Lány jako dnes, střežila i zámek v Topoľčiankách na Slovensku, kam Masaryk pravidelně zajížděl na léto, a prezidenta hlídala i na jeho cestách. 

„Doprovázeli prezidentskou standartu,“ popisuje Špitálník. I tehdy platila přísná nařízení týkající se příslušníků Hradní stráže. Museli být reprezentativního vzhledu a vojenského vystupování. Většinou šlo o třicátníky či čtyřicátníky, mnohdy se zkušeností se službou v legiích. „Museli umět podat i informaci turistům, reprezentativně odpovědět, případně jim i poradit,“ dodává Špitálník.

Hradní stráž má i své psovody, prezidenta chrání s ovčáky

Konec 1. republiky přinesl i první bojovou pohotovost. V září 1938 odložila stráž legionářské uniformy a převlékla se do polních uniforem. K jejich bojovému nasazení však nedošlo.

Za protektorátu byla stráž zrušena, legionářská tradice zapomenuta, čs. armáda se změnila na Vládní vojsko. A právě jeho 1. prapor byl určen na střežení sídla protektorátního prezidenta. Němci ale českým vojákům nedůvěřovali. „Hlídali jen III. hradní nádvoří s katedrálou, u bran Hradu hlídkoval wehrmacht a příležitostně i jednotky SS,“ popisuje Špitálník. V květnových dnech se také poprvé a naposledy zapojila stráž do bojů, její příslušníci bojovali na barikádách při Pražském povstání.

Hlídali i prezidenta Beneše v exilu

Za 2. světové války existovaly Hradní stráže dokonce dvě. Kromě 1. praporu Vládního vojska měl svou stráž i prezident v exilu Edvard Beneš. Ta se po jeho návratu do Československa ujímá i střežení Hradu. „Brány Hradu tehdy střežili její příslušníci v britských battledressech,“ popisuje Špitálník. Hradní stráž se tehdy doplňovala z příslušníků zahraničních jednotek, ale poprvé do jejích řad přicházejí i první branci.

Velké změny přicházejí se začátkem totality. Vojáci dostávají uniformy po sovětském vzoru a jednotka se dostává pod velení ministerstva vnitra. V srpnu 1968 opět přichází bojová pohotovost, ale nakonec Hrad se zbraní v ruce nebrání.

Poslední změna přišla v roce 1990. Zelené uniformy nahradily známé modré podle návrhu oscarového výtvarníka Theodora Pištěka. „Tyto uniformy se udržely nejdéle, už skoro 30 let,“ popisuje Špitálník. V současnosti má stráž zhruba 650 osob, a dokonce v ní slouží i několik žen.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz