Střeží už 100 let. Hradní stráž připomněla výročí slavnostním nástupem

  14:00aktualizováno  14:00
Hradní stráž v pátek slaví 100 let své existence. Její příslušníci připomínají modelky, když ve výrazných barevných uniformách pochodují po přehlídkovém mole, kterým je pro ně Hrad. Ale už několikrát během své stoleté historie tito vojáci vyměnili parádní uniformy za ty polní a místo čepic na hlavy nasadili ocelové přilby. Ale jen jednou museli její příslušníci skutečně bojovat.

Po smrti posledního korunovaného českého krále Ferdinanda I. Pražský hrad osiřel. Přestal být sídlem panovníka a spolu s ním v 80. letech 19. století zmizela i císařská garda. Gardisty nahradila pravidelná armáda, kterou s vyhlášením republiky vystřídali sokolové a příslušníci Střelecké jednoty.

Fotogalerie

Před sto lety, 7. prosince 1918, byla nařízením velitelství branné moci zřízena pro ochranu Pražského hradu pěší setnina pražského 28. pěšího pluku. „Jednalo se o vůbec první vojenskou jednotku, určenou přímo ke střežení Pražského hradu,“ potvrzuje Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu. 

Později ji vystřídali legionáři, kteří bojovali na straně Dohody v Rusku, Itálii a Francii. Ti vytvořili profesionální jednotku Hradní stráže, která v roce 1922 čítala zhruba dvě stovky mužů. Postupně vznikaly i slavnostní ceremoniály, jejichž autorem byl prezidentský ceremoniář Jiří Guth-Jarkovský, které s malými úpravami platí dodnes.

Tři různé stejnokroje pro stejnou jednotku

Dlouhá léta se řešilo, co mají mít příslušníci Hradní stráže na sobě. Teprve v roce 1928 souhlasilo ministerstvo obrany s tím, aby Hradní stráž používala historické uniformy československých legionářů z francouzské, italské a ruské fronty. „Hradní stráž tehdy měla tři čety a každá měla jeden druh stejnokroje,“ popisuje Špitálník.

Poprvé se tak stalo 28. října 1929 u příležitosti oslav založení republiky a tento stav trval až do květnové mobilizace v roce 1938. Stráž nehlídala jen areál Hradu a zámek Lány jako dnes, střežila i zámek v Topoľčiankách na Slovensku, kam Masaryk pravidelně zajížděl na léto, a prezidenta hlídala i na jeho cestách. 

„Doprovázeli prezidentskou standartu,“ popisuje Špitálník. I tehdy platila přísná nařízení týkající se příslušníků Hradní stráže. Museli být reprezentativního vzhledu a vojenského vystupování. Většinou šlo o třicátníky či čtyřicátníky, mnohdy se zkušeností se službou v legiích. „Museli umět podat i informaci turistům, reprezentativně odpovědět, případně jim i poradit,“ dodává Špitálník.

Hradní stráž má i své psovody, prezidenta chrání s ovčáky

Konec 1. republiky přinesl i první bojovou pohotovost. V září 1938 odložila stráž legionářské uniformy a převlékla se do polních uniforem. K jejich bojovému nasazení však nedošlo.

Za protektorátu byla stráž zrušena, legionářská tradice zapomenuta, čs. armáda se změnila na Vládní vojsko. A právě jeho 1. prapor byl určen na střežení sídla protektorátního prezidenta. Němci ale českým vojákům nedůvěřovali. „Hlídali jen III. hradní nádvoří s katedrálou, u bran Hradu hlídkoval wehrmacht a příležitostně i jednotky SS,“ popisuje Špitálník. V květnových dnech se také poprvé a naposledy zapojila stráž do bojů, její příslušníci bojovali na barikádách při Pražském povstání.

Hlídali i prezidenta Beneše v exilu

Za 2. světové války existovaly Hradní stráže dokonce dvě. Kromě 1. praporu Vládního vojska měl svou stráž i prezident v exilu Edvard Beneš. Ta se po jeho návratu do Československa ujímá i střežení Hradu. „Brány Hradu tehdy střežili její příslušníci v britských battledressech,“ popisuje Špitálník. Hradní stráž se tehdy doplňovala z příslušníků zahraničních jednotek, ale poprvé do jejích řad přicházejí i první branci.

Velké změny přicházejí se začátkem totality. Vojáci dostávají uniformy po sovětském vzoru a jednotka se dostává pod velení ministerstva vnitra. V srpnu 1968 opět přichází bojová pohotovost, ale nakonec Hrad se zbraní v ruce nebrání.

Poslední změna přišla v roce 1990. Zelené uniformy nahradily známé modré podle návrhu oscarového výtvarníka Theodora Pištěka. „Tyto uniformy se udržely nejdéle, už skoro 30 let,“ popisuje Špitálník. V současnosti má stráž zhruba 650 osob, a dokonce v ní slouží i několik žen.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Krajům chybí peníze na sociální služby, resort práce má přitom miliardy

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu...

Ministerstvo práce uvolní na sociální služby ve městech a obcích dalších 85 milionů korun. Letos dostaly na ochranu...

Na ministerstva se vracejí známé tváře, hlavně z řad ČSSD

Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jaroslav Zavadil.

Sociální demokraté zaměstnávají své lidi a evidentně se umějí postarat o všechny své spolupracovníky. Současné i...

Zeman kritizoval. Radního, jenž vyzval k jeho zabití, měla ODS vyloučit

Prezident Miloš Zeman a majitel televize Barrandov Jaromír Soukup při pořadu...

Prezident Zeman kritizoval Občanskou demokratickou stranu za to, že ze svých řad nevyloučila radního Jesenice u Prahy...

Najdete na iDNES.cz