Střeží už 100 let. Hradní stráž připomněla výročí slavnostním nástupem

  • 19
Hradní stráž v pátek slaví 100 let své existence. Její příslušníci připomínají modelky, když ve výrazných barevných uniformách pochodují po přehlídkovém mole, kterým je pro ně Hrad. Ale už několikrát během své stoleté historie tito vojáci vyměnili parádní uniformy za ty polní a místo čepic na hlavy nasadili ocelové přilby. Ale jen jednou museli její příslušníci skutečně bojovat.

Po smrti posledního korunovaného českého krále Ferdinanda I. Pražský hrad osiřel. Přestal být sídlem panovníka a spolu s ním v 80. letech 19. století zmizela i císařská garda. Gardisty nahradila pravidelná armáda, kterou s vyhlášením republiky vystřídali sokolové a příslušníci Střelecké jednoty.

Před sto lety, 7. prosince 1918, byla nařízením velitelství branné moci zřízena pro ochranu Pražského hradu pěší setnina pražského 28. pěšího pluku. „Jednalo se o vůbec první vojenskou jednotku, určenou přímo ke střežení Pražského hradu,“ potvrzuje Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu. 

Později ji vystřídali legionáři, kteří bojovali na straně Dohody v Rusku, Itálii a Francii. Ti vytvořili profesionální jednotku Hradní stráže, která v roce 1922 čítala zhruba dvě stovky mužů. Postupně vznikaly i slavnostní ceremoniály, jejichž autorem byl prezidentský ceremoniář Jiří Guth-Jarkovský, které s malými úpravami platí dodnes.

Tři různé stejnokroje pro stejnou jednotku

Dlouhá léta se řešilo, co mají mít příslušníci Hradní stráže na sobě. Teprve v roce 1928 souhlasilo ministerstvo obrany s tím, aby Hradní stráž používala historické uniformy československých legionářů z francouzské, italské a ruské fronty. „Hradní stráž tehdy měla tři čety a každá měla jeden druh stejnokroje,“ popisuje Špitálník.

Poprvé se tak stalo 28. října 1929 u příležitosti oslav založení republiky a tento stav trval až do květnové mobilizace v roce 1938. Stráž nehlídala jen areál Hradu a zámek Lány jako dnes, střežila i zámek v Topoľčiankách na Slovensku, kam Masaryk pravidelně zajížděl na léto, a prezidenta hlídala i na jeho cestách. 

„Doprovázeli prezidentskou standartu,“ popisuje Špitálník. I tehdy platila přísná nařízení týkající se příslušníků Hradní stráže. Museli být reprezentativního vzhledu a vojenského vystupování. Většinou šlo o třicátníky či čtyřicátníky, mnohdy se zkušeností se službou v legiích. „Museli umět podat i informaci turistům, reprezentativně odpovědět, případně jim i poradit,“ dodává Špitálník.

Hradní stráž má i své psovody, prezidenta chrání s ovčáky

Konec 1. republiky přinesl i první bojovou pohotovost. V září 1938 odložila stráž legionářské uniformy a převlékla se do polních uniforem. K jejich bojovému nasazení však nedošlo.

Za protektorátu byla stráž zrušena, legionářská tradice zapomenuta, čs. armáda se změnila na Vládní vojsko. A právě jeho 1. prapor byl určen na střežení sídla protektorátního prezidenta. Němci ale českým vojákům nedůvěřovali. „Hlídali jen III. hradní nádvoří s katedrálou, u bran Hradu hlídkoval wehrmacht a příležitostně i jednotky SS,“ popisuje Špitálník. V květnových dnech se také poprvé a naposledy zapojila stráž do bojů, její příslušníci bojovali na barikádách při Pražském povstání.

Hlídali i prezidenta Beneše v exilu

Za 2. světové války existovaly Hradní stráže dokonce dvě. Kromě 1. praporu Vládního vojska měl svou stráž i prezident v exilu Edvard Beneš. Ta se po jeho návratu do Československa ujímá i střežení Hradu. „Brány Hradu tehdy střežili její příslušníci v britských battledressech,“ popisuje Špitálník. Hradní stráž se tehdy doplňovala z příslušníků zahraničních jednotek, ale poprvé do jejích řad přicházejí i první branci.

Velké změny přicházejí se začátkem totality. Vojáci dostávají uniformy po sovětském vzoru a jednotka se dostává pod velení ministerstva vnitra. V srpnu 1968 opět přichází bojová pohotovost, ale nakonec Hrad se zbraní v ruce nebrání.

Poslední změna přišla v roce 1990. Zelené uniformy nahradily známé modré podle návrhu oscarového výtvarníka Theodora Pištěka. „Tyto uniformy se udržely nejdéle, už skoro 30 let,“ popisuje Špitálník. V současnosti má stráž zhruba 650 osob, a dokonce v ní slouží i několik žen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video