Rozezlení horníci vzali ztečí prázdnou budovu OKD, rozbili okno a dveře

  15:15aktualizováno  17:16
V Ostravě proběhl jeden z největších protestů havířů v historii dobývání uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Zhruba dva a půl tisíce horníků protestovaly proti chmurné budoucnosti, snižování mezd a uzavření Dolu Paskov. Po oficiálním konci několik desítek z nich vtrhlo do budovy bývalého ředitelství a zastavili je až policejní těžkooděnci.

Několik desítek lidí vtrhlo do budovy bývalého ředitelství OKD na Prokešově náměstí, objekt ale sami opustili poté, co se na místě objevili policejní těžkooděnci.

"Přibližně třicet protestujících horníků se chtělo dostat do budovy bývalého ředitelství OKD. Nyní stojí ve vchodě před turnikety, za turnikety jsou policejní těžkooděnci a brání jim ve vstupu," hlásil v půl páté z místa reportér MF DNES. Někdo na budovu hodil kámen a rozbil okno.

Rozezlení havíři uvnitř bývalého ředitelství OKD rozbili vchodové dveře, okno,...

Rozezlení havíři uvnitř bývalého ředitelství OKD rozbili vchodové dveře, okno, turniket a skleněný stůl. (17. září 2013)

Mluvčí OKD Marek Síbrt, který původně za firmu přebíral výzvu demonstrantů, utekl před rozezleným davem. Jednu hornickou ránu při uklidňování spolupracovníků schytal i šéf odborů Jaromír Pytlík. "Nic to není, za pár dnů to ani neucítím," komentoval.

Situace se velmi rychle opět zklidnila. "Přispěla tomu jak komunikace odborářů, tak antikonfliktního týmu a současně přítomnost policistů speciální pořádkové jednotky. Situace byla stabilizována, k zákroku těžkooděnců nedošlo," uvedla mluvčí policie Moravskoslezského kraje Gabriela Holčáková.

Na místě zůstaly kromě okna rozbité i vstupní dveře, poškozeny jsou zřejmě také turnikety.

"Je mi líto, jak naše akce skončila, ale horníci jsou zoufalí. Původně jsme chtěli jen položit pomyslnou rakev horníka a předat výzvu. Část lidí to ale ve vypjaté situaci nezvládla," řekl šéf odborů OKD Pytlík. Škoda půjde do tisíců korun. "Vše samozřejmě zaplatíme," dodal odborář.

Horníci vyzývali Bakalu, aby vrátil vydělané miliardy do firmy

Demonstrace začala ve tři hodiny na parkovišti pod fotbalovým stadionem Bazaly. Podle policejních odhadů se zde sešlo 2500 lidí. Průvod pak přešel po Českobratrské ulici a zamířil na Prokešovo náměstí, tedy před ostravský magistrát a ještě nedávno ředitelství OKD.

Budova je však prázdná, protože firma v rámci úspor přestěhovala veškerou administrativu z pronajaté drahé budovy do areálu Dolu Darkov v Karviné.

Dramatické Zdař bůh

Horníci měli transparenty, na kterých vyzývali jednoho z majitelů OKD, miliardáře Zdeňka Bakalu, aby do firmy vrátil miliardy korun, které v předchozích letech na uhlí vydělal a odvedl jinam, nebo nehospodárně investoval.

"Je tu určitě více než tři tisíce lidí. Pískají, skandují hesla jako 'Bakala ven' a 'Vraťte nám OKD'," hlásil reportér na začátku demonstrace. Po třetí hodině se horníci dali do pohybu a průvod šel na Prokešovo náměstí.

O půl čtvrté na náměstí začaly projevy. "Odboráři popisují vyjednávání s vedením firmy. Prý si už nenechají vzít ani korunu a žádný důl nedají," popsal reportér.

Hornictví je v krizi, proto se odbory bouří

Demonstraci svolaly hornické odbory poté, co ztroskotalo vyjednávání s vedením OKD o nové kolektivní smlouvě. Odboráři jsou ochotni připustit snížení mezd o sedm procent, kdežto manažeři žádají snížení personálních nákladů o dvacet procent.

Několikeré vyjednávání skončilo krachem, poslední možností je oslovení nezávislého zprostředkovatele. Ani pak ale není jisté, jestli se znesvářené strany dohodnou.

Vláda chystá pro Ostravsko ekonomický záchranný plán

"Nezbývá nám nic jiného, než se pořádně nahlas ozvat. Hornictví je v krizi, hrozí propouštění tisíců lidí a sociální bouře," uvedl předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

I přes nepříznivé počasí se přišlo ozvat kolem tří tisíc lidí. Jen z Dolu Paskov, který by měl být na konci příštího roku uzavřen, prý odborářské autobusy dovezly více než pět stovek nespokojených horníků. Další přijeli auty.

Těžba stojí víc, než se vydělá za prodané uhlí

"Respektujeme právo odborů na vyjádření vlastního postoje. Nicméně podle našeho názoru dosud nebyly vyčerpány všechny možnosti jednání," reagoval mluvčí OKD Marek Síbrt a dodal: "Mrzí nás, že demonstrace je naplánovaná právě na den, kdy v Amsterdamu jedná představenstvo naší mateřské společnosti NWR a v Ostravě nebude přítomná část managementu OKD."

Těžební průmysl prochází krizí. V Austrálii se podařilo obnovit provoz před několika lety zatopených dolů, v USA je boom těžby břidlicového plynu, což vedlo k prudkému snížení cen uhlí. OKD uvádí, že náklady na těžbu tuny uhlí jsou nyní vyšší, než kolik získají za její prodej. Mateřská společnost NWR prodělala za letošní první pololetí deset miliard korun.

Odbory naopak říkají, že v uplynulých letech, kdy byla cena uhlí na rekordní výši, vydělali majitelé desítky miliard korun, které by nyní měli vrátit do firmy. A například v Paskově leží pod zemí ještě miliony tun kvalitního černého uhlí, přičemž po uzavření dolu se ještě nikdy nestalo, že by byla těžba obnovena.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Že Milion chvilek vedou dva budoucí kněží? Pak Bůh s námi, říkal Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Jeden bonmot za druhým, ale i náznaky drobných urážek. Tak vypadají setkání prezidenta Miloše Zemana s obyvateli měst a...

Stát svěřuje děti násilníkům. Případ týraných vnoučat odhalil díru v zákoně

Pohřešovaná Valerie (vlevo) a její obviněná babička Soňa K. u soudu 4. 3. 2019

Jednašedesátiletá Soňa K., která stojí před soudem kvůli drastickému týrání vnoučat, z nichž jedno se navíc už dlouho...

Po největší demonstraci je tu pokus povalit vládu. Druhý za necelý rok

Menšinová vláda Andreje Babiše získala důvěru (12. července 2018)

Vláda Andreje Babiše bude ve Sněmovně podruhé za necelý rok čelit pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Jen tři dny...

Najdete na iDNES.cz