Rozezlení horníci vzali ztečí prázdnou budovu OKD, rozbili okno a dveře

  15:15aktualizováno  17:16
V Ostravě proběhl jeden z největších protestů havířů v historii dobývání uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Zhruba dva a půl tisíce horníků protestovaly proti chmurné budoucnosti, snižování mezd a uzavření Dolu Paskov. Po oficiálním konci několik desítek z nich vtrhlo do budovy bývalého ředitelství a zastavili je až policejní těžkooděnci.

Několik desítek lidí vtrhlo do budovy bývalého ředitelství OKD na Prokešově náměstí, objekt ale sami opustili poté, co se na místě objevili policejní těžkooděnci.

"Přibližně třicet protestujících horníků se chtělo dostat do budovy bývalého ředitelství OKD. Nyní stojí ve vchodě před turnikety, za turnikety jsou policejní těžkooděnci a brání jim ve vstupu," hlásil v půl páté z místa reportér MF DNES. Někdo na budovu hodil kámen a rozbil okno.

Rozezlení havíři uvnitř bývalého ředitelství OKD rozbili vchodové dveře, okno,...

Rozezlení havíři uvnitř bývalého ředitelství OKD rozbili vchodové dveře, okno, turniket a skleněný stůl. (17. září 2013)

Mluvčí OKD Marek Síbrt, který původně za firmu přebíral výzvu demonstrantů, utekl před rozezleným davem. Jednu hornickou ránu při uklidňování spolupracovníků schytal i šéf odborů Jaromír Pytlík. "Nic to není, za pár dnů to ani neucítím," komentoval.

Situace se velmi rychle opět zklidnila. "Přispěla tomu jak komunikace odborářů, tak antikonfliktního týmu a současně přítomnost policistů speciální pořádkové jednotky. Situace byla stabilizována, k zákroku těžkooděnců nedošlo," uvedla mluvčí policie Moravskoslezského kraje Gabriela Holčáková.

Na místě zůstaly kromě okna rozbité i vstupní dveře, poškozeny jsou zřejmě také turnikety.

"Je mi líto, jak naše akce skončila, ale horníci jsou zoufalí. Původně jsme chtěli jen položit pomyslnou rakev horníka a předat výzvu. Část lidí to ale ve vypjaté situaci nezvládla," řekl šéf odborů OKD Pytlík. Škoda půjde do tisíců korun. "Vše samozřejmě zaplatíme," dodal odborář.

Horníci vyzývali Bakalu, aby vrátil vydělané miliardy do firmy

Demonstrace začala ve tři hodiny na parkovišti pod fotbalovým stadionem Bazaly. Podle policejních odhadů se zde sešlo 2500 lidí. Průvod pak přešel po Českobratrské ulici a zamířil na Prokešovo náměstí, tedy před ostravský magistrát a ještě nedávno ředitelství OKD.

Budova je však prázdná, protože firma v rámci úspor přestěhovala veškerou administrativu z pronajaté drahé budovy do areálu Dolu Darkov v Karviné.

Dramatické Zdař bůh

Horníci měli transparenty, na kterých vyzývali jednoho z majitelů OKD, miliardáře Zdeňka Bakalu, aby do firmy vrátil miliardy korun, které v předchozích letech na uhlí vydělal a odvedl jinam, nebo nehospodárně investoval.

"Je tu určitě více než tři tisíce lidí. Pískají, skandují hesla jako 'Bakala ven' a 'Vraťte nám OKD'," hlásil reportér na začátku demonstrace. Po třetí hodině se horníci dali do pohybu a průvod šel na Prokešovo náměstí.

O půl čtvrté na náměstí začaly projevy. "Odboráři popisují vyjednávání s vedením firmy. Prý si už nenechají vzít ani korunu a žádný důl nedají," popsal reportér.

Hornictví je v krizi, proto se odbory bouří

Demonstraci svolaly hornické odbory poté, co ztroskotalo vyjednávání s vedením OKD o nové kolektivní smlouvě. Odboráři jsou ochotni připustit snížení mezd o sedm procent, kdežto manažeři žádají snížení personálních nákladů o dvacet procent.

Několikeré vyjednávání skončilo krachem, poslední možností je oslovení nezávislého zprostředkovatele. Ani pak ale není jisté, jestli se znesvářené strany dohodnou.

Vláda chystá pro Ostravsko ekonomický záchranný plán

"Nezbývá nám nic jiného, než se pořádně nahlas ozvat. Hornictví je v krizi, hrozí propouštění tisíců lidí a sociální bouře," uvedl předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

I přes nepříznivé počasí se přišlo ozvat kolem tří tisíc lidí. Jen z Dolu Paskov, který by měl být na konci příštího roku uzavřen, prý odborářské autobusy dovezly více než pět stovek nespokojených horníků. Další přijeli auty.

Těžba stojí víc, než se vydělá za prodané uhlí

"Respektujeme právo odborů na vyjádření vlastního postoje. Nicméně podle našeho názoru dosud nebyly vyčerpány všechny možnosti jednání," reagoval mluvčí OKD Marek Síbrt a dodal: "Mrzí nás, že demonstrace je naplánovaná právě na den, kdy v Amsterdamu jedná představenstvo naší mateřské společnosti NWR a v Ostravě nebude přítomná část managementu OKD."

Těžební průmysl prochází krizí. V Austrálii se podařilo obnovit provoz před několika lety zatopených dolů, v USA je boom těžby břidlicového plynu, což vedlo k prudkému snížení cen uhlí. OKD uvádí, že náklady na těžbu tuny uhlí jsou nyní vyšší, než kolik získají za její prodej. Mateřská společnost NWR prodělala za letošní první pololetí deset miliard korun.

Odbory naopak říkají, že v uplynulých letech, kdy byla cena uhlí na rekordní výši, vydělali majitelé desítky miliard korun, které by nyní měli vrátit do firmy. A například v Paskově leží pod zemí ještě miliony tun kvalitního černého uhlí, přičemž po uzavření dolu se ještě nikdy nestalo, že by byla těžba obnovena.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje, vyhlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš na volebním sněmu hnutí ANO

Vládní hnutí ANO volí v neděli své nové vedení. „Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje,“ prohlásil premiér...

V těhotenství lze očkovat, lékaři doporučují proti černému kašli a chřipce

Ilustrační snímek

Navzdory mýtům, že v těhotenství se nedá očkovat, opak je pravdou. Vakcinace nastávající matky proti černému kašli může...

Babiš znovu vede ANO. 13 delegátů bylo proti, 19 se zdrželo hlasování

Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér Andrej Babiš vede znovu hnutí ANO. Neměl při volbě protikandidáta. Dostal 206 hlasů, 13 delegátů bylo proti, 19...

Najdete na iDNES.cz