Vláda se děsí katastrofy na Ostravsku, chystá záchranný plán

  5:01aktualizováno  5:01
Vláda chystá plán, jak zabránit sociální katastrofě na Ostravsku. V regionu, kde je dlouhodobě rekordní nezaměstnanost, nyní hrozí další velké propouštění. O práci by mohlo přijít až 71 tisíc lidí. Vláda proto navrhuje snížení cen elektřiny pro obří firmy i státní pomoc OKD.

Na Ostravsku, které se dlouhodobě potýká s nezaměstnaností, hrozí ztráta zaměstnání dalším tisícům lidí. (ilustrační snímek) | foto: OKD

Snížení cen elektřiny pro největší české průmyslové podniky, "zestátnění" krachujícího Dolu Paskov, což by státní kasu mohlo vyjít až na šest miliard korun, nebo odložení povinných investic do ekologie, aby se firmám v Moravskoslezském kraji dočasně ulevilo a neodtékaly z nich teď tolik potřebné peníze.

Plán na odvrácení sociální katastrofy Čtěte v pátek, 13. 9.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

To jsou některé z návrhů, které mají předejít úpadku Moravskoslezského kraje. Ten je na pokraji propasti a jeho pád by mohl přerůst až v 71 tisíc nových nezaměstnaných. To by pro region s dlouhodobě vysokou nezaměstnaností byla tvrdá rána (více o propouštění na Ostravsku čtěte zde).

Návrhy z dílny ministerstva průmyslu a krizové skupiny pro řešení situace v kraji, které MF DNES získala, se už od příštího týdne začne zabývat vláda. Rozbuškou celé situace je gradující napětí kolem Dolu Paskov, jenž patří černouhelné společnosti OKD, v níž má nepřímo podíl také miliardář Zdeněk Bakala. OKD uvažuje o zavření prodělečného dolu, což by v příštím roce  poslalo na úřad práce 2 500 lidí. Jenže s úpadkem navázaných profesí by číslo záhy vyletělo o dalších pět tisíc.

Doly, hutě, pak ocelárny

OKD má finanční problémy kvůli nízkým cenám uhlí, což způsobila evropská recese i levné dovozy z USA. Spolu s touto firmou ovšem trpí i další průmysloví obři v regionu, závislí na vývoji ekonomiky.

Vládní materiál s variantou zavření Dolu Paskov počítá jako s reálnou, zároveň ovšem propočítal i katastrofickou variantu, při níž by padlo celé OKD, z Česka by odešly hutě ArcelorMittal a skončil by také výrobce oceli Evraz. Výpověď by pak dostalo dohromady neuvěřitelných 71 tisíc lidí.

Vláda chce co nejdřív takovému scénáři předejít nebo alespoň vybrat vhodnou variantu řešení z několika odborných návrhů. Na stole tak bude mít například významné snížení výše příspěvku na obnovitelné zdroje energie pro velké odběratele, a to k hranici 150 až 200 korun za MWh od přespříštího roku. Firmám by to zlevnilo elektřinu, dnes je příspěvek více než dvojnásobný. Pochopitelně by to znamenalo velké náklady pro státní rozpočet.

Materiál také dává dvě varianty řešení situace na Dolu Paskov. Jedna počítá se zapojením státu, druhá s tím, že krizi vyřeší samo OKD (více čtěte zde). "Hlavní varianta je, že to musí řešit vlastník," říká ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala s tím, že se ještě propočítávají různé varianty řešení situace.

"Současní vlastníci vydělali na OKD desítky miliard, snad si něco nechali na horší časy, to je snad běžná praxe," dodal ministr. Horníci by zásah státu přivítali.

Návrhy na záchranu Ostravska dostane vláda na stůl příští týden. "Je všeobecná snaha najít řešení ještě za mandátu této vlády nebo alespoň vypracovat možnou variantu řešení," uvedl Jan Hrubeš, mluvčí vlády Jiřího Rusnoka. V jeho realizaci by po volbách pokračovala vláda nová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

EU může zakázat v Česku nejpoužívanější insekticid. Může poškodit mozek

Ilustrační snímek

Po glyfosátech hrozí v Evropské unii zákaz další látky, hojně aplikované zemědělci. Na indexu hlídačů bezpečnosti...

Letecké linky mezi Českem a Ruskem budou pokračovat bez omezení

Letoun Suchoj SSJ-100 společnosti Aeroflot (30. dubna 2019)

Letecké úřady Česka a Ruska se v pátek dohodly na tom, že letecký provoz mezi oběma zeměmi bude fungovat bez omezení....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz