Hejtmanka Emmerová zaměstnává partnera. Výběrovým řízením neprošel

  3:08aktualizováno  3:08
Z pokladny plzeňského hejtmanství už odtekly statisíce do kapes různých poradců a nových asistentů. Horší je to, že někteří jsou blízkými lidmi politiků jako například Milady Emmerové. Kraj se rozrostl od nástupu socialistů nejméně o padesát lidí, což je více než desetina zaměstnanců. A to i navzdory tomu, že se sociální demokraté po nástupu dušovali, že začnou personálním auditem a úsporami.

Hejtmanka Milada Emmerová zaměstnává na úřadě svého partnera. Žádným výběrovým řízení projít nemusel. | foto: Václav PancerMF DNES

Například hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová zaměstnává jako poradce svého blízkého přítele Františka Jiravu. Ona sama o něm říká, že to není její partner, že společně nehospodaří. Prý ji pouze doprovází na některé akce. Ale v sociální demokracii jsou považováni za oficiální pár.

Podle Katariny Oboňové z Transparency International (organizace, která upozorňuje na různé formy korupce) by se měla na tyto funkce vypisovat výběrová řízení, aby se ze hry o státní peníze nevyřadili schopní. Tím Jirava neprošel.

"Dosazování příbuzných a známých do funkcí je odborníky považováno za druh korupčního jednání, které je společensky nepřijatelné. Hrozí totiž, že politici očekávají, že se známí budou chovat tak, jak oni budou chtít, a službu nějak oplatí," dodala Oboňová.

S poradcem na stejné vlně

Hejtmanka a bývalá ministryně zdravotnictví se hájí poněkud zvláštním způsobem. Potřebuje prý poradce, se kterým je v otázkách zdravotnictví "na stejné vlně". "Já bych jiného poradce mít nemohla," podotkla. Podle ní by výběrové řízení tuto funkci ponižovalo, protože poradce je odborník, jehož kvality jsou předem známy. Hejtmanka uvedla, že výdělek poradců na krajském úřadě se pohybuje od patnácti do třiceti tisíc měsíčně.

Radní pro kulturu Václav Koubík zase zaměstnal dceru nejvyššího muže ČSSD v Plzeňském kraji a poslance Václava Votavy. Opět bez výběrového řízení. "Vybírat asistentku ze skupiny úplně cizích lidí, to mi nepřipadá vhodné. To je pozice založená na důvěře," argumentuje radní.

"Když kraj ovládla levice, je jasné, že se objevila celá řada lidí, které chtějí zaměstnat, my jsme proti personálnímu bobtnání úřadu vystoupili na zastupitelstvu. Ale to je jediné, co můžeme dělat," uvedl bývalý krajský radní Vladislav Vilímec (ODS).

Podobně jako v Plzni postupuje v Olomouckém kraji hejtman Martin Tesařík, který i když má k dispozici spoustu úředníků, zaměstnává i své osobní poradce, které desetitisícovými částkami platí kraj z veřejných peněz. Jde o bývalé politiky a známé z ČSSD, kteří mu radí například ohledně investic, cestovního ruchu nebo letiště v Přerově.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz