Hejtman vyzval k záchraně nemocnic, třeba na Silvestra

  11:47aktualizováno  16:43
Kvůli liknavosti ministerstva nebudou mít od neděle čtyři páteřní nemocnice ve Středočeském kraji smlouvu s VZP, tvrdí hejtman Petr Bendl. Zařízení budou poskytovat jen akutní péči, další výkony musí 700 tisíc pacientů podle Bendla absolvovat jinde. Je to nesmysl, oponuje ministr Rath.

Někteří z nich se možná kvůli dlouhým čekacím dobám v jiných nemocnicích operace ani nedožijí, obává se mluvčí kraje Martin Kupka.

Středočeský hejtman Petr Bendl tvrdí, že za vším stojí liknavost ministerstva zdravotnictví. Nucený správce VZP Antonín Pečenka vydal příkaz, který znemožňuje od 1. 1. 2006 prodloužit smlouvy mezi VZP a nemocnicemi v Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi a v Benešově.

Ministerstvo pro to má jediný důvod: dosud se neuskutečnilo výběrové řízení na ústavní péči. Nemocnice přitom žádost o podaly včas. Výběrové řízení mělo proběhnout 5. prosince, ale podle Bendla ministerstvo termín zrušilo.

S premiérem se sejdu třeba na Silvestra o půlnoci
Na otázku iDNES, proč kraj nezačal jednat ihned, jakmile se dozvěděl o zrušení termínu 5. prosince, odpověděl hejtman Petr Bendl výčtem všech kroků, které údajně podnikl.

"Když jsem se to dozvěděl, začal jsem shánět ředitele odboru pana Šrota, který má výběrová řízení na starosti. Dovolal jsem se mu, slíbil mi informace o dalším postupu. Neozval se. Když jsem mu pak znovu volal, nezvedal telefon nebo se nechal zapírat," líčí Petr Bendl iDNES svoji anabázi.

"Svolal jsem kvůli tomu tiskovou konferenci, jednal jsem s VZP, ale ta nemůže prodloužit smlouvu bez bumážky od ministerstva, které ve výběrovém řízení schválí další fungování nemocnice."

Petr Bendl chtěl ještě v pátek kontaktovat premiéra Paroubka, který se rekreuje s rodinou na horách.

"To je mi jedno, že je na horách, já jsem přijel taky z hor. Sedm set tisíc lidí není málo, snad mu nejsou ukradení. Chci, aby svolal výběrové řízení on, když to neudělal jeho ministr nebo ministrův náměstek, který je zároveň správcem VZP. Sejdu se s ním třeba na Silvestra o půlnoci," dodal Bendl.

Někteří pacienti se možná operace nedožijí
Pokud k výběrovému řízení nakonec nedojde, budou čtyři nemocnice poskytovat od Nového roku jen akutní péči. Kvůli dalším plánovaným výkonům, vyšetřením, hospitalizacím a operacím tak budou muset pacienti do jiných nemocnic.

"Není možné vyloučit, že někteří z nich se vinou rozhodnutí nuceného správce VZP potřebné operace nedožijí. Má-li toto být jedno z dalších úsporných opatření pana ministra, jak snížit náklady na zdravotní péči, pak není co dodat," píše v tiskové zprávě mluvčí kraje.

Podle hejtmana budou muset pacienti hledat útočiště hlavně v pražských nemocnicích, ty však podle něj nemají dostatečnou kapacitu. Zásadní omezení péče nemocnic se týká 727.503 pojištěnců VZP ze Středočeského kraje.

Navíc jsou v těchto nemocnicích také některá specializovaná oddělení, a to jediná v kraji. Jde o oddělení ORL, dětskou chirurgii a kožní.

Paroubek a Rath: Hejtman šíří poplašné zprávy

Ministr zdravotnictví David Rath prohlásil na tiskové konferenci, že péče pacientům ve středočeských nemocnicích zůstane po Novém roce zachována. Odmítl hejtmanovo prohlášení a uvedl, že zvažuje podat na Petra Bendla trestní oznámení za šíření poplašné zprávy.

"Je to ukázka předvolební kampaně ODS," uvedl ministr. Podle Ratha mohou zdravotnická zařízení fungovat dál podle dočasných smluv s pojišťovnou, na přelomu ledna a února se vypíší nová výběrová řízení.

Podobně se ke slovům hejtmana vyjádřil v prohlášení také premiér Paroubek. "Považuji za zcela skandální, když hejtman Bendl takovým způsobem šíří neodůvodněnou paniku," napsal premiér, pro občany se podle něj nic nemění.

Za "chaos" prý může především hejtman Bendl a ODS a také ředitelka VZP Musílková, která "postupovala zcela v rozporu se zákonem a navíc svoji abdikací – neabdikací cíleně blokuje řízení VZP." Výzvu hejtmana považuje premiér za bezpředmětnou.

"Nikdo se ode mě nedočká situace, kdy bych si bral pacienty jako rukojmí. Řešení situace ve zdravotnictví beru velmi vážně a je jednou z mých klíčových priorit. Na místě jsou ale věcná řešení a nikoliv předvolební výkřiky, které produkuje hejtman Bendl," dodal Paroubek. 
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vinobraní zalilo slunce, do Znojma dorazilo 85 tisíc lidí

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském...

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském vinobraní, si užívali lidé na slavnostech...

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Vláda schválila rozpočet se schodkem 40 miliard, prezident ho podpoří

Prezident Miloš Zeman (vlevo) přišel na jednání vlády o státním rozpočtu....

Vláda za účasti prezidenta Miloše Zemana schválila návrh státního rozpočtu na rok 2020 se schodkem 40 miliard korun....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz