Požár hotelu a děti vypadlé z okna. Nejdramatičtější příběhy záchranářů 2018

  12:00aktualizováno  12:00
Hasiči se vloni utkali s dvaceti tisíci požáry. Denně se vrhají do plamenů a stejně jako zdravotníci a policisté zpravidla každý den spoluvytvářejí příběhy o záchraně života. Redaktoři MF DNES připravili několik z nich, které v roce 2018 vynikly.

Škody, které oheň napáchal, jsou obrovské. O to obtížnější byl pro hasiče i samotný zásah. (20. ledna 2018) | foto: Hasičský záchranný sbor Praha

Recepční luxusního hotelu Eurostars David v centru Prahy si všimne kouře linoucího se z klimatizace. Volá hasiče na tísňovou linku 150. Je minuta po osmnácté hodině, 20. ledna 2018. Ani ona, ani operační důstojník v tu chvíli ještě netuší, jaké peklo se v historické budově během okamžiku odehraje. A jak náročný večer všechny zúčastněné čeká. Během pěti minut je na místě první jednotka. 

Hasičům je hned jasné, že to nebude žádná banalita. Kouř už se totiž valí z mnoha oken pětipatrového hotelu v Náplavní ulici, lidé křičí o pomoc, někteří balancují na římsách, tlačí se na parapetech oken. V průjezdu lze vidět mohutné plameny z recepce. 

Voják zachránil život už dvakrát

Cyklista, jenž havaroval 5. listopadu v Žamberku, měl štěstí, že byl poblíž vojenský policista Martin Komló. Muži chtěl sice pomoct jiný svědek, jenže jeho neodborná pomoc mu mohla způsobit poranění míchy. Komló si toho včas všiml a zraněnému sám přispěchal na pomoc a udržoval jej při vědomí do příjezdu sanitky. Nebylo to poprvé, co Komló někomu zachránil život. V roce 2017 při Dnech NATO v centru Ostravy poskytl první pomoc muži, který upadl do bezvědomí. Ostatní kolemjdoucí dělali, že se nic neděje

Velitel zásahu rozdělí muže do tří skupin. První se vydá po žebřících na záchranu lidí, druhá s hadicemi útočí na plameny v recepci a třetí má za úkol zachránit uvězněné hosty vnitřkem budovy. Nutné posily jsou na místě během chvilky. 

Uvnitř panuje zmatek. Hasiči zjišťují, že z boční strany hotelu plameny a kouř přímo ohrožují zhruba 12 lidí. V oknech ve čtvrtém patře se pět zoufalých hostů sotva drží, aby nespadli na dlažbu ulice. Hasiči za sklem dalších oken spatří lidi, kteří se v hustém kouři snaží nahmatat kličky, aby se dostali ke vzduchu. Okamžitě jim je poslána pomoc. Během dvanácti minut všechny z oken evakuují do bezpečí. 

Fotogalerie

Muži se dostanou do dvora budovy, která má tvar písmene U. Hoří zde automobil, vlevo od vchodu sedí na parapetu ve druhém patře dalších několik lidí. Nad nimi šlehají do vnitrobloku plameny z oken. 

Dostal ženu ven z hořícího auta

Kladenský policista Michal Kasl se 4. dubna vracel večer domů, když si všiml nehody tří aut. Přestože nebyl ve službě, okamžitě zastavil a oblékl si reflexní vestu. Jedno z nabouraných aut začalo hořet a vnitřek vozidla se zaplňoval kouřem. V autě zůstala žena v bezvědomí. Policista se pokusil otevřít dveře, avšak ani jedny nešly. Rozbil tedy okénko zadních dveří a zevnitř je otevřel. Zaklíněnou ženu opatrně vytáhl ven a zajistil jí životní funkce. Po chvíli mu přišla na pomoc zdravotní sestra, která taktéž jela kolem místa nehody. Společně hlídali stav zraněné až do příjezdu záchranářů.

„Proboha, kolik je v tomhle domě lidí?“ děsí se hasiči. Do této chvíle se k nim nikdo z personálu nenahlásil. Počet hostů je tak neznámý. Může jich však být až 180. Taková je totiž kapacita hotelu. 

Boj na hořícím schodišti

Hasiči se díky proudům vody dostanou k hotelové recepci, kterou skrývá oslepující zář zuřících plamenů. Žár je neskutečný. Hoří také dřevěné schodiště. A to až ke stropu ve třetím patře. Jako by se celé proměnilo v až patnáct metrů vysoký plamen. 

Průzkumná skupina mimo jiné vybavená termokamerou se probojovává skrz oheň a postupuje již značně poškozeným schodištěm nahoru. Za ní se šikují další hasiči, kteří prohledávají jednotlivé pokoje. Pátrání komplikuje hustý temný kouř, který se rozšířil ventilací na toaletách. 

Šest lidí v bezvědomí

Minuty ubíhají. Šance na záchranu dalších lidí rychle klesá. To už s ohněm bojuje 120 pražských hasičů. A pak jedna z průzkumných skupin nachází prvního člověka. Leží na schodišti. Je v bezvědomí. Pak se objevují další těla. Ve výtahu, v pokojích i na toaletách. Celkem šest osob. 

Hasiči je s námahou vynášejí na ulici, kde se jim zdravotníci snaží zachránit život. „Po hodinové resuscitaci se podařilo obnovit životní funkce čtyř osob a v kritickém stavu byly převezeny do nemocnic, kde ještě ten večer zemřela další osoba a druhý den ráno podlehla zranění čtvrtá,“ vypočítává smutnou bilanci Radek Svatošzpražského Hasičského záchranného sboru. 

Záchrana dvou dětí, které vypadly z okna

Brněnské sídliště Bystrc, pátek 29. června. Krátce po poledni tu z okna v 8. patře vypadne šestnáctiměsíční holčička. První přijedou policisté. „Když jsme přijeli, byla tam holčička v bezvědomí. Zahájili jsme resuscitaci, poskytli první pomoc až do příjezdu záchranky,“ popisoval jeden ze zasahujících policistů Tomáš Slezák. Dívenku si po příjezdu okamžitě přebírají zdravotníci. Na místě jsou celkem čtyři záchranáři. Děvčátko odvážejí do nemocnice.

Zdravotníci v tu chvíli netuší, že se kvůli téměř identickému důvodu a takřka na stejném místě zanedlouho s policisty opět uvidí. Přibližně o čtyři hodiny později totiž vypadne z okna 5. patra v téže čtvrti další dívenka. A na místě zasahuje stejná posádka zdravotníků jako v prvním případě. A náhodou i stejná policejní hlídka. Tříletá holčička je tentokrát naštěstí při vědomí. Díky policistům a zdravotníkům, kteří tehdy v Bystrci tak pohotově zasáhli, děti pád přežily (více informací zde).

Čtyři hosty, kteří dosud vědomí neztratili, hasiči odvádějí v ochranných, tzv. vyváděcích kuklách ven. Mezitím část schodiště kolabuje. Jeden hasič se jím propadá z výšky prvního patra. Druhý pak ještě o podlaží výš. Oba se zraní. Požár hotelu David je uhašen za pouhých 41 minut. Následky jsou však hrozivé. Tragédii nepřežije pět cizinců. Čtyřem přitom bylo jen kolem dvaceti let.

Poslední obětí je dvaaosmdesátiletý muž. Zemře v nemocnici o dva měsíce později. Podle vyšetřovatelů je stálo život buď to, že nastoupili do výtahu, nebo že se vydali do zakouřených chodeb. Ti, kteří se zavřeli v pokojích, vytáhli skrz okna. Hasičům tak za život vděčí celkem 39 lidí. 

Vyšetřovatelé zjistí, že hořet začalo na dvoře hotelu pravděpodobně od nedopalku cigarety. Oheň by za normálních okolností zastavily speciální dveře, ale zaměstnanci je nechávali otevřené. Odtud se požár rozšířil do recepce obložené snadno hořlavým dřevem. Pak už bylo na rychlé uhašení pozdě.

Vypnutý alarm. Rušil hosty

„Zjistili jsme, že v hotelu byla porušena téměř veškerá bezpečnostní opatření jako mechanické zabezpečení objektu a varování před požárem,“ sdělil před nedávnem policejní vyšetřovatel Jiří Zábrodský. Hotel měl vypnutý bezpečností systém, který by jinak zvukově upozornil na požár a zapnul odvětrávání. Podle vyšetřovatele byl vypnut schválně, protože rušil hosty. 

Policie stíhá dva pracovníky hotelu, kteří byli za bezpečnost zodpovědní. Jsou podezřelí ze zločinu obecného ohrožení s následkem smrti a hrozí jim tři až deset let vězení.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Nakažených klíšťovou encefalitidou je už 65. Za měsíc jich je čtyřnásobek

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo zatím 65 lidí. O měsíc dřív přitom Státní zdravotní ústav registroval...

Vznikne Národní sportovní agentura, poslanci těsně přehlasovali Senát

Bývalý hokejista a nově zvolený poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička hostem...

Poslanci v úterý prosadili vznik Národní sportovní agentury, když přehlasovali veto Senátu. Pro vznik agentury, která...

Najdete na iDNES.cz