Milan Chovanec (vlevo) a Jan Hamáček

Milan Chovanec (vlevo) a Jan Hamáček | foto: Petr Topič, MAFRA

Hamáček nestojí o ministerstvo obrany. Chovancovi vyčetl policejní reformu

  • 87
Místopředseda Sněmovny Jan Hamáček se vymezil proti svému největšímu soupeři v boji o šéfa ČSSD. V dopise všem členům sociální demokracie pět dnů před volebním sjezdem v Hradci Králové, který má iDNES.cz k dispozici a v němž dal najevo, že nestojí o post ministra obrany, vyčetl exministrovi vnitra Milanu Chovancovi špatně vysvětlenou policejní reformu.

„Místo toho, aby ukázala naši schopnost úspěšně bojovat s organizovaným zločinem, vyvolala u části veřejnosti dojem přesně opačný. Od jejího silového prosazení důvěra v ČSSD postupně slábla,“ napsal Hamáček členům strany.

Do policejní reformy se už před několika dny opřel třetí z kandidátů na šéfa strany, bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola. Policejní reorganizaci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zařadil mezi závažné chyby. Chovanec na kritiku pro iDNES.cz reagoval slovy, že je škoda, že nepřišla v době, kdy se o policejní reformě rozhodovalo a ČSSD se kvůli ní ostře střetla s šéfem ANO Andrejem Babišem.

Hamáček v dopise členům ČSSD píše o tom, jaké úkoly čekají nového šéfa strany. „Za hlavní úkol nového předsedy považuji nutnost přivést představitele názorových proudů k jednomu stolu a trpělivou diskusí dosáhnout toho, že navenek budeme vystupovat jednotně. Jestli něco považuji za svou silnou stránku, je to právě diskuse a schopnost hledání kompromisu,“ píše Hamáček členům ČSSD. O tom hovořil již v rozhovoru pro iDNES.cz, v němž připustil možnost jít do vlády s ANO.

Chovanec napsal spolustraníkům dopis. Varuje ČSSD před vstupem do vlády

Snahu podílet se na vládě vysvětluje Hamáček i v dopise členům ČSSD. „Za sebe jednoznačně říkám, že bychom s vítězem voleb jednat měli. Nemůžeme však začít tím, že našemu potenciálnímu partnerovi přes média vzkážeme, jaká ministerstva nebude řídit,“uvedl místopředseda Sněmovny.

Jako předseda sociální demokracie by nepřipustil, aby ČSSD v rámci koaliční spolupráce usilovala o ministerstva, které pro voliče sociální demokracie nejsou zásadní.

„Mezi prioritní oblasti pro sociální demokracii tak například nelze zařadit ministerstvo obrany. O jeho významu pro náš stát nepochybuji, jako sociální demokrat však vidím priority ČSSD jinde,“ uvedl Hamáček. Přitom právě on byl dosud vnímá jako expert strany připravený převzít právě tento resort, případně ministerstvo zahraničí.

Hamáček za klíčová křesla ve vládě, o něž by se ČSSD měla zajímat, jmenoval zdravotnictví, zemědělství s úzkou vazbou na venkov, resort školství nebo místní rozvoj kvůli zodpovědnosti za bytovou politiku státu.

„Samotný vstup do vlády musí posvětit závazné celostranické referendum. Povinností nás, představitelů ČSSD, pokud k tomu dá sjezd mandát, je vyjednat maximum možného a výsledky koaličních rozhovorů obhajovat. Právem vás členů je pak rozhodnout, zda dojednané akceptujete či považujete za správné, aby strana zůstala v opozici,“ napsal Hamáček členům strany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video