Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

  10:16aktualizováno  14:05
Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti z majetku pachatele, je nedokonalý a obsahuje několik absurdních podmínek, které uspokojení nároků podvedených lidí brání. Ukázalo se to právě na případu klientů H-Systemu, kteří vkládali peníze na stavbu rodinného domu, která však byly zpronevěřeny a oni se nedočkali domu, ani peněz.

Před pár dny zástupci části poškozených navrhli, aby jim připadl rekreační areál v Rabyni u Slapské přehrady, který stát v kauze H-Systemu zabavil. „Podle odhadu má hodnotu asi 100 milionů korun, cenné jsou především pozemky,“ řekla advokátka Hana Kordová Marvanová, která zastupuje část klientů ze sdružení Maják. Jejich odškodnění je vyčísleno na zhruba 40 milionů korun, takže prodejem rekreačního areálu by se dostali k penězům i další lidé okradení H-Systemem.

Fotogalerie

Jenže ministryně spravedlnosti Marie Benešová dospěla k názoru, že současný zákon neumožňuje finanční nároky těchto klientů uspokojit. „U mě jako u ministryně spravedlnosti je kauza ukončena. Nenašla jsem právní prostředky, jak odškodnění odbavit,“ řekla.

Podle Marvanové je zákon sice veden dobrou snahou odškodnit oběti, je ale napsaný nedokonale, nezohledňuje specifika konkrétních případů a vůči poškozeným je nemilosrdný. 

„Například se v něm píše, že když se majetek neprodá do roka, nemá hodnotu. A my tady bojujeme o odškodnění dvacet let. Takže, když se řízení protáhne, stát si majetek nechá? Nebo další věc: poškození musí být odškodněni v tom samém řízení, ve kterém je vedeno trestní řízení, což tady nebylo. A takových absurdních ustanovení je tam víc,“ líčí Marvanová. 

„Je to selhání státu a justice, že trvá tak dlouho a je tam tolik formálních překážek, aby se okradení klienti zkrachovalého H-Systemu domohli spravedlnosti,“ prohlásila.

Ve čtvrtek se premiér Andrej Babiš na jednání s advokátkou Marvanovou shodli, že zákon je třeba změnit. „Myslím, že na tom bude politická shoda i od opozice. Hned, jak začne Sněmovna, tak se na to připravíme,“ řekl Babiš pro ČTK.

Ministryně Benešová naznačovala, že možností by bylo odškodnit klienty H-Systemu ze státního rozpočtu. „Doporučila jsem panu premiérovi, že poslední možností je učinit nějaké mimořádné opatření vlády v součinnosti s ministerstvem financí,“ sdělila ve středu po schůzce s předsedou vlády.

Zároveň ale varovala, že pokud vláda k tomuto kroku přistoupí, budou ho chtít všichni. Stejný názor mají i oslovení právníci. „Odškodnit poškozené je sice dobrá snaha, ale nelze to dělat selektivně. Proč část lidí ano a část ne?“ říká právník Jaroslav Ortman. „Tím, že by stát převzal odpovědnost, by vypustil džina z lahve a začali by se hlásit další poškození ve smyslu: proč stát odškodnil souseda a ne mě,“ upozorňuje Ortman.

Premiér Babiš se také už loni v srpnu stavěl k odškodnění bývalých klientů H-Systemu skepticky. Bylo by to podle něj nespravedlivé vůči lidem, kteří byli podvedeni v jiných kauzách v minulosti, ale odškodnění se nedočkali. „Někdo říká, že by měl ten průšvih za víc než dvě miliardy, který tehdy způsobil pan (zakladatel H-Systemu Petr) Smetka a spol, zaplatit stát. Tak fajn, a co by na to řekli lidi podvedení v ostatních kauzách? Třeba jen v Union bance uvízlo 75 tisíc věřitelů okradených o 17 miliard,“ uvedl Babiš na svém facebookovém profilu. A připomněl zkrachovalou IPB, Agrobanku a vytunelované Harvardské fondy. O odškodnění jako o Pandořině skříňce mluvil tehdy i ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Benešová doporučila odškodnit klienty H-Systemu mimořádným opatřením

Odškodňovat klienty z peněz daňových poplatníků po včerejšku nikdo nechce. Marvanová ve čtvrtek zdůraznila, že to nežádá, a Babiš souhlasí. Jedinou nadějí pro okradené oběti je novela zákona.

Výstavba prvních rodinných domků ve Velkých Přílepech a Horoměřicích u Prahy začala v roce 1995. Když H-System na podzim 1997 zkrachoval, stihl dokončit jen 34 domů a skončil v konkurzu. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Někteří lidé neměli vůbec nic, část měla domy aspoň rozestavěné. Ti se rozhodli, že investují své další peníze a domy si dostaví. Za své domovy tudíž zaplatili dvakrát. Jenže správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport je vyzval, aby své domy vyklidili a umožnili jejich prodej, z něhož by se uspokojili všichni věřitelé. Loni v červenci se na jeho stranu přiklonil i Nejvyšší soud a 60 rodin sdružených v bytovém družstvu Svatopluk od té doby čeká, jak rozhodne Ústavní soud.

Monsport navíc letos v červenci podal na bytové družstvo Svatopluk žalobu o zaplacení 21 milionů na nájem za užívání 60 bytů v osmi domech v Horoměřicích za poslední tři roky.

Kauza H-System

listopad 1993 – Podnikatel Petr Smetka založil stavební firmu H-System, která měla stavět cenově dostupné rodinné domky.

1995 – Výstavba prvních domků ve Velkých Přílepech a Horoměřicích u Prahy začíná. Firma dokončila zhruba 30 rodinných domů.

září 1997 – Věřitelé podali návrh na konkurz. Byl vyhlášen v listopadu 1998.

říjen 1997 – Část poškozených klientů založila Stavební bytové družstvo (SBD) Svatopluk s cílem pokračovat ve výstavbě. Správce konkurzní podstaty K.Kudláček to za určitých podmínek povolil, nástupce Josef Monsport však později vyzval obyvatele, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Ze získaných peněz měly být uspokojeny pohledávky všech věřitelů.

prosinec 1999 – Policie obvinila v souvislosti s krachem H-Systemu z podvodu Smetku a tři někdejší manažery J.Vítka, J.Eliáše a L.Tůmu.

červenec 2000 – Začalo trestní stíhání dvou představitelů SBD Svatopluk I.Krále a P. Středy. Podle žalobce navzdory konkurzu vyvedli z H-Systemu část majetku.

srpen 2001 – Na Smetku a tři exmanažery H-Systemu podána obžaloba pro podvod. V kauze přišlo minimálně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.

únor 2004 – Soud vyměřil Smetkovi 12 let vězení, Vítkovi, Eliášovi a Tůmovi 9,5 roku. Představitelé SBD Svatopluk Král a Středa dostali podmíněné tresty v délce 3 a 2 let.

leden 2013 – Kvůli amnestii prezidenta soud zastavil stíhání Vítka, Tůmy a Eliáše. Smetky se amnestie netýkala. 

leden 2015 – Pražský městský soud rozhodl, že klienti H-Systemu nemusí vyklidit byty v Horoměřicích dostavěné z vlastních prostředků. 

červen 2015 – Pražský vrchní soud zamítl žalobu správce konkurzní podstaty Monsporta o vyklizení domů v Horoměřicích.

říjen 2016 – Zakladatel H-Systemu Smetka byl po 12 letech propuštěn z vězení. Odpykal si celý trest.

červenec 2018 – Nejvyšší soud rozhodl, že byty v Horoměřicích,  které bývalí klienti firmy sdružení v družstvu Svatopluk na vlastní náklady dostavěli, do konkurzní podstaty H-Systemu. Nařídil lidem z družstva Svatopluk, aby se z bytů do měsíce vystěhovali. Rozhodnutí se týká 60 rodin.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Babiš: Zemanovo vyjádření o abolici bylo zbytečné, jen vyvolá vášně

Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří na tiskové konferenci po schůzi vlády v...

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana o abolici je podle premiéra Andreje Babiše zbytečné. Řekl to v rozhovoru pro Rádio...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz